'Halk Ekmek Büfesi' Önerisi Reddedilen İBB, Mobil Büfelerle Ekmek Dağıtacak

 > 
8.3bPAYLAŞIM

Yeni Halk Ekmek büfesi kurulması önerisi AKP ve MHP tarafından reddedilen İBB, alternatif üretti. İBB, 40 noktada mobil araçlarla hizmet verecek.

İBB yönetiminin mevcut Halk Ekmek büfelerinin oluşan talebi karşılamadığı gerekçesiyle yenilerini açma önerisi Belediye Meclisi'nde AKP ve MHP tarafından reddedilince alternatif arayışına girildi. İBB yönetimi geçici formül olarak "Mobil Halk Ekmek Büfeleri" oluşturdu. 

İBB ekmek dağıtımı için özellikle kentin yoksul bölgelerinde 40 nokta tespit etti. Sabit mobil araçlar belirlenen adreslerde görev yaparak vatandaşların halk ekmeğe ulaşımını kolaylaştıracak.

"Arkadaşlarımız hazır"

Halk Ekmek AŞ Genel Müdürü Okan Gedik ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama bir basın açıklaması yapıp büfeleri tanıttı. 

Okan Gedik, "Bugün önemli bir günü yaşıyoruz Halk Ekmek açısından. İstanbul’un sorununa çözüm olacağını ümit ettiğimiz bir andayız. Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun yönlendirmesiyle, gerçekleştireceğimiz 40 tane araçla mobil satış noktalarını Halk Ekmek için uygulamaya alacağız. Araçlarımız gördüğünüz gibi hazır, arkadaşlarımız hazır, her tür eğitimleri, hijyen eğitimlerini de aldılar. Bugün sahada hep beraber büfelerimizin olmadığı noktalarda mobil araçlarımızla satışlarımıza başlayacağız” dedi.

"Asıl amacımız sabit büfe"

Amaçlarının sabit büfelere ulaşmak olduğunu belirten Gedik  "Asıl amacımız bizim 40 tane, hatta 40'ı aşan 50 tane noktada sabit büfelerde hizmet verebilmek. Bildiğiniz gibi İstanbul’da 535 büfemiz var. Bunların sayısını arttırmak istiyoruz. 50 tane daha acilen yeni büfe koymak istiyoruz. 142 tane başvurumuz var. Önümüzdeki 2 sene içerisinde gelecek ekstra 1 milyon kapasitenin değerlendirilmesi için 2 sene içerisinde 350 yeni büfeyi hayata geçirmek ve İstanbul’da olmayan mahallelere kurmak istiyoruz” dedi.

Pandemi döneminde 1 milyon 250 bine çıkan Halk Ekmek üretimini, yeni vardiya yöntemiyle 1 milyon 396 bine çıkararak yeni bir rekora imza attıklarını ifade eden Gedik, "Bunu daha da yukarıya çıkartmak istiyoruz. Talep arttıkça, biz yeni kapasitelerimizi ve verimlilik çalışmalarımızı yükseltiyoruz. Dolayısıyla şu an konuştuğumuz rakamlar 1 milyon 400 bin civarında" bilgisini verdi.

"Büfe olmadığı için ekmeğe ulaşamayan aileler var"

Halk Ekmek AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama da amaçlarının İstanbul’da 900 büfeyi konumlandırmak olduğunu söyledi. Nama “Bizim temel amacımız İstanbul’da 900 seviyelerinde büfeyi konumlandırmak. Şu anda İBB Meclisi’nde bekleyen 142 adet büfe talebimiz var. Umarım önümüzdeki pazartesi başlayacak İBB Meclisi'nde onay çıkar" dedi.

Büfe olmadığı için hakları olduğu halde ekmeğe ulaşamayan ailelerin olduğunu belirten Nama, “İçinde bulunduğumuz Sultangazi’yi örnek verelim. Eğer burada bir mahallede 40 aile her gün sosyal yardım kartı aracılığı ile 3 ekmek almaya hak kazanmışsa Halk Ekmek büfesi yoksa o ekmeği alamıyor demektir. 17 bin 406 ailenin sosyal yardım kartlarına her gün 3’er ekmek olmak üzere bedava ekmek tanımlamış durumdayız. Büfe olmadığı için ücretsiz ekmeğini alamayan aileler var” açıklamasında bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir