Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Hayır Hayır Demektir' Peki Cinsel Taciz Ne Demektir?

 > 
2.3bPAYLAŞIM

İllallah dedirten, okulda, evde, ofiste, sokakta, metroda, metrobüste, pakta, havuzda kısaca her yerde yaşanır cinsel taciz. Kadınları ve LGBTleri yolda yürürken bezdirir, "Kuyruk salladın" diye yıldırır. Politik temsiliyetin merkezi Meclis'ten, kapalı kutu evlerimize kadar peşimizi bırakmaz. Nedir ne değildir? Bakmak taciz midir? Aramak? Takip etmek? Nedir bu cinsel taciz?

Öncelikle taciz nedir?

Irk, etnik köken, din, cinsel tercih, cinsiyet ve kişisel özelliklere yönelik, kişi ya da kişileri küçük düşürücü, güç kullanımı içeren veya içermeyen her türlü görsel/sözel veya fiziksel davranışlar taciz tanımına girer. Tacizi belirleyen unsur niyet değil, diğer kişinin üstünde bıraktığı etkidir.

Peki cinsel taciz nedir?

Kişiye rızası dışında uygulanan her türlü cinsel davranıştır. Cinsel taciz; kişinin ruhsal ve bedensel bütünlüğüne sözlü, fiziksel veya çeşitli görseller, iletişim araçları yoluyla yapılan kişinin, cinselliğini, cinsiyetini, cinsiyet kimliğini, cinsel yönelimini hedef alan, güç kullanımı içeren ya da içermeyen davranışlardır.

Fotoğraf: "Kadınları taciz etmek erkekliğinizi kanıtlamaz"

"Ben taciz etmeyi istemedim" demek anlamsızdır

Cinsel tacizi belirleyen tacizi yapanın niyeti değil, tacize uğrayan kişinin üzerinde bıraktığı etkidir. Tacizin tek sorumlusu bu davranışları uygulayandır.

Fotoğraf: "Kıyafetim davetiye değildir"

Sokakta laf atmak öylesine bir aktivite değil, cinsel tacizdir.

Herhangi bir bireye yönelik cinsel yönden aşağılayıcı dil kullanmak, rencide edici yorumlar veya şakalar, kişinin cinsel hayatına yönelik aşağılayıcı sözler içeren, cinsiyet ayrımcılığı yapan söylemlerde bulunmak cinsel tacizdir.

Fotoğraf: "Benim adım 'Bebeğim', 'Balım', 'Tatlım', 'Yavrum', 'Fıstık' değil!"

"Hayır" dersin yine de mesaj, mesaj, mesaj, arama, arama, arama... Cinsel tacizdir.

Reddedildiği halde ısrarla sürdürülen cinsel talepler, teklifler, imalarda bulunmak ya da buluşma, romantik/cinsel ilişki kurma talebiyle baskı yapmak ve zorlamak cinsel tacizdir. Örneğin fotoğraftaki cinsel tacizdir.

Bakmak ve hele ki dokunmak söz konusu dahi olmamalı

Kişiyi rahatsız eden bakış, tavır, dokunuş, mimik ve jestlerde bulunmak cinsel tacizdir. Israrcı bir şekilde bireyi takip etmek cinsel tacizdir. "Ay otobüs çok sıkışıktı" "elim çarptı" bahane değildir. Cinsel tacizin bahanesi olmaz.

Fotoğraf: "Ben senin malın değilim. Bedenim senin kontrolünde değil."

Patron, akademisyen ya da müdür olmak cinsel tacizi elbette meşrulaştırmaz.

Ast/üst ilişkileri çerçevesinde cinsel talepleri tehdit veya ödül olarak kullanmak cinsel tacizdir. Hiyerarşinin verdiği iktidarla cüret edilen taciz, en çok iş yerlerinde, okullarda, üniversitelerde karşımıza çıkar. 

Fotoğraf: "Hadi bu Patron Günü'nde rolleri değişelim, cinsel tacize uğrarken bakalım çalışabiliyor musun!"

"O benim karım", "Sevgilime istediğimi yaparım" hiç geçerli değildir.

