'Hiçbir Ülke Türkiye Kadar İleri Gitmedi'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Hiçbir Ülke Türkiye Kadar İleri Gitmedi'

'Hiçbir Ülke Türkiye Kadar İleri Gitmedi'

-İngiliz Economist dergisi, "Esad’ı devirme çabalarında hiçbir ülke Türkiye kadar ileriye gitmedi. Kapılarını 35 bini aşkın Suriyeli mülteciye açtı, Suriye Ulusal Konseyi’nin kurulmasına öncülük etti, Özgür Suriye Ordusu’na sığınak (ve belki silahları) sağladı ve askeri müdahale için sessizce ABD nezdinde lobi yaptı" görüşlerini öne sürdü.

İngiliz dergisi, “Türkiye’nin Suriye politikası, kamuoyundan destek sağlamada başarısız” iddiasında bulundu.

Suriye rejimini devirmeye yönelik çabalarda hiçbir ülkenin Türkiye kadar ileriye gitmediği öne sürüldü.

İngiliz Economist dergisi, Türkiye için “Kapılarını 35 bini aşkın Suriyeli mülteciye açtı, Suriye Ulusal Konseyi’nin kurulmasına öncülük etti, Özgür Suriye Ordusu’na sığınak (ve belki silahları) sağladı ve askeri müdahale için sessizce ABD nezdinde lobi yaptı” görüşlerini dile getirdiği analizde Türkiye’nin Suriye politikasının kamuoyundan destek sağlamada başarısız olduğunu da öne sürdü.

İngiliz haftalık haber dergisi Economist, Türkiye ve Türk halkının Suriye’ye yönelik yaklaşımı değerlendirdiği, “Hassas Denge” başlıklı analizde “Türkler, Suriye konusunda kızıyor ama çok azı gerçekten bir savaş istiyor” spotunu kullandı.

Analizine, “Etik ile stratejik çıkar arasındaki denge nasıl kurulur?” sorusuyla başlayan Economist, “SuriyeDevlet Başkanı Esad’ı devirme çabalarında hiçbir ülke Türkiye kadar ileriye gitmedi. Kapılarını 35 bini aşkın Suriyeli mülteciye açtı, muhalefetin Suriye Ulusal Konseyi’nin kurulmasına öncülük etti, Özgür Suriye Ordusu’na sığınak (ve belki silahları) sağladı ve askeri müdahale için sessizce ABD nezdinde lobi yaptı” görüşlerini dile getirdi. -

“TÜRKİYE, SALDIRIYA HAZIRLANIYOR MU?”

Türklerin eskiden Osmanlı toprağı olan bir ülkede masum kanın akıtılmasına kayıtsız kalamayacaklarını hissettiklerini, Suriye’deki iç savaşın tüm bölgeye sıçramakla tehdit ettiğini kaydeden dergi, “Bir Türk askeri uçağının Suriyelilerce düşürülmesinin bir müdahaleye yol açabilirdi” dedi ancak NATO’nun müdahale etmeyi düşünmediğini de belirtti.

İngiliz dergisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni yükümlülük kurallarının değiştiğini söylediğine, sınırda kuvvet yığınağının yapıldığına işaret ettikten sonra “Türkiye, saldırmaya hazırlanıyor mu? Çok az kişi, tek başına yapabileceğine inanıyor. Anketler de, Türklerin çoğunun savaşa karşı olduklarını ortaya koydu” diye yazdı.

-“SURİYELİ MUHALİFLERE DESTEK İÇİN KİTLESEL GÖSTERİ OLMADI”-

Birçok kişinin Türkiye’nin PKK ile mücadele ettiği için başka yerlerde bir “askeri maceraya” atılamayacağını savunduklarına dikkat çeken Economist, “Milyonlarca Türk, İsrail’in Gazze’deki davranışlarını protesto etse de şimdiye kadar Suriyeli muhalifleri destekleyen kitlesel bir gösteri olmadı. Türkiye'deki Müslüman sağ kesimin, Türkiye’nin, Suriye’ye karşı Amerika ve İsrail tarafından kullanıldığına, gerçek hedefin İran olduğuna inanıyor” denildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanBeşer EsadGazzeİngiltereİranİsrailNATORecep Tayyip ErdoğanSavaşSuriye
Görüş Bildir