"Gezegenimizde Neler Neler Varmış!" Dedirten Birbirinden Garip Ama Bir O Kadar da Büyüleyici Görüntüler

86PAYLAŞIM

Bugün de öğrendiklerimiz sayesinde yeni bir boyuta atladık!

Kaynak: https://thechive.com/2018/11/15/fascinat...

1. Aynı zamanda su ayıları da denen tardigradlar, herhangi bir yerde hatta uzayda bile hayatta kalabilen mikroorganizmalardır. -200 derece soğuk veya 149 derece sıcak olan ortamlarda bile yaşamlarını sürdürebilirler.

2. Meksika'daki bir mağarada, oldukça uzun boyutlarda olan beyaz kristaller bulunuyor. Bu büyüleyici mağara, onu ziyaret eden insan kaşiflerini resmen yanında cüce eden pırıl pırıl alçı kristalleri ile dolu.

3. Aerojel, jelden ve gazdan oluşan inanılmaz derecede hafif bir maddedir. Bu ruhani görünümü nedeniyle de "donmuş duman" veya "katı bulut" lakapları takılmıştır.

4. Bu mavi melek deniz yaratığı bir uzaylıya benziyor. Glaucus Atlanticus, 'mavi melek' lakabını almış bir tür sümüklü böcektir. Sanki başka bir dünyadan gelmiş gibi görünen bu canlı güzel olduğu kadar da nadiren ortaya çıkar. Sadece Güney Afrika ve Avustralya kıyılarında bulunur.

5. Goblin köpekbalıkları, adeta bir kabustan fırlamış gibi görünen 'yaşayan fosiller'dir. Tırnaklara benzeyen dişlerle dolu uzun çeneleri ile dikkat çekerler. Diğer hayvanlar tarafından yayılan elektrik akımlarını tespit edebilirler.

6. Vantablack, evrendeki bilinen en karanlık maddedir. Vantablack, yüzeyine değen ışığın %99.98'ini soğuruyor. Bu da demek oluyor ki, insan gözüyle bakıldığında neredeyse hiçbir şey görünmüyor ve aynı zamanda ona bakmak adeta bir kara deliğe bakmak ile eş değer bir hale geliyor.

7. Okyanusun içinde de göller ve nehirler bulunur.

8. Kimyasal bir element olan bizmutun bu kadar renkli ve parıldayan bir görünümü olduğunu biliyor muydunuz?

9. Dünyada ulaşması en zor olan yere Point Nemo deniliyor. Bu bölge, dünyadaki karadan en uzak olan noktadır. Resmi olarak 'erişilemeyen okyanus noktası' olarak bilinen yer, Ductar Adası, Motu Nui ve Antarktika yakınlarındaki Maher Adası üçgeninin merkezinde yer almaktadır.

10. Gökkuşağı okaliptüs ağaçlarının kabuğu, şeker rengindedir. Bu olağan dışı renkler, ağacın dökülmesinin bir yan etkisi. Kabuğun şeritleri soyuldukça, ağacın parlak yeşil renginde olan iç kabuğu ortaya çıkıyor. Bu iç tabaka, yavaşça olgunlaşıp, farlı renklere dönüşüyor.

11. ABD'nin Columbia şehrinin yeraltında, tamamen tuzdan yapılmış bir katedral bulunuyor.

12. Dünyada hiçbir şekilde çevrilemeyen bir dilde yazılmış gizemli bir kitap bulunuyor. Voynich El Yazması, bilinmeyen bir dilde yazılmış ve yıllardır akademisyenleri ve şifre çözümleyicileri şaşırtan 240 sayfalık bir Orta Çağ cildidir.

13. Endonezya'da bulunan Kawah Ijen yanardağı, mavi ve mor lav gibi görünenlerin sızan dalgalarını yayma eğilimi nedeniyle dikkat çeker.

14. Dünyadaki en büyük canlı büyük bir mantardır.Bu dev mantar muhtemelen 2.400 ila 8.650 yıldır büyüyor ve başlarının oldukça lezzetli olduğu söyleniyor.

Hangisi sizin dikkatinizi daha çok çekti? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reshontheway

Tamamen tuzdan yapılmış katedral için Columbia'ya gitmeye gerek yok. Polonya'nın Welicka kasabasında muhteşem bir tuz mağarası ve kilisesi var.

queen_of_the_7_kingdoms

Bizmut ve el yazması.

feyk

#14 topragin uzerinde yetisen mantar dedigimiz sey aslinda mantarin kendisi degil, ureme organi, kulaga daha hos gelecek bir tabirle cicegi. gercek mantar topragin altinda bir ag olarak yayiliyor, bazen 14deki gibi kilometrelerce alana butun ormana yayilmis bile olabiliyor. dahada ilginci bazilari agaclarla simbiotik yasam halindeler, agaclarin koklerine baglilar, agacin ihtiyaci olan mineralleri ve suyu toprakdan cekip karsiliginda agactan seker aliyorlar. daha daha ilginci agaclar arasinda kimyasal iletisime de araci oluyorlar. tipki avatar fimindeki gibi butun agaclari birbirlerine bagliyan iletisim agi gorevi goruyorlar. ornegin ormanda bir agac zararli bocek saldirisina ugrarsa diger agaclara mantar agi uzerinden haber gonderiyor, diger agaclar zararli gelmeden once koruma amacli toksin salgiliyor.

erci-e

#8 müthiş!

feyk

"welo opal ocean" diye arama yap

jesus-cry

OPAL <3 En sevdiğim doğal taş.

Görüş Bildir