"Gecikme Söz Konusu Olamaz"

-

"Gecikme Söz Konusu Olamaz"

"Gecikme Söz Konusu Olamaz"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüştüğünü ve kendisine Suriye’de geri kalan kimyasal stoğun da imha edilmesi gerektiğini söylediğini açıkladı.

Kerry, Şam’ın geri kalan yüzde 8’lik miktarın imhasını geciktirmesinin söz konusu olamayacağını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı, Rus mevkidaşı ile kimyasalın imhası işleminin hızlandırılması konusunda ne yapılabileceğini konuştuklarını sözlerine ekledi.

Kerry kimyasalın taşınması için uygun koşullar oluşturulmasının Suriye yönetiminin görevi olduğunu da sözlerine ekledi.

Suriye, geçtiğimiz yıl yapılan anlaşma gereği şimdiye kadar 1300 ton kimyasalını imha edilmek üzere yurt dışına çıkarmıştı.

Suriye ordusu, 31 Ağustos 2013 tarihinde Şam'ın Doğu Guta bölgesinde zehirli gaz kullanmış, Birleşmiş Milletler (BM) heyeti Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı tespitinde bulunmuştu.

Suriye rejimi, kimyasal saldırının ardından ABD ve Rusya'nın girişimiyle kimyasal silahların ülkeden çıkarılması ve imha edilmesi ile ilgili anlaşmayı kabul etmişti.

Rejimin elindeki kimyasal silahların ülke dışına çıkarılması ve imhası ile ilgili süreci denetlemekle görevli Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, ülkedeki stokların yüzde sekseni ülke dışına çıkarıldı ve imha edildi. İmha işleminin haziran ayında bitirilmesi hedefleniyor.

Suriye rejimi ABD ve Rusya’nın girişimiyle varılan anlaşma sonucunda 'an itibariyle ulaşılamayan' bölgeler dışında elindeki tüm kimyasal stokları 13 Nisan’a kadar ülkeden çıkarma sözü vermişti. Ulaşılamayan bölgelerdeki kimyasalların çıkarılması için verilen son tarih ise 27 Nisan.

Kimyasal silah tartışması, son olarak Hama'da kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaların ardından yeniden başladı.

Klor gazı iddiaları

Muhaliflere göre, 11-12 Nisan’da Hama’nın kuzey kırsalındaki Kefer Zita’ya rejim helikopterleri tarafından zehirli klor gazı içere varil bombaları atıldı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) saldırıları kınayarak uluslararası camiaya, bu konuyu geniş bir şekilde incelemesi ve rejimi cezalandırma çağrısında bulunuyor.

Rejim ise saldırıdan El Kaide’nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi’nin sorumlu olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir