‘Gezi'de Yaralılara Yardım Eden Hekimler 6,5 Yıla Kadar Hapis İstemiyle Yargılanıyor

 > 
58PAYLAŞIM
‘Gezi'de Yaralılara Yardım Eden Hekimler 6,5 Yıla Kadar Hapis İstemiyle Yargılanıyor

İstanbul Tabip Odası (İTO) , Gezi eylemcilerinin sığındığı Dolmabahçe Valide Sultan Camii’nde yaralıları tedavi ettikleri gerekçesiyle haklarında altı buçuk yıla kadar hapis istemiyle dava açılan hekimler için sloganıyla sokağa çıkıyor.

İTO’nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Gezi eylemleri sürecinde ‘mesleki etik’ gereği yapmak zorunda olduğu hekimliği ifa eden, yanındaki yaralıları tedavi eden binlerce hekim ve sağlık çalışanının suçlu gösterilmeye çalışıldığı belirtildi.

Bu tablonunu en somut örneği olarak, Mayıs ayının ilk haftasında görülmeye başlanacak 250 kişilik Gezi davasında olarak çalışan iki yurttaşın ‘suçluyu tedavi etmek’ , ‘adli makamlara ihbar etmemek’ vb. suçlamalarla altı buçuk yıla kadar hapis istemiyle yargılanacağı hatırlatıldı.

İTO, Dolmabahçe Valide Sultan Camii’ne sığınan eylemcileri tedavi ettikleri için yargılanan hekimlere sahip çıkmak ve hekimlik onurunu korumak için herkesi 12 Nisan 2014 saat 12.30′da ‘aynı yerde’, Dolmabahçe Valide Sultan Camii’nin yanındaki parkta yapılacak basın açıklamasına çağırdı.

Diken

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir