Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Gülen'in İadesi Konusunda Beklentimiz Yükseldi’

 > -

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili yaptığı açıklamada, "ABD ile yeni dönemde iade konusunda bizim de beklentimizin yükseldiğini ifade etmekte fayda görüyorum" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat'taki temasları sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorunlarını yanıtladı.

Donald Trump'ın başkanlığının ardından Türkiye ve ABD ilişkilerinin olumlu anlamda gelişeceğine inandığını ifade eden Bakan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Şu anda olumlu anlamda oluşan iklim de bunun ön sinyallerini vermektedir. Fetullahçı Terör Örgütü kurucusu, yöneticisi, 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün planlayıcısı ve uygulama emrini veren, sevk ve idarecisi terörist Gülen'in iadesi konusu, Türkiye ABD ilişkileri bakımından son derece önemli."

‘Gülen'in iadesi konusunda Türkiye'ye dönük olumlu şeyler açıkladıklarını gördük’

"Sayın Trump'ın seçim kampanyasındaki ve yakın çalışma ekibinden medyaya yansıyan açıklamalara baktığımızda, terörist Gülen'in iadesi konusunda Türkiye'ye dönük olumlu şeyler açıkladıklarını gördük. Biz bunun sonucunun da olumlu olmasını bekliyoruz. Buradan da ifade etmek isterim ki Amerikan halkı ve ABD için Usame Bin Ladin ne ifade ediyorsa, Türkiye halkı ve Türkiye devleti için de Fetullah Gülen aynı anlamı ifade etmektedir. O da pek çok terör suçuna bulaşmıştır. Fetullah Gülen de pek çok terör suçuna bulaşmıştır. Usame Bin Ladin'in elinde de pek çok insanın kanı vardır, terörist Gülen'in elinde de pek çok insanın kanı vardır. O nedenle Türkiye'nin terörist Gülen'in iadesi konusunda hassasiyetinin yeni yönetim tarafından daha iyi değerlendirilmesini beklediğimizi ve Fetullah Gülen'in iadesinin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini, daha ileri noktalara taşıyacağını ifade etmek isterim. Yeni dönemde bu iade konusunda bizim de beklentimizin yükseldiğini ifade etmekte fayda görüyorum."

Trump'ın başdanışmanı, ABD'nin Gülen'e sığınak olmaması gerektiğini söylemişti

Donald Trump'ın güvenlik ve istihbarat başdanışmanı emekli korgeneral Michael Flynn, ABD'de yayın yapan siyasi analiz sitesi The Hill için kaleme aldığı "Müttefikimiz Türkiye Bir Krizin İçinde ve Desteğimize İhtiyacı Var" başlıklı yazısında, "Türkiye'yi bir öncelik olarak kabul edecek şekilde dış politikamızı yeniden düzenlememiz gerekiyor" demişti.

Trump'ın kuracağı kabinede adı Savunma Bakanlığı için geçen Flynn'ın açıklamaları 👇

Trump'ın Başdanışmanı: ‘ABD Gülen'e Sığınak Olmamalı’ - onedio.com
Trump'ın Başdanışmanı: ‘ABD Gülen'e Sığınak Olmamalı’ - onedio.com

Gülen'in avukatları, Flynn'ın yazısının "Trump'ın politikası olmadığını ümit ettiğini" söyledi

Öte yandan Gülen'i savunan hukuk firması Steptoe & Johnson LLP, Donald Trump'ın başdanışmanı Flynn’ın kaleme aldığı yazının ardından yaptığı açıklamada, "Trump'ın politikası olmadığını ümit ettiğini" belirtti.

AA'nın haberine göre Gülen’in avukatları açıklamada, "İade süreci ciddi bir süreçtir, bu tür durumlarda ne yapılması gerektiği Türkiye’yle yapılan iade anlaşması uyarınca yönetilir. Siyasi bir mesele haline gelmemelidir. ABD, güçlü demokratik kurumlara sahiptir ve buna bu tür konuların ele alındığı yargı da dahildir. Bunu gelecek hükümet için de ümit ediyoruz ve bundan eminiz" ifadelerine yer verdi.

Trump'ın yeni ABD Başkanı olmasının ardından Gülen'in iadesi konusunda Türkiye-ABD ilişkileri konusunda yeni gelişmeler yaşanacağını düşünüyor musunuz?

Evet
Hayır

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir