Gündemi Sarsan Ses Kayıtları: 'Savaş Toplantısı' İddiası

 > -

'Fidan, Davutoğlu, Sinirlioğlu ve Güler'li Suriye'ye Savaş Toplantısı' İddiası

'Fidan, Davutoğlu, Sinirlioğlu ve Güler'li Suriye'ye Savaş Toplantısı' İddiası

Bugün ortaya çıkan yeni bir ses kaydı, devletin Suriye’ye savaş açmak için olası senaryoların ve konjonktürün değerlendirilmesini, savaş çıkarmak için gerekirse nelerin göze alabileceğine dair iddialarını içeriyor. Ses kaydı, iddiaya göre MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, aynı bakanlıkta müsteşar Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler’in arasında geçen bir toplantıdan.

Bugün çıkan ses kaydı, youtube’da “secim gudumu” hesabından paylaşıldı.

Seslerin adı geçen kişilere oldukça benzediği, ancak gerçekliği ve seslerin sahiplerinin teyit edilemediği ses kaydında, Davutoğlu olduğu iddia edilen kişi Suriye’ye savaş açmak için olasılıkları, içerideki ve dışarıdaki olası etkileri, hangi bahaneyle savaş açılabileceğini diğer üst düzey devlet adamlarıyla görüşüyor.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan olduğu iddia edilen kişi, “Gerekirse Suriye’ye 4 adam gönderirim, Türkiye’ye 8 füze attırıp savaş gerekçesi üretirim” diyor ve Suriye’deki Türk toprağı olan Süleyman Şah türbesine gerektiği takdirde Suriye’deki adamlarını saldırtabileceğini söylüyor. Aynı kişi, Suriye’deki dost kuvvetlere şu ana kadar 2000′e yakın TIR ile malzeme taşındığını söylüyor.

Masada bulunan dört kişi, IŞİD’e yönelik bir operasyonun dünyada da meşru görüleceğini, keza hedefin El Kaide olacağının altını çiziyorlar.

Ancak bunun sonucunda Türkiye’de “bombaların patlayacağını” söyleyen ve Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Feridun Sinirlioğlu olduğu iddia edilen kişi “Yine içeride bomba momba tabi onları yapacaklar” diyor ve rahat ifadeleriyle bu ihtimalden çekinmediklerini teyit ediyor. Ayrıca Türkiye’nin ulusal güvenliğinin politika malzemesi haline geldiğini, Suriye’ye yönelik olası bir operasyona içeriden muhalefet olmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor.

Ahmet Davutoğlu olduğu iddia edilen kişi ise konuşmanın bir yerinde Başbakan Erdoğan’ın kendisine söylediği bir sözü aktarıyor: “Başbakan, Süleyman Şah türbesine saldırının bu konjonktürde bir imkan gibi değerlendirilebileceğini söyledi.”

Ses katıylarında Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler olduğu öne sürülen kişi ise, masada planladıkları şeyin net bir savaş sebebi olduğunu dile getiriyor.

Ses kaydının gerçekliği tarafımızca teyit edilemese de kayıt, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Süleyman Şah türbesi üzerinden Suriye’ye savaş açılacağı yönündeki söylemlerine paralel olmasıyla dikkat çekiyor. 

ZETE

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanDershaneFethullah GülenIŞİDİsrailKemal KılıçdaroğluSavaşSuriyeTürk Silahlı KuvvetleriYoutube
Görüş Bildir