Flört tacizi ve tecavüzü sevgilinin, arkadaş ya da tanıdığın zorlaması ile gerçekleşen taciz ve tecavüzdür. Üniversite kampüslerinde görülen tecavüzlerin %80'i tanıdık biri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Adli kurumlara başvurmak istenirse şu konulara dikkat edilmelidir. Tacize veya cinsel saldırıya uğrayan kişi olayın hemen sonrasında adli mercilere başvurmak istemeyebilir. Ancak, ileride adli yollara başvurmak istenildiği takdirde delillerin korunması önemlidir. 

Fotoğraf: "Dudaklarımı oku, cinsel taciz suçtur"

Maalesef ki tacize ya da tecavüze uğrayanın bunu kanıtlaması gereken bir dünyada yaşıyoruz!

Adli kurumlara başvurmak istenirse şu konulara dikkat edilmelidir. Tacize veya cinsel saldırıya uğrayan kişi olayın hemen sonrasında adli mercilere başvurmak istemeyebilir. Ancak, ileride adli yollara başvurmak istenildiği takdirde delillerin korunması önemlidir.

1) Duş alınmaması

2) Adli tıp doktorundan sağlık raporu alınması

3) Saldırı sırasındaki giysilerin yıkanmadan saklanması

4) Taciz eden kişiden gelen her türlü görsel ya da yazılı materyalin saklanması

Hayır, "Hayır" demektir!

Yalnızca evet, "Evet" demektir. Kıyafet, bakış, duruş, konuşma, makyaj, yalnız yürüme, otobüse binme, gülme bahane değildir. 

Cinsel tacizin bahanesi olmaz. Cinsel taciz hayatımızın her yerine sinmiş bir suçtur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

dizilerde de bu durumlar normalleştiriliyo üvey kızını taciz eden babalar karılarını döven adamlar

ezgi-ege

cinselliğini yaşayan kadın için söylenilen ve düşünülen "kutuyu bi kere açtırmıs banada versin?!" saçmalığın daniskası. bir insanı sevmek sevişmek sadece ihtiyac gidermek olsaydı ana babalarımız bile belli olmazdı. ve bir kadın sex işçiliği yapıyor bile olsun hizmet vereceği adamı seçmeye hakkı vardır. aynı sekillde homo bireyler de öyle. türkiyenin şöyle bir silkelenip kimsenin kimseden üstün olmadıgını ve insan hakları denilen bir sey olduğunu anlaması gerekiyor.

meyilmaz99

Eski ve gerçek Türklük bunların yaşamasına izin vermez. Ancak şimdi 4 kadın ile evlenmeyi kabul eden bir inancınız var, 4 kadının 1 erkeğe eşit olduğu yerden ne beklersin?! Ayrıca yine bu inancın etkilerinden biri olan ve kız ve erkeğin birlikte okumasına engel olan zihniyet, tacizci bir nesle zemin hazırlıyor. Bir erkeği 4 yıl, 5 yıl hep erkeklerin arasında okutuyorsunuz; sonra tacizcinin teki olup çıkıyor. O soysuzun suçu olduğu kadar, o soysuzu yetiştirenlerin de suçu var!

meyilmaz99

Şu mesaj atanı bana verin, kafasını keseyim.

birilerikonusur

Ya cinsel saldırının dinle ne alakası var. Dinen bir cezası olabilir ama bunun dinle alakası yok. Müslüman olmayan kadına tacizde tecavüzde hak mı yani zihniniz böyle mi çalışıyor. Bu nasıl bir mantalite ya... Yok açık geziyormuş bunlar hep dinsiz imansızmış. Dinsiz imansızsa tecavüzde tacizde senin hakkın mı oluyor. İğrençsiniz !!!!!

suleymanbaskaya

yani ayrıca hadi ona dinsiz imansız diyolar o zaman tacizi tecavüzü yapan dinsiz oğlu dinsiz hele ki lafa gelince %99 Müslüman olan ülkede gün aşırı bu haberleri alıyor olmamız pek de dinle alakalı olmadığının kanıtı

Görüş Bildir