''Hayır'' Demek Hiçbir Zaman ''Beni İkna Et'' Demek Olmadı: Kadınlar Hâlâ Tacize Uğruyor!

-

Geçtiğimiz günlerde bazı Avrupa ülkeleri burkini(haşema) yasağıyla gündeme gelmişti. Bu yasakla birlikte farklı kesimlerden oldukça ilginç düşünceler ortaya çıktı, tartışıldı. 

Bütün bunlar olurken unutulan bir şey vardı, bir kadın ne giyerse giysin yine tacize uğruyor, aşağılanıyor ve yargılanıyordu. Yani kadın asla sadece kadın olamıyordu...

Fransa'da Cannes Belediyesi, toplumsal düzeni bozabileceği gerekçesiyle tesettür mayolara yasak getirdi.

Cannes'da Burkini ile Havuz ve Plaja Girmek Yasaklandı - onedio.com
Cannes'da Burkini ile Havuz ve Plaja Girmek Yasaklandı - onedio.com

Her şeyi açıklayan bir kare...

Straplez üst ile mini etek giyen veya tepeden tırnağa kapanan bir kadını düşünün... Yaşadığımız gezegende inanın değişen hiçbir şey yok. Bir kadın ne giyerse giysin yine, yeniden cinsel tacize uğruyor, giyimiyle yargılanıyor, aşağılanıyor. Üstteki kare de zaten her şeyi açıklıyor...

La Sauvage Jaune'un çizgileriyle mükemmel bir şekilde anlattığı taciz ise şöyle ortaya çıkıyor:

Tesettürlü müsün? İnanamıyorum! Kesin birinin baskısıyla takıyorsun.
Haşema mı? Fransa’da bile yasaklandığını bilmiyor musun? Hemen soyun!
Uzun etek mi? Çok fazla dini anlam taşıyor. Bu okulda yerin yok!
Şu makyajla orospuya benzemişsin. Ama makyaj yapmazsan da bakımlı değilsin!
Allah’ım inanamıyorum! Meme ucu mu? Utanmalısın. Kendine saygın bile yok.
Mini etek mi? Çok fazla cinsellik… Tecavüze uğrarsan hiç şaşırma.
Iyy iğrenç! Hiç mi utanmıyorsun? Bi ağdaya git.

Döngü ise tamamen bu şekilde...

Bilinmesi gereken bir şey var ki ''hayır'' dünyanın her yerinde ''hayır'' demek.

Herhangi bir insanın size herhangi bir şey için ''hayır'' deyişi ''beni ikna et'' anlamına gelmiyor. İnsanları da giyimiyle yargılayıp, aşağılamak kimsenin haddine değil.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thecrown

Abi ağda ne alaka kıllı kıllı sokağa mı çıkalım?

gecefeneriii

Umarım anlamışsınızdır...

Gizli Kullanıcı

Ulan soysuz herifler tecevüzün dinle ne alakası var? Tutturmuşlar Müslüman ülke de Müslüman ülke. ALLAH milletin namusuna göz dikin diye hiç bir yerde bişi demiyor. Aksine insanlara kendileri korumak için tonla yol gösteriyor kaçına uyuyoruz da Müslüman ülke diye tutturmuşsunuz. Hele ülkemiz için böyle bir şey asla söylenemez bizim ülkemizde Müslümanlık kısa bir zaman öncesine kadar suçtu zaten. Ayrıca bizim ilkemizin dini görüşünü geçtim burada insanın insana saygısı yok ki. Tesettürlü=geri kafalı, açık=orospu, sakallı=yobaz, top sakallı=ibne, türkü dinleyen=alevi, özgün müzik=kominist uzar da uzarr da uzar bizim kişinin daha zevkine, rengine, dini siyasi görüşüne saygı göstermiyoruz ki kendisine saygı gösterelim. Orada dangozun birde başını kapayan bana özgürlükten bahsetmesin demiş sen harbi sıgırsın hemde hindistanda tapılan sığırlar dansın. Hem özgürlükten bahsediceksin hemde milletin özgürlüğüne karışacaksın tam sığır.

fuldensonmez

evet ya niye hayırı naz zannedersiniz ki. hayırsa hayırdır. bu neyin egosu ya?? iğrenç insanlar....

sethoxo

Ya abi ülkenin durumu bir kadına bakireyse ''kız'' değilse ''kadın'' denmesinden belli. Sırtı açık bir askılı giyip yolda yürüsem benden 4-5 yaş küçük çocuklar tarafından laf atılıyor, numaram isteniyor, durumun ne hale geldiğini farkında mısınız? Kızlarınıza nasıl giyinmeleri gerektiğini değil, kendi bedenini istediği gibi kullanabileceğini, cinselliğin bir ''günah'' veya gizlenecek bir şey olmadığını, oğullarınıza da erkek olmanın her istediğini yapmak olmadığını, bir kadına nasıl davranmasını gerektiğini göstermelisiniz. Haddime değil tabi nasıl yetiştireceğiniz, ama yarın öbür gün bu tacizler daha da artacak, cinsiyet ayrımı iyice kuduracak. Diğer ülkeleri örnek gösterip bok atmayın, o ülkelerde yaşamıyorsunuz, burası Türkiye, ve Türkiye artık bir kadın için kötü bir ülke.

Görüş Bildir