Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Hâkim ve Savcılar Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na Çağrıldı, Katılım Zorunlu'

 > 
128PAYLAŞIM

1500 hakim ve savcının Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na çağırıldığı, katılımın 'zorunlu' olduğu ve Erdoğan'ın hakimlere, 'Yargıda yeni dönemi' anlatacağı öne sürülüyor...

Saygı Öztürk'ün "Kim gidecek, kim kalacak hesabı" başlığıyla yayımlanan yazısında daha önce muhtarları, kaymakamları toplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu kez yargı mensuplarına hitap edeceği ifade edildi.  

Yazıda, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının giderek kaybolduğunun konuşulduğu bir dönemde Erdoğan'ın yargı mensuplarına hitap etmesinin yadırgandığı vurgulanıyor. 

Öztürk'ün yazısından bir bölüm şöyle: 

"20 Temmuz'dan itibaren hakim ve savcılar 43 gün sürecek adli tatile giriyor. İşte tam o gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hakim ve savcılar, belirlenirse Yargıtay ve Danıştay'ın yeni üyeleriyle bir araya gelecek. Onlara yeni dönem yargısını ve devletin beklentilerini anlatacak."

'Yargı mensupları cübbeleriyle katılacak'

Öztürk hakim ve savcılara gönderilen yazıyı ise şöyle aktarıyor: 

“Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle yapılacak İstinaf Mahkemeleri açılış toplantısına bu mahkemelerin başkan, başsavcı, üye ve savcılarının tümünün katılımı zorunlu tutulmuştur. Toplantının ulaşım ve konaklama giderleri bağlı bulundukları birim bütçesinden karşılanacaktır. Cübbelerin dağıtımı toplantı öncesinde Ankara'da yapılacaktır. Toplantı esnasında, yargı mensuplarımız cübbeleriyle yerlerini alacaktır.”

CHP lideri Kılıçdaroğlu dün grup toplantısında 'hakimler gece 03:00’te Saray'a çağrılıyor' demişti

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin dünkü grup toplantısında 'yargı' konusuna vurgu yapmış ve özetle şunları demişti: 

“Yargının siyasallaşması en büyük tehlike. Adaletin bağımsız olması gerekir. Aksi takdirde, adalet dağıtmayarak iktidardakilerin sopası işlevini görür. Amaç ne? Niçin Yargıtay, Danıştay üyeleri görevden alınıyor. Yerine başkaları atanacak. Çünkü yargıyı, yürütme organının emrine almak istiyorlar. Bir yerlerden talimat alacak yargı. Ona göre karar verecek. Gelen bilgiler iç açıcı değil. Saraydan hakimleri bazen sabaha karşı 03:00’te 04:00’te davet ediyorlar. Vicdanı olan hakimlere sesleniyorum, tarih sizi affetmez. Bu iş, çay toplama işine benzemiyor. Bu Türkiye'nin demokrasisi, geleceği ile ilgili. Kanuna karşı hile yapılmak isteniyor. Nasıl olsa geriye doğru çalışmaz deniliyor. Yargı kendi güvencesini, siyasetin bütün ayak oyunlarına rağmen korumalı. Aynı çukurun içine düşmemeli. Düşerse lekeyi kimse ayıklayamaz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir