'Gülen'in İadesi Konusu Olgusal Gerçeklere Dayanmalı'

 > 
8PAYLAŞIM

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Fettullah Gülen'in iadesi konusundaki değrlendirmelere ilişkin, "Bizim bakış açımıza göre, tam da bu nedenle bir sürece dahil olan herkesin durumla ilgili yargıları ve değerlendirmeleri, fikirlere değil olgusal gerçeklere dayanmalı" dedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Fettullah Gülen'in iadesi konusunda ABD'nin yasal çerçeveye bağlı kalacağını, bu çerçevenin de Türkiye ile ABD arasındaki iade anlaşması olduğunu söyledi. Sunulan kanıtların incelenmesi gerektiğini belirtti. Büyükelçi, Gülen'in iadesi ya da pasaport iptali gerekçesiyle Yeşil Kartı'nın geçersiz olup olmadığı ile ilgili prosedürün nasıl işleyeceği sorusuna yanıt vermedi. Bass hukuki işlem talebi olduğunda bunu Adalet Bakanlığı ve adli sistemin ele alacağını kanıtların incelenip kararın verileceğini ifade etti. Bu konuda atılacak adımların her zaman yanlış anlaşılma riskini olduğunu vurgulayan Bass, "Bizim bakış açımıza göre, tam da bu nedenle bir sürece dahil olan herkesin durumla ilgili yargıları ve değerlendirmeleri, fikirlere değil olgusal gerçeklere dayanmalı" diye konuştu.

"EĞİT-DONAT ANLAŞMASININ ÇOK YAKIN ZAMANDA OLACAĞINI ÜMİT EDİYORUM"

John Bass NTV'ye verdiği röportajda, ABD ile Türkiye'nin Suriye konusunda, özellikle eğit-donatta uzun süredir anlaşma sağlayamamasıyla ilgili olarak Bass, "Ilımlı Suriyeli muhalefetini eğitmeye ve donatmaya başladığımız zaman, bu faaliyetin başarılı olacağını garantilemek için, son derece sistemli, derinlemesine bir yaklaşım sürdürüyoruz"  dedi. Eğitimlerin hangi parçalarının kimler tarafından yürütüleceğine ilişkin sorumlulukların belirlenmes ile lojistik ve kişilerin farklı yerlere nasıl taşınması konularının değerlendirildiğini belirten Bass, "Anlaşmanın çok yakın zamanda olacağını ümit ediyorum" dedi. İncirlik Üssü'nün kullanımıyla ilgili olarak detay vermeyen Bass, koalisyon ülkelerinden her türlü katkıyı beklediklerini ancak kararı ülkelerin kendilerinin vereceğini vurgulayarak, "Koalisyonun tüm üyeleriyle birlikte, her bir üyenin yapabileceği potansiyel katkılara bakıyoruz. Katkı sağlamak istedikleri ölçüde, koalisyonun mümkün oldukça fazla üyesinden alabileceğimiz en fazla desteği almayı istiyoruz. Ancak sonuç olarak, koalisyonun her üyesi, hangi katkıların kendi yararlarına olduğuna ve ulusal güvenlik öncelikleri çerçevesinde neyi yapmalarının mümkün olduğuna kendileri karar verecek" açıklamasında bulundu. 

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir