Uzayın Yeni Kâşifi Gaia Uydusu Fırlatıldı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

"Gaia" Başarıyla Uzaya Fırlatıldı

"Gaia" Başarıyla Uzaya Fırlatıldı

Avrupa Uzay Ajansı, Gaia uydusunun Fransız Guyanası’ndan başarıyla fırlatıldığını açıkladı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Gaia uydusunun Fransız Guyanası’ndan başarıyla fırlatıldığını açıkladı.

Fransız Guyanası'ndaki Sinnmary Fırlatma Merkezi'nden Rus yapımı bir Soyuz füzesiyle uzaya gönderilen Gaia uydusu, beş yıl boyunca Samanyolu galaksisindeki 1 milyardan fazla yıldızın 3 boyutlu haritasının çıkarılabilmesi için görüntü alacak. Uydunun gönderdiği veriler, Avrupa'daki 30 laboratuvarda yaklaşık 450 bilim adamı tarafından değerlendirilecek.

Yaklaşık 950 milyon avroya mal olacak veri toplama işlemi, Samanyolu galaksisindeki yıldızların tam konumu ve birbirlerine uzaklıklarını belirleyerek galaksinin ilk gerçekçi resmini ortaya çıkaracak.

Son derece duyarlı iki teleskop ve bir milyar piksellik kamerayla donatılan Gaia, aynı zamanda şimdiye kadar varlıkları bilinmeyen gezegenler, asteroidler, kuyruklu yıldızlar gibi binlerce gökcisminin de keşfine yardımcı olacak. Gaia, gökcisimlerinin konumlarının yanı sıra parlaklıkları, yüzey sıcaklıkları ve bileşenleri gibi özellikleri konusunda da bilgi sağlayacak.

Uydu, fırlatılışından yaklaşık 40 dakika sonra uzay aracının üst kısmından ayrılacak. Gaia, yaklaşık bir ay sürecek yolculuğun ardından Dünya'dan 1,5 milyon kilometre uzaklıktaki bir gözlem istasyonuna ulaşacak.

Gaia'nın geliştirilmesi ve yapımı 20 yıldan uzun sürdü. Uydu, Fransa'nın Toulouse kentindeki Astrium Uyduları şirketi öncülüğünde 16 ülkede 70'den fazla şirketin katılımıyla hazırlandı.

ESA, daha önce Hipparcos uydusu ile yaklaşık 100 bin yıldızın haritasını çıkarmıştı. Gaia’nın görüntülemesi beklenen 1 milyar yıldız, Samanyolu'ndaki gökcisimlerinin sadece yüzde 1’ini oluşturuyor.

Uydu, ismini "Global Astrometric Interferometer for Astrophysics - Astrofizik için Küresel Astrometrik İnterferometre"nin kısaltmasından alıyor.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Uzayın Yeni Kâşifi Gaia Uydusu Fırlatıldı

Avrupa Uzay Ajansı bir milyardan fazla yıldızın koordinatlarını ve uzaklıklarını belirleyecek Gaia uydusunu bu sabah fırlattı.

Gaia'nın beş yıl boyunca yapacağı araştırmalar ve çekeceği yüksek kaliteli fotoğraflar sayesinde Samanyolu'nun yapısının gerçekçi bir şekilde belirlenmesi hedefleniyor.

Uydu yaklaşık bir ay sürecek 1,5 milyon kilometrelik bir yolculuğun ardından bir gözlem istasyonuna ulaşacak.

Gaia uydusunun sahip olduğu dünyanın en gelişmiş ve hassas kameraları daha önce hiç görülmemiş pek çok gezegen ve gök cizminin de belirlenmesini sağlayacak.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Avrupa Uzay Ajansı, Samanyolu'ndaki bir milyara yakın yıldızın 3 boyutlu görüntüsünü kaydedecek GAIA fırlatıldı. Yetkililerin belirttiğine göre GAIA, Dünya üzerinden Ay'daki bir adamın el tırnaklarını bile görebilecek kapasitede. Cihazın üzerinde, her biri bir göz olarak çalışan ve nerdeyse bir saç teli kalınlığında olan 106 adet CCD (charge coupled device) yer alıyor. Silikon karpitten yapılan bu gözler elde ettikleri ışığı tek bir piksel olarak kaydedebiliyorlar. Elde edilecek görüntülerin 1 Gigapiksel (1 milyar piksel) olacağı belirtiliyor.

(GAIA hakkında teknik bilgiler http://shiftdelete.net/ sitesinden derlenmiştir)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimFransaUzay
Görüş Bildir