'Göktepe İlkokulu Öğrencilerinin Yemek Çilesi' Haberine MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'den Yalanlama Geldi

 > -

Şanlıurfa’da yemeklerini okulun koridorunda beton zemine oturarak yiyen öğrencilerin görüntüleri tepkilere neden oldu. DHA'ya konuşan Göktepe Mahalle Muhtarı Hüseyin Yalçın, yemekhane yapılması için başvuru yapmasına rağmen herhangi bir sonuç alamadığını anlattı. Belli aralıklarla sosyal medya hesabından bu fotoğrafları paylaşan ve yetkililere çağrıda bulunan Muhtar Yalçın, bugüne kadar bir şey elde edemediğini ifade etti. Bugün basına yansıyan habere ve görüntülere MEB müsteşarı Yusuf Tekin'den yalanlama geldi. Tekin fotoğrafların 2014 yılına ait olduğunu, habere konu olan fotoğrafların okulun yapıldığı ilk günlerde çekildiğini söyledi. 

Bugün basına yansıyan ve öğrencilerin beton zeminde oturup yerde yemek yedikleri anların yer aldığı fotoğraflar tepkilere neden olmuştu 👇

DHA, Merkez Haliliye İlçesi'ne bağlı Göktepe Mahalle Muhtarı Hüseyin Yalçın'ın taşımalı eğitim sisteminin uygulandığı 24 derslikli yaklaşık bin 600 öğrencisi bulunan Göktepe İlkokulu ve Ortaokulu'nda yemekhane bulunmadığı için ilgili kurumlara müracaatta bulunduğunu aktardı.

DHA'ya konuşan ve girişimlerinin sonuçsuz kaldığını aktaran Muhtar Hüseyin Yalçın, fotoğrafları geçen şubat ayında çektiğini söyledi.

Öğrencilerin yaşadığı yemek çilesiyle ilgili BİMER, Milli Eğitim, Kaymakam, Valilik ve belediyelere başvuru yaptığını savunan Yalçın, "Her yere başvurdum ama maalesef okula bir yemekhane yaptıramadık. Başaramadım, bir şey elde edemedim. Fotoğrafları Şubat ayında çekmiştim. Tabii biz her türlü başvuruları yaptık. Okul yönetiminin kararıyla öğrenciler, sonradan bir sınıfta yemek yemeye başladı. Ancak bu da çözüm değil. Bin 600 öğrenci bir sınıfa nasıl sığar? Yani bu böyle bir sınıfta yapılacak bir şey değil. Çözüm, buraya yemekhane yapılmasıdır. Öğrenciler yazın bahçede, kışın da böyle koridorda sıraların üzerinde yemeklerini yiyor. Hijyen yok. Masanın üzerine yemek dökülüyor. Bu sıralarda yemek sonrası ders görülüyor" açıklamasında bulundu.

Habere göre okul yönetimi, okulda yemekhane bulunmadığını ancak bir sınıfın yemek yenilecek hale getirilerek öğrencilerin burada yemeklerini yemelerinin sağlandığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin sosyal medya hesabından açıklama yaptı: 'Öyle bir tablo yok artık'

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, görüntüleri kamuoyuyla paylaşan Göktepe Mahalle Muhtarı Hüseyin Yalçın hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü, 2014 yılında mahalle muhtarı tarafından çekilen fotoğrafın yeni gibi servis edildiği belirtilerek şöyle denildi:

"Göktepe İlk ve Ortaokulunda 2014 tarihinde okulun bir günlük tadilatta olduğu dönemde (kalorifer peteklerinin boyanması) köyün muhtarı tarafından fotoğraflar çekilmiş ve çekilen fotoğraflar basına verilmiştir. Basına verilen fotoğraflarla birlikte, haberin müteakip zamanlarda tekrarlandığı tarafımızdan tespit edilmiştir. Haberin yayınlandığı dönemde haberin yapıldığı okul idarecilerinden haberin aslı ile ilgili bilgi Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından büyük hassasiyet gösterilerek alınmış olup, yemeklerin sınıflarda yendiği kalorifer peteklerinin boyanması nedeniyle 1 günlük görüntünün muhtar tarafından kullanıldığı belirtilmiştir. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak konunun üzerinde hassasiyetle durulduğu, ilimizdeki okullarda öğrencilerimizin en kaliteli şekilde hizmet almaları için gerekenlerin büyük hassasiyetle yapıldığı belirtilmiştir. Ayrıca Şanlıurfa’da hiçbir okulumuzda böyle bir görüntü yoktur olmaması içinde gereken tüm talimatlar okul idarelerine bildirilmiş buna benzer görüntülerin oluşması durumunda okul idarelerine gerekli soruşturmaların açılacağı yazılarımızda belirtilmiştir. 2014 yılında haber yapılıp, yıllar içerisinde tekrarlanarak gündeme getirilen bu durum İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce büyük üzüntüyle karşılanmıştır. Konuyla ilgili okul idaresi tarafından Muhtar hakkında gerekli hukuki işlemler başlatılmıştır."

Ardından DHA tarafından bu fotoğraf paylaşıldı ve öğrencilerin yemeklerini sınıflarda yediği belirtildi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir