"HDP, Bölgeye Dikkat Çekmek İçin Grup Toplantısını Diyarbakır'da Yapacak"

 > 
47PAYLAŞIM

HDP, Güneydoğu'da ve Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde yaşananlara dikkat çekmek için Salı günkü grup toplantısını Diyarbakır'da yapma kararı aldı. Figen Yüksedağ ayrıca Demirtaş'a atfedilen "HDP'de önceki dönemde Erdoğancılar vardı" yönündeki sözlerin de başkanlık sistemi hakkında yapılan bir polemikle ilgili olduğunu, genel bir sonuca varılmaması gerektiği ifade etti, "Partide Erdoğan sevenler diye tabir edilecek bir kanat yoktur" diye konuştu.

Diyarbakır’da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bölgede yaşanan gelişmeler ve Sur’da yaşanan çatışmalar ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Yüksekdağ, tüm Türkiye’nin gözünü kapattığı ve siyasi iktidarın gerçekleri gizlediği Sur’daki katliam ve şiddete dikkat çekmek istediklerini ifade ederek, “Bugüne kadar 5 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Toplamda 1.5 ay sokağa çıkma yasağı uygulandı. AKP hükümeti 1 Kasım’dan önce Türkiye’ye huzur, güven ve istikrar vaad ederek oy istedi. Ancak, seçim sonrası şiddetini arttırdı. Sur’da bir insanlık dramı yaşandı ve buna karşı haklı bir insanlık direnişi sergileniyor. İnsanlar, kimlikleri ve onurlarıyla yaşamak istiyor. Kara tablonun tek nedeni kazılan hendekler değildir. En büyük, karanlık ve derin zihniyetin, siyasi iktidarın zihniyeti olduğunu gördük. Ülkeyi yönetebilme ehliyetine sahip iktidar yoktur. Türkiye halklarının siyasi geleceği her gün bu iktidar tarafından berhava ediliyor. Türkiye toplumunun geleceği karartılıyor. Bugün siyasi iktidar halkın meşru talebi karşısında, gayri meşru bir pozisyon almıştır. Bizler mücadele ile ortak demokrasi değerlerinin kazanmasını istiyoruz. Günlerdir Sur üzerinde bir devlet şiddeti uygulanıyor” dedi.

"Bir 80 darbesinde, halkla asker karşı karşıya getirilmişti, bir de bugün görüyoruz"

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Devlet ordusunu ve askerlerini sürerek bir operasyon başlattı. Devletin birliğini ve bütünlüğünü savunduğunu söyleyenler bugün ülkeyi bölüyor, parçalıyor. Bir 80 darbesinde, halkla asker karşı karşıya getirilmişti, bir de bugün görüyoruz. Bütün dünyanın gözleri önünde belki bir katliam yaşanacaktır. Halk hendek yüzünden değil devletin silahının, polisinin girdiği yerde göçe zorlanıyor. Tarihi yok etmeyin efendiler. Bin yıldır her şeye kafa tutan tarih, size mi kafa tutmayacaktır. Bu topraklar o tarih için direniyor. O tarihte var olmak için direniyor. İnsanları yok ederek, tarihe savaş açarak kendi iktidarınızı sürdüremezsiniz. Bugün hala bir şansımız ve umudumuz var. Bunu siyasi iktidarın değerlendirmesini istiyoruz. Burada şiddetle halkın umudu teslim alınmaya çalışılıyor. Eğer bize sadece teslimiyet seçeneği sunuluyorsa, bizim kitabımızda teslimiyet olmadığını, direniş ve haklı mücadele olduğunu göreceklerdir. Salı günü meclis grup toplantısını Diyarbakır’da gerçekleştireceğiz. Halkla ile birlikte ve halkın acılarını paylaşmak için toplantıyı burada yapacağız. Artık Türkiye Sur halkının taleplerini tartışmalıdır. Artık silahlar konuşmasın, artık siyasi iktidar halk ile silah ve operasyon aracılığıyla konuşmasın. Bu zor ve kriz dönemlerinde diyalog ve konuşma yolarının sonuna kadar açılmasını bekliyoruz.”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın basına yansıyan partide Erdoğancı bir kanatın bulunması ile ilgili soru üzerine, “Selahattin Bey bir röportajda, kullandığı o ifade başkanlık, başkanlık rejimi, başkanlık sistemi hakkında yapılan bir polemikle ilgilidir öncelikli olarak. O polemiğe cevaben, o polemiğin hatırlatılması, polemiğin gündeme gelmesi üzerinden yapılmış bir değerlendirmedir. Buradan genel bir sonucun çıkarılması öncelikle yanlış. Ve oradaki röportajın ve Selahattin beyin ortaya koyduğu söylemin çarpıtılması yada daha iyi niyetli bir ifadeyle yanlış yorumlanması anlamına geliyor. Partimiz bakımından Selahattin beyin kesinlikle öyle bir ifadesi olmamıştır. Bir Erdoğancılar kanadı, Erdoğan seviciler, Erdoğan sevenler diye tabir edilecek bir kanat yoktur. Daha önceki süreçlerde de aslında böyle bir kanat yoktur. Ancak bu röportaj vesilesiyle yapılan yorumlar ve değerlendirmeler ve bu konunun üzerine yanlış yöntemlerle gidilmesi başka bir yanlışı açığa çıkarmıştır aslında. Konuşulması gereken başka bir yanlışı açığa çıkarmıştır. Partimizin ve Selahattin beyin, Selahattin bey şahsında bütün partimizin aslında ortaya koyduğu tutum, yaklaşım, söylemler, bunların yeniden sorgulanması, yeniden deşilmesi ve hedef haline getirilmesi yaklaşımı sergilenmiştir. Bu tutum oldukça yersiz ve yanlış bir tutum olarak görüyoruz. HDP’nin böylesi bir süreçte, oldukça ciddi ve kritik siyasi gündemlerle karşı karşıya olduğunu ve böyle bir siyasi mücadele içerisinde olduğunu bilmeyen hiç kimse yok. Bu kadar ciddi, bu kadar hayati sorunlar varken, doğrusu bir röportajdan hareketle HDP içerisinde bir ayırım icad edilmesi ve Selahattin beyin söyleminin buna gerekçe haline getirilmesi yanlış ve art niyetli bir yaklaşımdır” diye konuştu.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir