Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

''Hangi Yağ Hangi Yemeğe Lezzet Katar?'' Sorusuna Cevap Olacak 13 Yağ ve Kullanım Alanları

-

Markete gittiğimizde birçok yağ çeşidi karışımıza çıkıyor.  

Natürel, rafine, soya ne demek bazen bilmediğimizden ezbere alışveriş yapmamıza neden oluyor.

Yağ çeşitlerini ve hangi yemeklerde kullanıldığını sizler için derledik.

1. Adı gibi kimyasal bir işlem görmeden hazırlanan: Natürel Zeytinyağı

Toplanan zeytin tanelerinden basınç ve sızma ile çıkarılır, sadece dinlenme ve süzme gibi işlemlerden geçirilir. Hiçbir kimyasal işlem görmemektedir. Kokusunu ve tadını yoğun şekilde muhafaza eder. Salata ve soslarda çiğ olarak tüketebilirsiniz.

2. Yüksek basınçla hazırlanan: Rafine Zeytinyağı

Zeytinden elde edilen ham yağın, yüksek basınç ve yüksek sıcaklık ile rafine edilmesidir. Fırın ve ocak kızartmalarında sık sık kullanılır.

3. Kalitesi içindeki natürel zeytinyağına bağlı olan: Riviera Zeytinyağı

Riviera, rafine ile sızma zeytinyağının eklenmesi ile elde edilen yağdır. Sızma zeytinyağına göre vitamin ve minarelleri daha azdır. Sıcak yemeklerde kullanılabilir.

4. Doymamış yağ oranı düşük olan: Kanola Yağı

Yemek pişirirken yüksek ısılara dayanıklılık gösterir. Kokusuz ve tatsızdır. Diğer yağlara göre oldukça ekonomiktir.Gıda sanayinde kızartmalarda, yüksek ısı gerektiren fırın yemeklerinde ve konserve yiyeceklerde daha çok tercih edilir.

5. Kızartma deyince akla ilk gelenlerden: Mısır Yağı

Mısır yağı, ayıklanan mısırların tohumlarından elde edilmektedir. Karbonhidrat açısından oldukça zengindir. Ekonomik olduğundan dolayı kızartmalarda daha sık kullanılmaktadır.

6. Yemeklerin vazgeçilmezi: Ayçiçek Yağı

Ham ayçiçeği yağı alınarak rafine edilmektedir. Bu yağlarda hem fiziksel hem de kimyasal rafinasyon işlemleri uygulanmaktadır. A, D, E ve K vitamini bol miktarda bulunmaktadır.  Salçalı ve soğanları yemeklerde daha sık kullanılır.

7. Kolesterolden kansızlığa iyi gelen: Fındık Yağı

Fındık yağı, kavrulan fındıkların preslenmesi ile elde edilir. E vitamini, kalsiyum, demir, çinko ve potasyum içermektedir. Renksiz ve kokusuzdur. Tüm yemeklerde ve salatalarda tercih edilebilir.

8. Diyet yapanların göz bebeği: Soya Yağı

Soya yağı, soya fasulyesi bitkisinin tohumlarından elde edilir. Bitkisel olduğu için kolesterol içermez. İçerisinde demir, magnezyum, çinko barındırır. Tüm yemeklerde kullanılabilir.

9. Vücuda enerji veren: Susam Yağı

Susam tohumlarının preslenerek filtre edilmesi ile elde edilir.  Sayısız faydası olan susam yağı; magnezyum, fosfor, bakır ve kalsiyum içermektedir. Sağlık açısından oldukça zengindir. Salatalar ve soslara lezzet katar.

10. Kendisi kadar faydalı: Ceviz Yağı

Kan şekerini dengeleyip, hafızayı güçlendiren ceviz yağı; genellikle pişirmek amaçlı değil, daha çok tat verme amaçlı olarak kullanılır. Soğuk pres yöntemi ile elde edilir.

11. Bonus! Tane pilavın, göz yumurtanın olmazsa olmazı: Tereyağı

Koyun, keçi ve mandadan elde edilen süt veya kremalarının dinlendirilerek olgunlaştırılmaları ve özel makinelerde, yağ moleküllerinin bir araya gelmeleri ile elde edilmektedir. A, E, D vitamini ve protein açısından oldukça zengindir. Kemikleri güçlendirir ve kan yapımını artırır. Ayrıca antioksidan özelliği vardır. Kek, börek, pastalardan tüm tencere yemeklerine kadar tereyağı kullanılır.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cagri-ergin

Hangi yağ hangi kimyasal işlemden geçiyor? Bu kimyasalların ne kadarı piyasaya sürülen ürünlerde kalıyor? Bu kimyasallar doğal bitkisel yağın yapısını ne kadar bozuyor? Bozulan yağ bileşikleri içeren yağlar neden doğal sayılıyor? ...gibi cevap aranan bir çok soru var, ...lezzet ayrı konu :)

Görüş Bildir