'Halil Savda'nın İfade Özgürlüğü Hakkını Kullanmasına İzin Verilmeli'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

“Halil Savda'nın İfade Özgürlüğü Hakkını Kullanmasına İzin Verilmeli”

“Halil Savda'nın İfade Özgürlüğü Hakkını Kullanmasına İzin Verilmeli”

“Halil Savda’nın ifade özgürlüğü hakkını kullanmasına izin verilmeli”

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye yetkililerine, Halil Savda ve beş arkadaşının “barış yürüyüşleri” süresince ifade özgürlüğü ve toplanma hakkını kullanmalarını güvence altına alma çağrısında bulundu. Örgüt aynı zamanda yürüyüşlerinin 28. gününde Adana’da gözaltına alınmaları ile ilgili endişesini dile getirdi.

Halil Savda ve ona eşlik eden beş arkadaşının 1 Eylül’de Hakkari’nin Uludere/Roboski bölgesinden başladığı barış yürüyüşünde grup, 28 Eylül’de öğlen sıralarında Osmaniye’nin Bahçe bölgesinde polis tarafından durduruldu.

Polis memurlarının, “bölgedeki hassasiyetler” sebebi ile ve yürüyüş “provokatif” olduğu için grubu durdurduğunu dile getirdiği iddia edildi. Polis memurları ilk başta Osmaniye Valisi’nin yürüyenlerin durdurulması ve Ankara’ya ulaşmalarının engellenmesi yönünde emir geldiğini öne sürdü. Fakat daha sonra polis memurlarının Halil Savda’ya yürüyüşün durdurulma emrinin Osmaniye İlçe Emniyet Amiri tarafından geldiğinin söylendiği iddia edildi.

Uluslararası Af Örgütü’nün ulaştığı bilgiye göre, Halil Savda ve arkadaşları akabinde Kabahatler Kanunu uyarınca para cezası aldı. Onlara eşlik eden araç da çok yavaş sürdüğü için para cezası aldı. 28 Eylül 15.30 sularına grubun polis memurları tarafından zorla polis araçlarına bindirildiği öne sürüldü. Telefonlarına el kondu. Henüz doğrulanamayan kötü muamele ve kelepçelenme iddiaları da söz konusu. Avukatlarına göre 17.30 sularında Adana’nın Ceyhan bölgesinde serbest bırakıldılar.

Telefonlarına el konmadan önce Halil Savda Uluslararası Af Örgütü’ne şimdiye kadar 700 kilometre yürüdüklerini ve yürüyüşlerini yaya olarak devam etme konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Halil Savda ve arkadaşlarının ifade özgürlüğü ve toplanma hakkının, herhangi bir gerekçelendirme ve eylemlerinin halkın düzenine yönelik bir tehdit oluşturduğuna dair kanıt olmaksızın adil olmayan bir şekilde kısıtlandığına inanıyor. Uluslararası Af Örgütü yetkililere Halil Savda ve arkadaşlarının barışçıl eylemine, yetkililer tarafından gerekçelendirilmemiş bir müdahale olmaksızın devam edebilmesini güvence altına alma çağrısında bulundu.

Örgüt ayrıca yürüyenlere yönelik kısıtlamaların orantılı, gerekçelendirilebilir ve güç kullanımına başvurulmadan gerçekleştirilmesinin de güvence altına alınması konusunda çağrı yaptı. Grubun usulsüz bir şekilde gözaltına alınması ve telefonlarına el konmasının sebepleri bilinmiyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraHakkariOsmaniyePolis
Görüş Bildir