'Fiyatları 7 Bin Lira Arttı, Kanser Hastaları İlaç Almak İçin Borçlanıyor'

 > 
2.6bPAYLAŞIM

Kanser hastalarının kullandığı ilaçlara 6 ila 7 bin lira arasında değişen zamlar geldiği belirtildi. Fiyatlardaki artışı gündeme getiren CHP 26. dönem milletvekili Barış Yarkadaş, SGK'nın ilaçları karşılamadığını ve bakanlıkların mevcut durum karşısında sessiz kaldığını dile getirdi. 

Yardakaş, Sağlık Bakanlığı ile SGK’nin ‘geri ödeme’ listesine alınmayan, Keytruda adlı ilacın fiyatının 24 bin TL’den 30 bin TL’ye çıktığını aktardı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Yardakaş “Akciğer kanserine yakalanan vatandaş, Keytruda adlı ilacı 21 günde bir kullanmak zorunda. Bakanlık ve SGK, bu ilacı geri ödeme listesine almıyor. Emekli ya da orta gelirli bir vatandaş her ay 30 bin TL’yi nasıl ödesin? Adalet, hak, hukuk, vicdan bunun neresinde? Bakanlık, kör, sağır ve dilsiz” ifadelerini kullandı.

İlaçlarını alabilmek için evini satan kamu emeklisi İlhan Okçu, Bakanlık ve SGK'yı mahkemeye verdi.

Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletvekilliği görevini sürdürdüğüm dönemden beri irtibatta olduğum ve sesini duyurmaya çalıştığım bir yurttaşımız, bakanlığı ve SGK'yı mahkemeye verdi. Yurttaşımız, ilacının devlet tarafından karşılanmasını istiyor. İlk duruşma, İstanbul Çağlayan 20. İş Mahkemesi'nde görüldü. Hakim, davayı Haziran ayına erteledi. Davayı açan yurttaşımız, anayasa ile güvence altına alınan 'yaşam hakkı'nın korunmasını istiyor. Ben de davanın takipçisiyim. Bu davadan çıkacak bir sonuç, belki de on binlerce hastanın yeniden yaşama bağlanmasını sağlayacak."

Lösemi tedavisinde kullanılan RYDAPT adlı ilacın kutusunun 43 binden 55 bin TL’ye yükseldi.

Kanser tedavisi gören hastaların adeta "kaderine terk edildiği"ni belirten Yarkadaş, çarpıcı bir örnek daha verdi. Yarkadaş, "Yılda 4500 kişinin yakalandığı löseminin tedavisinde kullanılan RYDAPT adlı ilacın kutusu 43 bin TL'den 55 bin TL'ye yükseldi. Bir aile her ay 55 bin TL'yi nasıl versin?" diye sordu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir