"Galatasaray Beni Niye Aramadı?"

 > 
2PAYLAŞIM

TBF Başkanı Harun Erdenay, 'mevzuata aykırı oyuncu oynattıkları' gerekçesiyle Fenerbahçe maçında hükmen yenik ilan edilmelerine tepki gösteren Galatasaray yönetimine cevap verdi: "Bir oyuncu, sezonu tek pasaportla tamamlar. Kizer'ın iki pasaportla oynayamayacağını tahmin etmeleri lazımdı. Galatasaray yöneticileri böylesine kritik bir durumda beni veya federasyonun genel sekreterini arayacakları yerde Sicil Lisans'ı aramalıydı. Oradaki görevli de yanlış lisans verdi" dedi.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Harun Erdenay, Galatasaray Kadın Basketbol Takımı'nın Fenerbahçe maçında hükmen yenik sayılması durumuna açıklık getirdi.

NTV Spor'a telefonla bağlanan Erdenay, Galatasaraylı yöneticilerin kendisini aramadığını belirterek TBF Sicil Lisansı'nda bir görevliyi arayarak Lynetta Kizer'in Bosna Hersek pasaportunun ABD pasaportuyla değiştirildiğini ve bu nedenle sarı kırmızılıların hükmen yenik sayıldığını açıkladı.

Harun Erdenay'ın açıklamaları şöyle:

"FENERBAHÇE İTİRAZINDA HAKLI"

"İki yönden incelemek lazım... Birincisi Fenerbahçe maça itiraz etti. Buna baktık Fenerbahçe haklı. Bir oyuncu sadece bir pasaport seçip, sadece o pasaportla oynayabilir. Yaklaşık 15 sene önce benim eşim de bir pasaport seçerek oynamıştı. Galatasaraylı oyuncu önce Bosna pasaportu ile oynuyor sonra ABD pasaportu alıyor. Bu Galatasaray-Fenerbahçe maçı değil başka bir maç da olsa cezası belli; hükmen mağlubiyet.

"FIBA, KIZER İÇİN BİZİ UYARDI!"

Olayın ikinci kısmı şöyle... Galatasaray bu oyuncuyu resmen transfer ediyor. Bu oyuncu Bosna Milli Takımı'nda oynayacak. Bosna evraklarıyla bize başvuruyor, şöyle bir incelik var bu kız daha önce ABD U20 Milli Takımı'nda oynadığı için Avrupa'da hiçbir yerde Bosna pasaportuyla oynayamaz, milli de olamaz. İlk maçına çıkıyor ama sonra FIBA'dan bize uyarı geliyor, "Siz bunu Bosna pasaportu ile oynatamazsınız" diye. Sonra Galatasaray Kulübü, Sicil Lisans'ı arıyor, bizim Sicil Lisans'taki çocuk bunu ABD'li yapıyor, kimseye sormadan yapıyor.

"SİCİL LİSANS'TAKİ ARKADAŞIN HATASI VAR"

Burada Sicil Lisans'taki arkadaşın hatası var, kimseye sormadan bunu yapıyor ve ABD lisansını basıyor. Bu işin başındaki çocuğun noterden evrak alması gerekiyor. Zaten onun hakında idari soruşturmayı başlattık. Galatasaray bu iş için ne beni ne de federasyonun genel sekreterini aradı. İnsan böyle bir kritik lisansta Sicil Lisans'ı değil bizi arar. Ben de Galatasaray yöneticisi Can Topsakal'ı pazartesi günü aradım. 'Aslında sizin şöyle bir suçunuz var, yöneticilerin bunu kestirmesi lazım, ABD'li lisans ile hiçbir şekilde maça çıkamazsınız' dedim.

"MAÇI TEKRAR ETTİRMEYE ÇALIŞACAĞIM DEDİM AMA..."

Maçı tekrar ettirmeye çalışacağım" dedim ama yönetmelik çok açık, hükmen mağlubiyet diyor. 'Maddi mağduriyete uğrayacaksınız. Bu bizim elemanımıza ulaşmanız sonucu olacak, bunu da karşılamaya çalışabiliriz' dedim. Onlar bütün maaşını ödemeyecek ama burada yardımcı olacağımızı söyledik. Can'ı çağırdım, 16:45'te geldi. 17:00'de yönetim kurulu toplantısına girecektik. Yönetmelik çok net; oyuncu bir pasaportla sezonu bitirecek, iki pasaport olursa hükmen mağlubiyet olacak diye yazıyor.

"BİLGİSAYARDA OYNAYARAK LİSANSI DEĞİŞTİRMİŞ!"

Buradaki ince nokta, Galatasaray Bosna pasaportu ile başlıyor. Bosna pasaportu avantaj, belki Ocak'ta bir ABD'li getireceklerdi. FIBA bu durum sonrası bizi uyarıyor. İki pasaportla oynayamayacağını Galatasaray da iyi biliyor. Oyucunun ABD lisansına geçmesi için sadece TBF'deki arkadaşla görüşüyorlar, o da bilgisayarda oynayarak lisansı değiştirmiş.

"ABDULLAH GÜL ÜNİVERSİTESİ MAÇINDA PROBLEM OLMAZ"

Biz de arkadaşla konuştuğumuz zaman, 'ABD lisansı vardı' dedi ama yalan söylemiş. İlk Bosnalı kayıt yapıldı. Bize Bosna lisansı geldi, onunla kayıt yaptık ve oynadı. Bosna pasaportu ile başvuru oldu, biz de onayladık. İlk maçta (Abdullah Gül Üniversitesi) Galatasaray tek ABD'li ile çıktı, kontenjan dolmuyordu. Orada bir problem olmaz. İkinci maçta sorun oyuncunun iki pasaport başvurusuyla sahaya çıkması. Sicil Lisans'taki arkadaşın bu davranışı kabul edilemez, gerekeni yapacağız. 14 yaşındaki oğlunuza gidin ehliyet alın, trafiğe çıkartın, böyle bir şey olabilir mi? Federasyonun tek hatası, bir çalışanın vermemesi gereken lisansı vermesidir." 

Sporx

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir