'Gezi' Devleti Ombudsmana Şikâyet Etti

 > -

'Gezi' Devleti Ombudsmana Şikâyet Etti

Gezi Parkı eylemlerinde polisin uyguladığı aşırı şiddetten zarar gören vatandaşlar, Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu.

Gezi Parkı eylemlerinde polisin biber gazlı aşırı müdahalesi ile zarar gören 12 vatandaş Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikâyet başvurusu yaptı. Habertürk’ün sorusu üzerine bilgi veren Kamu Denetçiliği Kurumu, Gezi Parkı olayları nedeniyle Türkiye genelinde, e-başvuru yoluyla 12 vatandaşın şikâyetçi olduğunu bildirdi. Şikâyetlerin 10’u İstanbul, biri Ankara ve biri de Gaziantep’ten geldi.

İNCELEME BAŞLADI

Şikâyetler ön incelemeye alındı. Ön inceleme aşaması tamamlandıktan sonra soruşturma safhasına geçilecek. Bu aşamadan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nden vatandaşların şikayetleriyle ilgili bilgi istenecek. Gelen bilgiler değerlendirilecek ve Kamu Deneçiliği Kurulu’nda görüşülecek. Kurul değerlendirmeyi yaptıktan sonra biber gazı kullanımı ve müdahale konusunda bir hukuksuzluk tespit edilirse, Emniyet Genel Müdürlüğü uyarılacak. Verilen karar Kamu Denetçiliği Kurumu’nun internet sitesinde yayınlanacak. Bu karar devletin özerk ve bağımsız tek denetleme kuruluşunun Gezi olaylarıyla ilgili biber gazı ve polis müdahalesi konusundaki ilk kararı olacak. Şikâyetçilerin sayısının artması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

© Tolga Bozoglu/EPA/dpa

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBiber GazıGezi ParkıİstanbulPolis
Görüş Bildir