'Fizik Erkekler Tarafından İnşa Edildi' Diyen Bilim İnsanı Açığa Alındı: 'CERN İlkelerine Aykırı'

 > -

İsviçre'de bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) çalışan İtalyan Bilim İnsanı Alsessandro Strumia yaptığı bir sunumunda "Fizik erkekler tarafından icat ve inşa edildi" açıklamalarında bulununca açığa alındı. 

Yaptığı sunum tartışmalara neden oldu

Pisa Üniversitesi'nden Prof. Dr. Alsessandro Strumia, CERN tarafından Cenevre'de düzenlenen cinsiyet ve yüksek enerji fiziğiyle ilgili bir workshopta,  fiziğin erkek bilim insanlarına karşı cinsiyetçi hale getirildiğini vurgulayan bir sunum yaptı. Yaptığı sunumu tartışmalara neden oldu.

"Fizik alanında kadınlara karşı ayrımcılık yapılmıyor."

BBC Türkçe'nin haberine göre, Strumia, izleyicilerin birçoğunun genç kadın fizikçi olduğu workshopta, fizik alanında kadınlara karşı ayrımcılık yapılmadığını yaptığı sunum sırasında belirtirken, gerçeğin önemsenmediğini belirtmiş ve bunun nedeninin de alan dışından bir siyasi tartışma yapılmasından kaynaklandığını söylemiştir.

"CERN'in ilkeleri açısından kabul edilemez."

Strumia'nın bu yorumları BBC Bilim Muhabiri Palla Ghosh tarafından haberleştirilirken, haberin ardından açıklama yayınlayan CERN, Strumia'nın açığa alındığını ve kendisinin yorumlarının CERN'in ilkeleri tarafından kabul edilemez olduğu belirtildi.

"İnsanlar fiziğin cinsiyetçi olduğunu, ırkçı olduğunu söylüyor."

BBC'nin iletişime geçtiği Strumia, "İnsanlar fiziğin cinsiyetçi olduğunu, ırkçı olduğunu söylüyor. Basit kontroller yaptım ve bunun böyle olmadığını ve fiziğin erkeklere karşı cinsiyetçi hale gelmekte olduğunu keşfettim ve bunu söyledim" diyerek kendisini savundu.

"Bu yaklaşımlar kadınların fizik araştırmalarında yer almasını engelliyor."

Geçen aylarda BBC'ye konuşan dünyaca ünlü İngiliz Astrofizikçi Jocelyn Bell Burnell, bilinçaltındaki taraflı yaklaşımların kadınların fizik araştırma projelerinde yer almasını engellediğini düşündüğünü söylemişti.

Stromia'ya tepkiler de gecikmedi. 👇

"Dün CERN Bilim Adamı Alessandro Strumia'nın "fiziğin erkekler tarafından inşa edildi" dediğini duyduk. Bugün, Dr Donna Strickland 'ın fizik Nobel ödülünü kazandığını duydum. Zaman değişiyor."

"Alessandro Strumia tarafından verilen rant (konuşma değil) mide bulandırıcı. @CERN tarafından onu kınayan bir açıklama gelmesinden memnunum."

😊

"Hey, Alsessandro Strumia, bu bina da erkekler tarafından yapıldı."

Donna Strickland'ın Nobel Fizik Ödülünü almasının da güzel bir cevap olduğunu düşünenler var. 😊

Dün açıklanan Nobel Fizik Ödülü 55 yıl sonra ilk kez bir bilim kadınına verildi 👇

Lazer Fiziği Çalışmalarına Gitti: Nobel Fizik Ödülü'nü Arthur Ashkin, Gerard Mouru ve Donna Strickland Kazandı - onedio.com
Lazer Fiziği Çalışmalarına Gitti: Nobel Fizik Ödülü'nü Arthur Ashkin, Gerard Mouru ve Donna Strickland Kazandı - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimİngiltereİsviçreNobel
Görüş Bildir