'Hayata Dönüş' Davası Hakimlerine Soruşturma

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Hayata Dönüş' Davası Hakimlerine Soruşturma

'Hayata Dönüş' Davası Hakimlerine Soruşturma

Ümraniye Cezaevi'nde yapılan Hayata Dönüş Operasyonu'nun ardından açılan davanın mahkeme heyetine HSYK tarafından soruşturma açıldı. Bayrampaşa Cezaevi'ndeki operasyonunu davasını yürüten savcı Demirel'e de dava açılmıştı.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, 19-22 Aralık 2000'de Ümraniye Cezaevi'nde yapılan Hayata Dönüş Operasyonu sonrasında 267 askeri personele açılan davanın mahkeme heyetine, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK) soruşturma açıldı.

Davanın müdahil avukatı Güçlü Sevimli, verdiği şikayet dilekçesinde "tarafsız ve bağımsız olmadıklarını" söylemişti. Hakimler hakkındaki diğer şikayetler şöyle:

  • Mahkeme heyeti yargılama kapsamında gerçeği ortaya çıkarmak için hiçbir çaba harcamadı. Müdahil avukatların davanın başından beri ilettiği hiçbir talebi kabul etmedi, ret gerekçesi bile belirtmedi. Mahkeme, bir sonraki duruşmanın tarihini vermekten başka hiçbir şey yapmıyor.

  • Sanıklarının hiçbirinin ifadesi mahkemede alınmadı. Özellikle mahkeme başkanı Melih Osman Çavuşoğlu yargılama süresince çok açık biçimde sanık askerlerden yana taraf oldu.

  • Ümraniye Cezaevi'nde yapılan operasyonun "Bora" ve "Atmaca" isimli planları iki yıl önce mahkemeye sunuldu. Bu planlarda, operasyonda kimin görevli olduğu, hangi birliklerin hangi görevde bulunduğu, hangi üst rütbeli komutanların emri verdiği yazıyor. Ancak mahkeme bu harekat planlarıyla ilgili de hiçbir işlem yapmadı.

Sevimli bugün soruşturma kapsamında ifade vererek şikayetlerini yineledi.

Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyetine açılan soruşturmayı, Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hayri Kaynar yürütüyor. İnceleme bitince dosya HSYK'ya gönderilecek.

Avukat Sevimli, mahkeme heyetiyle ilgili şikayetinin esas olarak görevini yapmaması ve yargılamayı akamete uğratması olduğunu, ancak hakimlerden birinin duruşma sırasında horlayarak uyumasının da bardağı taşıran son damla olduğunu belirtti.

Mahkeme heyetinden Mehmet Ali Önen 20 Ocak 2012'deki duruşmada uykuya dalarak horlamıştı. Önen'in uyuması, salondaki İstanbul Barosu gözlemcisi Avukat Nurdan Düvenci'nin raporuna da yansıdı.

Bayrampaşa davasının da savcısı yargılanıyor

Bayrampaşa Cezaevi'nde uygulanan Tufan planına olaydan 10 yıl sonra dava açan Savcı Ali İhsan Demirel hakkında da görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla HSYK'nın izniyle dava açıldı.

Savcı Demirel, 12 kişinin ölümüne sebep olan "Tufan" harekat planının "mahpusları kurtarma amaçlı yapıldığını" söylemiş, planla ilgili yapılan suç duyurusuna "kovuşturmaya yer yok" kararı vermişti.

Operasyonun gerçek sorumlularını koruduğu için hakkında dava açılan savcı Demirel, "amacın mahpusları kurtarmak olduğunu, orantılı güç kullanıldığını" ileri sürdü. Demirel, hakkında dava açılmasına rağmen hala soruşturmanın savcısı olarak görev başında.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulÜsküdar
Görüş Bildir