Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Hayallere Liderlik Yaptı!' ODTÜ'nün Efsane Rektörü Kemal Kurdaş

1.3bPAYLAŞIM

Kemal Kurdaş, 8 yıllık rektörlüğünde adeta bir 'baraka üniversite'si olan ODTÜ'yü günümüzdeki modern ve yeşil haline getirmiş, eğitimde öğrencilerinin ve ülkenin önünü açmış bir isim. Türkiye'de pek çok önemli görevde bulunmuş, Maliye Bakanlığı yapmış Kurdaş, vizyonu, farklı görüşlere saygısı, özgürlükçü karakteri ve göğüslediği zorluklarla ODTÜ'lülerin gözünde bir efsane. Peki Kemal Kurdaş kimdir, gelin hayatına birlikte bakalım.

Kemal Kurdaş, 1920 yılında Bursa'da dünyaya geldi, 1943'te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.

14 Mart 1944 tarihinde Maliye Bakanlığı'nda Maliye Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı, 1947 yılında Maliye Müfettişi oldu. 1951 yılında Maliye Müfettişi olarak İngiltere'de bir yıl süreyle geçici görevde bulundu. 1953 tarihinde Maliye Bakanlığı Hazine Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

Ardından 1956'da IMF'de çalışmaya başlayan Kurdaş, Türkiye'deki bozulan ekonomiyi düzeltmek adına 1960'da ülkeye çağrıldı ve Maliye Bakanı oldu. 1 yıl sonra da ODTÜ rektörlüğüne atandı ve 8 yıl sürecek macerası böylece başlamış oldu.

ODTÜ'de fikir ve düşünce özgürlüğünün gelişmesi onun sayesinde oldu. "Her fikre saygılı, demokrat bir rektör."

Hıncal Uluç, vefatının ardından Kemal Kurdaş hakkında yazdığı yazıda şöyle diyor:

"Kurdaş'ın ODTÜ'sü kısa zamanda devrimci fikirlerin merkezi oldu. Sosyalist Fikir Kulüpleri en hızlı gelişmeyi bu kampüste yaşadılar. Sebep, demokrat rektör Kurdaş'tı.. Öğrencileriyle kardeş gibi yaşayan Kurdaş.. Her türlü fikre demokrat yaklaşan, söz hakkı tanıyan, öğrenci kulüplerini destekleyen Kurdaş." ... "İlk mezunundan bugün okuyanına kadar ODTÜ'lü, her şeyi sorgulayan, yarına dönük, bilimsel düşünen, moda deyimle 'Hayata karşı sağlam duruşunu' ODTÜ'yü yaratmış adam Kurdaş'a borçludur."

"ODTÜ sürekli yaşama ve gelişme savaşı verdi, ODTÜ birçok ilki gerçekleştirdi ama bunlar pek bilinsin istemediler."

Kurdaş Atlas dergisinin Haziran 2006 sayısında yayınlanan röportajında şöyle diyordu:

"Ortadoğu kurulmadan önce iş adamı ya da patron, kendisiyle iş görüşmesine gelip de “Beyefendi, söylediğiniz doğru ancak bir yerde yanlışınız var” diyen, kendisini uyaran bir öğrenci tipini görmemişti. Ortadoğu çocuğunun müstakil yaratıcı düşüncesi pek çoğuna kabul edilemez bir durum gibi gelmiştir. Bu nedenle ilk 10 seneki başarısından sonra, her kesimden muazzam bir reaksiyon gördü. Ondan sonra devlet üniversiteyi kapatmak için, yıpratmak için, kendine benzetmek için uğraştı. 50 yıl yaşadı, ama belki 15-20 yılı rahat çalışabildi. Sürekli yaşama ve gelişme savaşı verdi. ODTÜ birçok ilki gerçekleştirdi ama bunlar pek bilinsin istemediler."

ve belki de bu sözler, yetiştirmeye çalıştığı gençliğin ve karşılaştıkları zorlukların bir özetiydi.

ODTÜ ormanını öğrencilerle el birliği içinde yarattı, yaşamaz denilen ağaçlar bugün Ankara'nın en büyük ormanı!

Yeşil Türkiye Derneği, bu ağaçlandırma projesi ile uğraşanlardan: "Yeşil Türkiye Derneği peşimizi bırakmadı ve üç hafta sonra bize, diktiğimiz ağaçların yüzde 85'inin tutmayacağına ve milli serveti heba ettiğimize dair resmi bir mektup gönderdi. Çok tedirgin oldum, tam 135 bin fidan. Ya haklı çıkarlarsa?" diye anlatıyor Kurdaş. 

Ancak neyse ki ne onlar haklı çıktılar, ne de Kurdaş ve öğrencileri fidan dikmeyi bıraktı.

İşte böyle zorluklara göğüs gererek, Türkiye'deki en başarılı üniversitelerden biri olan ODTÜ'yü bugünkü siluetine kavuşturdu Kemal Kurdaş. 19 Nisan 2011'de de aramızdan ayrıldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kim-derdi-ki

bir ay sonra doğum yapacağım ve bu konuya dair tek isteğim, bebeğimizin doğum gününde eymir gölüne ailemiz için her sene karaçam fidanı dikmek (:

gercekadimbanakalsin

Nurlar içinde yatsın. Ağaç dikme adına başlattığı olay çok önemlidir, bugün Ankara'daki en yeşil ormanlık alanlar onun sayesinde olmuştur. Öğrencilik yılllarımızda ağaç dikme şenlikleri vardı, sanırım her yıl düzenleniyor artan bir katılımla...

nur-aysun

hayata insanlığa dokunan güzel güzide bir insan ... :)

Görüş Bildir