'Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik' Suçundan Soruşturma Açılan CHP'li Hüsnü Bozkurt Sosyal Medyanın Gündeminde

 > 
183PAYLAŞIM

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt hakkında, 16 Nisan'da yapılacak referanduma ilişkin bir televizyon programındaki açıklamaları nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlattı.

Hüsnü Bozkurt da hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili olarak kendi siteinden "O programdaki tüm sözlerimin arkasındayım. Sözlerim, ülkemizi bölmek isteyenlere, emperyalist güçlere ve işbirlikçilerine. 1 saatlik konuşmamın tek bir cümlesini bağlamından koparıp çarpıtarak 'Evet, diyenleri denize dökecekmiş' diye bir yalanla beni karalamaya çalışanların amacını anlıyorum" açıklamasını yaptı.

İşte Bozkurt'un soruşturmaya neden olan o konuşması 👇

'Halk Arenası' programında konuşan CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, "Diyelim ki ‘evet’ çıktı, kimse heveslenmesin. Biz yine Samsun'dan başlarız, Amasya'ya gideriz, Sivas'a gideriz, Ankara'ya geliriz. Buradan İnönü'ye Sakarya'ya Dumlupınar'a... Ulan sizi İzmir'e kadar kovalamazsak anamızdan emdiğimiz süt helal olmasın. Sizi de sizin yedi göbek sülalenizi de bütün emperyalistleri de yine İzmir'den denize dökeriz" açıklamalarında bulundu.

Bozkurt daha sonra Twitter hesabından da yaptığı açıklamayı paylaştı.

Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesinde düzenlenen "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, yaptığı açıklamada, bir televizyon kanalında yayınlanan "Halk Arenası" programında konuşan Bozkurt hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 216. maddesinde düzenlenen "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlatıldığını bildirdi.

CHP'li Bozkurt: 'O programdaki tüm sözlerimin arkasındayım'

Sosyal medyadan ve Ekşi Sözlük'ten Hüsnü Bozkurt'un açıklamalarına gelen tepkiler şöyle 👇

CHP lideri Kılıçdaroğlu: 'Bozkurt'un açıklamalarını tasvip etmiyorum.'

Televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleri ve haber koordinatörleri ile bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine Hüsnü Bozkurt'un soruşturma açıklamasına sebep olan konuşması ile ilgili yöneltilen soru üzerine, “Bu tür açıklamaları tasvip etmiyoruz” dedi.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir