'Güçlenen Türkiye'den Çoğu Değil Hepsi Rahatsız'

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Güçlenen Türkiye'den Çoğu Değil Hepsi Rahatsız'

'Güçlenen Türkiye'den Çoğu Değil Hepsi Rahatsız'

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Gezi Parkı olaylarının arkasında Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsız olanların yer aldığını belirterek, "planlı bir hadise olduğu çok açık" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Taksim Gezi Parkı odaklı olaylar ve Yeni Şafak Gazetesinin bugünkü manşetinde yer alan "Kod Adı İstanbul İsyanı" başlıklı habere ilişkin, "Bu işin aynı anda bu kadar yaygınlaşmasını spontane bir hadiseye bağlamak insan aklıyla alay etmek olur" dedi.

Bozdağ, TV8 televizyonunda katıldığı canlı yayında Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmeler ve Yeni Şafak Gazetesindeki "Kod Adı İstanbul İsyanı" başlıklı habere ilişkin soruyu yanıtlarken, olayların başlamasının ardından uluslararası yayın kuruluşlarının tavrının dikkati çekici olduğunu söyledi. Bazı çevrelerin Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsız olduğunu belirten Bozdağ, sosyal medya ve benzer ortamlarda olaylarla ilgili dezenformasyon yaşandığını kaydetti.

Pek çok demokratik ülkede zaman zaman benzer olayların yaşandığını ve basının bu olaylara yaklaşımıyla Türkiye'de yaşananlara yaklaşımının farklı olduğunu vurgulayan Bozdağ, "CNN olsun BBC olsun, herkesin takip ettiği gazeteler, televizyonlar olsun Türkiye'de olup bitenlerin tamamını çok farklı bir gözle veriyor" dedi.

Bu yaklaşımı içerden de besleyen medya organları, kişiler, gruplar ve siyasiler olduğunu ifade eden Bozdağ, bilgi kirliliği ve iftiralarla vatandaşların aldatılmaya çalışıldığını söyledi. Bozdağ, "Bütün bunların, Türkiye'deki demokratik iklimi bozmaya, insanlarımızı iktidara karşı Gezi Parkı'na bahane ederek bir farklı duruş noktasına çekmeye planlı bir hadise olduğu çok açık" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de halkın yalnızca belli tepkileri ortaya koyan bir kesimden ibaret olmadığına dikkati çeken Bozdağ, iktidarlarının herkesin duygu ve düşüncesine önem verdiğini, uygulamalarını da bu yaklaşım içinde gerçekleştirdiğini belirtti.

Bozdağ, ülkenin AK Parti iktidarı döneminde önemli gelişmeler kaydettiğini, 10 yıl öncesi ile kıyaslanamaz noktaya geldiğini, küresel bir aktöre dönüştüğünü vurgulayarak, bundan rahatsız olan iç ve dış odakların partinin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önünü kesmek istediğini bildirdi. "Onlar görmek istedikleri Türkiye'yi oluşturmak için uğraşıyorlar" diyen Bozdağ, ancak vatandaşın AK Parti ve Başbakan Erdoğan'ın arkasında olduğunu dile getirdi.

"Güçlenen Türkiye'den çoğu değil, hepsi rahatsız"

Olayların hemen ardından başta BBC ve CNN-International olmak üzere pek çok uluslararası yayın kuruluşunun eş zamanlı olarak canlı yayınlara başladığını ifade eden Bozdağ, şunları kaydetti:

"Geçenlerde bir Ankara Temsilcisi kardeşim, (Bizim araçlarımızı bazı kanallar mayıs ayının başında 4 Temmuz'a kadar, sadece bizim değil, Cihan'ın, Doğan'ın, İHA'nın, başkalarının canlı yayın imkanlarını kiraladılar) dedi. Bu normal bir iş mi dedim. (Yok her zaman olan bir iş değil, zaman zaman ihtiyaç olduğunda olur ama böylesi ilk defa oluyor) dedi. Öte yandan hemen olayların arkasından oralarda yalan haber, Türkiye'de sanki sivil bir devrim olmuş gibi bir hava yaratan, her şeyin akla takla olduğu, polisin vatandaşların üzerine silahlarla müdahale ettiği bambaşka bir Türkiye fotoğrafını orada veriyor ve o fotoğrafı izleyenler, onlara inanlar bambaşka bir noktaya geliyor. Bakıyorsunuz bazı siyasiler hemen arkasından Türkiye'ye istikamet vermek isteyen açıklamalar yapıyorlar. Uluslararası Af Örgütü bir karar almadan pek çok inceleme yapar, bakıyorsunuz yarım saat sonra bir karar açıklayabiliyor. Avrupa Parlamentosu kalkıyor Türkiye'nin iç işlerine karışan, Türkiye'nin aleyhinde bir karar alabiliyor ve oy birliğiyle bunu yapabiliyor. Baktığınızda bu olaylar Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsız olan ne kadar kesim, çevre varsa hepsini bir araya getirmiş, (Oh Tayyip Erdoğan ve ekibinden kurtulacağız. Bunlar da bize yardımcı oluyorlar. Elbirliği ile biz de onlara yardımcı olalım) havasıyla. Çünkü güçlenen Türkiye'den çoğu değil, hepsi rahatsız."

Bozdağ, geçmişte bazı köşe yazarlarının da bu konulara değindiğinin görüldüğünü ifade ederek, "Bu işin aynı anda bu kadar yaygınlaşmasını spontane bir hadiseye bağlamak insan aklıyla alay etmek olur" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağGezi ParkıHadiseİstanbulRecep Tayyip ErdoğanSosyal Medya
Görüş Bildir