Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Harfrelin Yrelerini Agllıamdaa Zourlk Çkteiiğni" Muhtemelen Bilmediğiniz 14 Ünlü Kişi

Sanat
682PAYLAŞIM

Harfrelin yrelerini alglıamdaa zourlk çreker miisniz? Pkei, ya yamza ve oukma ekksiliği?

İşte disleksi böyle bir şey.

Birkaç belirtisi ve sonucu daha var tabi ki, örneğin 5 düşünürken 9 yazmak ya da 9 okurken 5 demek.

Yine yazarken b ve p harflerinin karıştırılması da bu rahatsızlıktan kaynaklanır.

Tarih boyunca pek çok ünlü dâhi kişinin bu hastalıktan mustarip oldukları bilinir ve bu nedenle 'Dâhi Hastalığı' olarak da yer alır literatürde.

İşte tarihte bu hastalıktan mustarip olan 14 ünlü isim:

1. Albert Einstein

th.physik.uni-frankfurt.de

Sözel beceri konusunda türlü zorluklar yaşayan Einstein, tarihte disleksi hastalığından mustarip olmuş en ünlü kişilerden biridir.

Sözel konulardaki eksikliğini, sayısal alanlarda -özellikle fizikte- ne denli başarıyla kapattığını söylemeye gerek yok sanırım...

2. Thomas Edison

Disleksi nedeniyle okul zamanlarında birçok zorluk yaşayan Thomas Edison, bu durumu şöyle açıklıyor:

Öğretmenim sersemin teki olduğumu söylüyor, babam da aptal olduğumu düşünüyordu. Bense artık budalanın teki olduğuma karar vermiştim.

3. Wolfgang Amadeus Mozart

35 senelik yaşamında 626 esere imzasını atan klasik batı müziğinin en üretken ve en etkili bestekarlarından birisi olan Mozart, disleksi hastalığından mustarip olan en ünlü dahilerden biriydi.

4. Wright Kardeşler

İlk motorlu uçağın mucidi olan Wright Kardeşler de disleksi hastalığına sahiplerdi. 

Hem de ikisi birden.

5. Tom Cruise

Dikkatimi toplamak konusunda kendimi eğitmem gerekiyordu. Daha iyisini yapabileceğimi ve aynı zamanda daha iyi okuyabileceğimi herkese göstermekti dileğim.

diyen ünlü oyuncu da bu hastalıktan mustarip olan ünlü kişilerden.

6. Stephen Hawking

Fizik ve matematik alanındaki önemli başarılarıyla yaşayan en zeki insanlardan kabul edilen Hawking, disleksi hastalığına sahip ünlü dehalardan birisi.

7. Winston Churchill

Okul yıllarında kendimi oldukça bezgin ve cesaretim kırılmış hissederdim. Kendini sınıftan tamamen dışlanmış veya yarışın en sonunda hissetmek berbat bir duyguydu.

bu sözler, tarihe damga vurmuş İngiliz Başbakan Churchill'e ait. Politika konusunda oldukça değerli ve etkili fikir, beceriye sahip olsa da, Churchill de disleksiden mustaripti.

8. Walt Disney

Tarihin gördüğü en ünlü yapımcılardan olan Walt Disney, 1966 yılında bir baykuşu ezerek ölümüne sebep olmuş ve o süreçten sonra yaşadığı strese bağlı olarak hastalığı daha yoğun ve ağır bir biçimde yaşamıştır.

9. Agatha Christie

Ünlü polisiye romanı yazarı Agatha Christie, sözel konulardaki yadsınamaz yeteneğine rağmen disleksi hastalığına sahip olan bir diğer ünlü kişilik.

Ailedeki en yavaş kişi olduğumu düşünürdüm. Korkarım oldukça haklıydım ve bu gerçeği kabul etmem gerekiyordu. Yazmak ve hecelemek benim için kabustu. Yazdığım harfler asıllarından çok farklı oluyordu. Okuma ve telaffuzum da felaket derecede kötüydü.

der ünlü yazar.

10. Sylvester Stallone

Bir başka ünlü oyuncu Sylvester Stallone, yazma ve okuma konusunda türlü zorluklar yaşamış ve disleksi hastalığından mustarip ünlülerden. Çocukluk dönemi boyunca bu hastalıktan ötürü zorluklar yaşamış ve derslerin de bir miktar başarısız olmuştur.

11. Dwight D. Eisenhower

Entelektüel, başkalarından daha çok şey bilmediğini daha çok sözcükle anlatan kişidir.

cümlesinin sahibi eski Amerikan Başkanı Eisenhower da bu hastalığa sahip olan ünlü kişilerdendi. 

General olduğu dönemlerde Nazilerin deneylerini Amerika'da yapabilmelerine izin veren Eisenhower, tarihe damga vurmuş ABD Başkanlarındandır. 

12. Pablo Picasso

İnsanlarla olan derdi hiçbir zaman bitmemiş, insanlara bir şeyler öğretme çabasından ziyade onlara başka açılardan bakabilmeyi, daha derinleri görebilmeyi öğütlemiş, delilik ile dahilik arasında  uzun bir süre gidip gelmiş bir ressam olan Picasso da bu hastalıktan mustarip kişilerden biriydi.

13. John Lennon

Aykırı kişiliği ile çizilen sınırların çok ötesinde yaşayan ve arkasında milyonlarca hayran bırakarak bu dünyadan göçen ünlü müzisyen John Lennon da bu hastalıktan mustarip idi.

Hastalığına rağmen ortaya koyduğu harika yapıtlardan söz etmeye gerek dahi yok...

14. Leonardo da Vinci

İnsanlık tarihinin en üretken ve yaratıcı zihinlerinden birisine sahip olan da Vinci de sayısal konularda oldukça başarılı idi. Buna rağmen hayatı boyunca sözel alanlarda zorluklar yaşamıştır ve disleksi hastalığından mustariptir.

Okuma güçlüğü çeken bir bilim insanını, bilimsel becerileri olmayan bir okur-yazara tercih etmelisiniz.

Leonardo da Vinci

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serhan-cagri-kaya

Edison'un beyni var mıydı ki yanlış yazmasın

sevgii

Aslı Enver

hamzamovic19

ysaaisn dihaiym...

Görüş Bildir