'Happy Birthday' Şarkısı Artık Özgür

-

Tüm doğum günlerinin vazgeçilmez şarkısı “Happy Birthday” artık tamamen özgür...

Melodisi dili, dini, ırkı ne olursa olsun tüm dünyada en çok kullanılan şarkılardan biri kabul edilen 80 yaşındaki “Happy Birthday” şarkısı artık kimseye ait değil yani artık şarkıya telif ödemek gerekmiyor.

Melodinin sadece bir piyano aranjmanı olduğunu söyleyen ABD’li yargıç George H. King önceki gün konuyla ilgili açıkladığı kararda, şarkının bütün bir şarkı olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

Happy Birthday to You" şarkısının melodisi ABD'li kardeşler Patty Hill ve Mildred J. Hill'in 1893'de yaptıkları "Good Morning to All" şarkısına dayanmakta.

Şarkının 2013 yılında Rupa Marya ile Robert Siegel’ın çektiği bir filmde kullanılmasından dolayı, şarkının haklarını elinde bulunduran Warner/Chappell, yapımcılardan 1.500 dolar telif talep etmişti.

Bu olayla birlikte mahkemeye taşınan konu şirket aleyhine sonuçlanınca, 1988 yılında şarkının haklarını Summy‘den satın Warner/Chappell da, yılda 2 milyon dolarlık bir telif gelirinden de mahrum kalmış oldu.

1998 Guinness Book of World Records a göre "Happy Birthday to You" İngilizce dilinde en bilinen şarkı. Bilinen en ünlü yorumlardan birini ise yukarıdan izleyebilirsiniz...

Kaynaklar: Milliyet Sanat ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir