Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Galatasaray'da Beni İstemediler.'

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

"Alex Daha Güzel Bir Şekilde Uğurlanabilirdi"

"Alex Daha Güzel Bir Şekilde Uğurlanabilirdi"

Futbolda olgunluk dönemini yaşayan, Blackburn Rovers formasıyla yeniden kendini ispatlamaya çalışan Colin Kazım Richards, A Milli takım, Fenerbahçe ve Galatasaray yıllarına dair pek çok konuyu Hürriyet’e anlattı.

İşte kendi ağzından Colin Kazım Richards;

·Yeni bir başlangıç için İngiltere’ye döndün. Eski Kazım’ı mı göreceğiz, yoksa yepyeni bir Kazım mı izleyeceğiz?

Ben eski ya da yeni Kazım diye bir şey bilmiyorum. Her zaman aynıyım, insanlar beni farklı görmek istese de bende herkes gibiyim. Sadece futbolu düşünüyorum. Futbol benim hem mesleğim hem en büyük aşkım. Futbol hayatımın dışında ailem ve benim gibi şanslı doğmayan insanlara yardım etmekten başka bir şey yapmıyorum.

·Terim zamanında milli takımın değişilmez ismiydin ve Hiddink döneminde de bu devam etti. Ancak Abdullah Avcı ile birlikte seni milli takımda göremiyoruz. Seni bu zaman zarfında izlemeye gelen yada arayan oldu mu?

Ben profesyonel bir futbolcuyum. Aynı zamanda da bir futbol öğrencisiyim. Hiçbir zaman bu tip olayları sorgulamadım. Yeniden kendimi ispat etmek için İngiltere’ye geldim fakat kısa süreli bir sakatlık yaşadım. Şu anda sadece Blackburn’u düşünüyorum. Kısa sürede eski formuma kavuşup başarılı olmak istiyorum.

·Milli takımdaki başarısızlığı neye bağlıyorsun?

Euro 2008’den bu yana büyük bir gerileme yaşadığımızı düşünüyorum. Birilerini suçlamayı doğru bulmuyorum, bu tip geçiş dönemleri her takımda olabiliyor. Abdullah Avcı ve Türk futbolu başarıyı yine kendi içinde bulacaktır. Biz Euro 2008’de büyük bir geri dönüşe imza attık. Geriye düştük ancak yılmadık ve başardık. Futbol tıpkı hayat gibi. Her ikisinin de renkleri ve döngüleri var. Bunu da kısa sürede aşabiliriz.

·Milli takımda yerli ve gurbetçi oyuncular arasında bölünme yaşandığı konuşuluyor. Sen bu görüşe katılıyor musun?

Oyuncuların birlikte geçirdiği zaman çok kısa. Aralarında maksimum bir bağ kurmalarını bekleyemeyiz. Bu tüm dünyada, uluslararası veya kulüp düzeyinde aynı. Bir bölünme yaşandığını düşünmüyorum. Böyle durumların önüne geçebilmek için Türk futbolunun tıpkı İngiltere’deki gibi bir Milli Futbol merkezine ihtiyacı olduğu kanısındayım.

·Fenerbahçe’ye uzun yıllar hizmet etmiş olan Alex de Souza’ya yapılan davranışı doğru buluyor musun?

Hem insan hem de futbolcu olarak Alex’in, ne hissettiğini ifade etmesinden daha doğal bir şey olamaz. Alex’in Türk futboluna katkıları inkâr edilemez. Bugün birçok genç futbolcu onun hareketlerini ve futbol stilini örnek alıyor. Ama Fenerbahçe taraftarı ona sahip çıktı ve yalnız bırakmadı. Daha güzel bir şekilde uğurlanabilirdi. Bugün Alex’in gidişi tüm dünyada yankılandı. Futbol Federasyonumuzun Alex’i bir elçi ya da danışman olarak mutlaka kullanması gerekiyor.

·Fenerbahçe’den Aykut Kocaman yüzünden mi ayrıldın? Galatasaray formasıyla attığın gol sonrası Kocaman’a yaptığın hareket bu yüzden miydi?

Bu soruyu cevaplamak istemiyorum ancak gol sonrası yaptığım hareketin Aykut Kocaman ile bir ilgisi yoktu. Uzun süre bu konuyla ilgili koparılan yaygaraları hala anlayabilmiş değilim. Dünyanın en büyük derbilerinden biri olan Galatasaray- Fenerbahçe maçında gol atmak inanılmaz bir duygu. O anda tek düşündüğüm şey tribünde beni izleyen ailem ve on binlerce Galatasaray taraftarıydı.

·Fatih Terim’in prensiydin? Neden senden vazgeçti?

Bunu defalarca söyledim. Fatih Terim benim için her zaman bir babadan farksızdı. O her zaman bana rehberlik etti ve sebebi ne olursa olsun hep arkamda durdu. Kulüpten ayrılırken bile bana saygı gösterdi. Terim’in gidişime üzüldüğüne yürekten inanıyorum. Ama beni kulüpte görmek istemeyen insanlar vardı. Hocam ne kadar benim için uğraşsa da ben bu duyguyu yakından tanıyordum. Bu süreçte nişanlımdan, dans etmeme hatta alkol aldığıma kadar birçok asılsız haber yapıldı. Ben alkol alan biri değilim. En son 15 yaşında babam bana bir kadeh içki vermişti. Bu olayları bir daha yaşamamak için ayrılmaya karar verdim. Bu haberleri yaptıranlarında beni istemeyen kişilerin yaptırdığını biliyorum. Fatih Terim’in yeri benim için her zaman özel, kendisine çok büyük saygım var. Hislerim bir gün yeniden bir araya geleceğimizi söylüyor.

·Artık bir oğlun var. Sana de Alex gibi bir aile babası diyebilir miyiz?

Ben her zaman aile kurumunu seven bunun içinde yer alan biri oldum. Onların bana verdiği aşk, güç ve rehberlikle kendimi buldum. Bu anlamda bir aile babası mısın diyecek olursan “evet” öyleyim diyebilirim.

·Son günlerde Türkçe dersleri almaya başlamışsın, Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musun?

Türkiye’yi her zaman düşünüyorum. Ben bir Türküm ve Türkiye benim hayatımı değiştirdi. Evet, Türkçe dersleri alıyorum. Ülkemden ayrılmadan önce de konuşuyordum ancak o kadar iyi olduğunu söyleyemem. Şimdi çok daha iyi durumdayım.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah AvcıAlex de SouzaArda TuranAykut KocamanFatih TerimFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüGalatasaray Spor KulübüİngiltereMilli Takımaşkfutbol
Görüş Bildir