10 Bin Kişi Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

"Gençlik Şühedanın İzinde" Yürüyüşü Başladı

"Gençlik Şühedanın İzinde" Yürüyüşü Başladı

Allahuekber Dağları'nda düzenlenen "Gençlik Şühedanın İzinde" anma yürüyüşü, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in katılımıyla başladı.

Sarıkamış Şehitleri'ni anma etkinlikleri kapsamında Kızılçubuk köyü mevkisindeki 8,4 kilometrelik yürüyüş, Bakan Kılıç ile Şahin tarafından başlatıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca "Gençlik Şühedanın İzinde" anma programına bakanların yanı sıra 81 ilden gelen 10 bin genç, polis, jandarma ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye İzcilik Federasyonu'nun öncülüğünde kente gelen izci grubu da yürüyüşte yer aldı. Kar yağışı altında başlayan yürüyüşte katılımcılara atkı, eldiven şapka dağıtıldı.

Haberin Tamamı İçin:

10 Bin Kişi Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü

10 Bin Kişi Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü

Türkiye, Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen 60 bin Mehmetçik’i 98’inci yılında anmak için yürüdü. Kar yağışı altında ’Gençlik Şühedanın İzinde’ anma yürüyüşüne İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Türkiye’nin dört bir tarafından Sarıkamış’a akın eden 10 bini aşkın vatandaş katıldı.

22 Aralık 1914- 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki birlikler, Sarıkamış’ın Allahu Ekber Dağlarında Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken karakışa yenilmişti. Bazı tarihçilere göre 90 bin, Genelkurmay kayıtlarına göre de 60 bin asker düşmana değil şiddetli soğuk, açlık ve yetersiz kıyafete yenilmişti. Erzurum’daki 9’uncu Kolordu Komutanlğı ile Sarıkamış’taki subayların Allahuekber Dağlarındakı sessiz anma törenleri, Alaattin Karaca Başkanlığındakı Dağcılık Federasyonu ile 2003 yılında Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı olan Necati Bölükbaşı ve Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in çabaları ile kamuoyuna mal edildi.

Türkiye’nin dört bir tarafından gelen ve her yaştan yaklaşık 10 bin kişi, şehit düşen Mehmetçikler’i anmak için Sarıkamış’ın Kızılçubuk Köyü’nde buluştu. Tören alanında yürüyüşe katılanlar karanfillerle karşılandı. Çelenklerin konulmasın ardından saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Sarıkamış’ta görevli kadın Yüzbaşı Nilüfer Karabulut, harita üzerinde harekatı anlattı.

YOĞUN KAR YAĞIŞI ALTINDA

Dün geceden itibaren başlayan yoğun kar yağışı altında ’Dedeciğim ben geldim’ sloganıyla yapılan yürüyüşü İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç başlattı. Saat 09.30’da başlayan yüyüyüş sırasında eksi 13 derece, kar kalınlığının 1 metreyi bulması dikkat çekti. Bayraklarla zorlu yürüyüşe katılanlar, 8 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur yolunu izledi. Trafik yoğunluğu nedeniyle bir çok otomobil, yol güzergahında yan yattı. Kazalarda can kaybı olmaması sevindirdi.

Yürüyüş sırasında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın kafilenin en önünde yer aldığı görüldü. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise arkada yürüdü.

Yolun karlı olması nedeniyle yaklaşık 30 kişi yol boyunca baygınlık geçirdi. Bayılanlara ilk müdaheleyi yürüyüşte görev alan 112 Acil Servis ekipleri yaptı. Soğanlı Dağları zirvesi inişinde, tipi nedeniyle yürüyüşe katılanlar zor anlar yaşadı. Çok sayıda asker ve özel harekat timinin de katıldığı yürüyüşte yol boyunca tekbir getirildi. Katılımcılar acıkınca, yürüyüşün başlama noktasında üzerinde ’3’ncü Ordu azığıdır’ yazılı olan ve içerisinde helva, çikolata, meyve suyunun bulunduğu kumanyadan yiyerek enerji depoladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇikolataErzurumİstiklal MarşıPolisŞehitSuat Kılıçmeyve
Görüş Bildir