‘Güney Sudan Güvelik Güçleri Sivilleri Taciz Ediyor’

-

‘Güney Sudan Güvelik Güçleri Sivilleri Taciz Ediyor’

‘Güney Sudan Güvelik Güçleri Sivilleri Taciz Ediyor’

Uluslararası Af Örgütü, Güney Sudan’da emniyet güçlerinin sivillere karşı cinayet ve tecavüz gibi "şok edici" şiddet içeren uygulamalarda bulunduğunu açıkladı.

İngiltere merkezli insan hakları örgütü yayımladığı bir raporda, tacizlerin bölgenin doğusunda bulunan Jonglei eyaletinde devam eden silahsızlanma kampanyası sırasında yaşandığına işaret ediyor.

Örgüt Güney Sudan’ın şiddetli tacizlere son vermek üzere “bir an önce harekete geçmesi” çağrısında bulundu.

Örgüt çalışanlarının bölgede çok sayıda sivil ile yaptığı görüşmelerde, emniyet görevlilerinin yaygın işkence ve taciz uygulamalarından bahsedildiği belirtiliyor.

Çalışanlar, görüştükleri sivillerin, işkence ve tacize maruz kalanlar arasında küçük çocukların bile olduğunu öne sürüldüklerini söylüyor.

Af Örgütü’nun Afrika yöneticisi Audrey Gaughran "Güney Sudan Ordusu bölgede güvenliği sağlamaktan çok uzak" dedi ve yetkilileri "şiddet uygulamalarına son vermek için yetersiz" kalmakla suçladı.

Bölgede bulunan BBC muhabiri Grant Ferrett esas tehlikenin, öne sürülen işkence ve taciz uygulamalarının yeni çatışmalara yol açabileceği olduğunu söylüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereTecavüz
Görüş Bildir