'Göçmen Kaçakçılığı 2015'te 6 Milyar Dolar Kazandırdı'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Uluslararası Polis Örgütü (Interpol) ve Avrupa Polis Örgütü (Europol) tarafından yapılan bir çalışmaya göre, Avrupa'ya göçmen kaçakçılığı yapan şebekeler geçen yıl 6 milyar dolara kadar kâr elde ettiler.

Avrupa'ya göçmen akınının süreceğini söyleyen kuruluşlar, Libya'da 800 bin kişinin Avrupa'ya geçmek için beklediğini belirtti.

Geçen yıl Avrupa Birliği'ne 1,2 milyon kişi sığınma başvurusunda bulunmuşlardı.

'Yabancı teröristler sızabilir' uyarısı

Interpol ve Europol'un ortak raporunda, "Yabancı terörist savaşçıların göçmen kafilelerine katılarak Avrupa'ya sızmaya çalışabilecekleri" uyarısı da yapıldı ve 13 Kasım'da Paris'te düzenlenen saldırılara katılan iki kişinin Avrupa'ya Yunanistan üzerinden girdiği de hatırlattı.

Europol ve İnterpol, Avrupa'ya giden göçmenlerin yüzde 90'ının insan kaçakçılarından faydalandığını tahmin ediyor. Raporda, insan kaçakçılarının yanı sıra, yolsuzluğa bulaşmış yetkililerin de rüşvet karşılığında göçmen kafilelerinin geçişine izin verdikleri de ifade edildi.

'Kaçakçılara 3200 ile 6500 dolar arası para ödüyorlar'

Europol Direktörü Rob Wainwright, raporda insan kaçakçılarının göçmen akınında oynadıkları role büyük vurgu yapılarak, AB ve üye ülkelere bu şebekelerle mücadeleye ağırlık verilmesi mesajı verildiğini söyledi.

Raporda, göçmenlerin Avrupa'ya geçmek için insan kaçakçılarına kişi başına 3200 ile 6500 dolar arası para ödedikleri tespiti de yapılıyor.

BBC Türkçe

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiPolisRüşvetYunanistan
Görüş Bildir