Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Fethullah Hoca Efendiye Selam Olsun'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Fethullah Hoca Efendiye Selam Olsun'

'Fethullah Hoca Efendiye Selam Olsun'

Bursa'da Türkçe Olimpiyatları'na katılan Bülent Arınç, "Fethullah hoca efendiye selam olsun" dedi.

Selahattin BUDAKOĞLU- Serhat TEZCAN / BURSA,(DHA) -

Bursa’da Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen Türkçe Olimpiyatları’na katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, burada yaptığı konuşmada on binlerce insanın stadyumun her noktasını doldurduğunu söyleyerek Bursalıların bu geceye çok güzel bir ev sahipliği yaptığını belirtti. On altı ülkeden bu geceye katılan gençleri Bursalıların kucakladığına ve alkışladığına değinen Arınç, “Ne mutlu sizlere. Allah sizlerden razı olsun. Bu gençlerin her biri farklı bir ülkeden geldi. Bu sene bu işin on birinci yılı. Allah kısmet etti 2003 yılından itibaren on etkinliğin hepsine sevgiyle katıldım. Bu işi çok doğru görüyorum. Çok başarılı görüyorum. Çok faydalı görüyorum. Ve elimdeki bütün imkanlarla desteklemeye çalışıyorum" dedi.

Bu olimpiyatların 11 yıl önce 17 ülkeyle başladığını anımsatan Arınç, “Şimdi 140 ülkeyle Türkiye’ye geldiler. 17 ülke geldiğinde 100 civarında gencimiz vardı. Bugün ise sadece sahne alan gençlerimizin sayısı 1750. Dünyada Birleşmiş Milletlere üye 193 ülke var. Bunun 140’ı bugün Türkiye’de. Bu seneki gösterilerin ana teması ise şudur; 'evrensel barışa doğru.' Ne kadar güzelö diye konuştu.

Huzur, barış, sevgi denilen ve herkesin büyük bir içtihatla hasret kaldığı bu ilkeleri gerçekleştiren bir şölen olduğunu vurgulayan Arınç, şunları söyledi: "Sadece örnek olsun diye söylüyorum. Bugün Suriye’de yaşanan olaylar büyük bir acı ve trajedidir. Binlerce insan hayatını kaybetti. Bir milyondan fazla insan topraklarından kaçmak zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler’in 193 ülkesi Suriye sorununa bugüne kadar bir çare bulamadı. Ama Türkçe Olimpiyatları bunun çaresini buldu. 140 ülkenin içerisinde Suriye’de var bugün. Bundan birkaç yıl önce katıldığım bir şölende gönlüme doğduğu için ifade etmiştim. Medeniyetler ittifakı denen bir şey varsa diyalog, hoşgörü ve barış gerçekleşir, dünyada insanlar birbirlerini farklılıklarıyla kabul eder ve terör belasından kurtulursa bu çok güzel bir şey. Ama buna muvaffak olamadık. Bu şölenle 10 yılda buna muvaffak olduk. Birbirlerini ilk defa gördükleri halde kimisi Asya’dan kimisi Amerika’dan, kimisi Avrupa’dan kimisi ise Afrika’dan ama Türk okullarından yetişmiş kültürümüzü benimsemiş, dilimizi konuşan bu güzel çocuklar bize yeni bir dünya vaat ediyor. Bu çocuklar bize dünya barışının bir hayal olmadığını, mutlaka gerçekleşebileceğini ifade ediyor."

RABBİM ONA UZUN VERSİN

Yapılan organizasyonu muhteşem olduğunu ifade eden Arınç, bunun büyük bir destan, büyük bir hedef ve ideal olduğunu söyledi. Arınç sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün dünyayı buluşturan bu muhteşem organizasyonun fikir sahibi muhterem büyüğümüz Fetullah Gülen Hoca efendiye selam olsun. Bu fikirler bu sözler konuşulduğu zaman en yakınımızdaki insanlar tereddüt ettiler. En uzağımızdakiler ise şüpheyle baktılar. ‘Bu nereden çıktı. Bu ne demek oluyor? Ne işimiz var bizim o ülkelerde? Mutlaka bu işin altında bir bit yeniği vardır, bir menfaat vardır, bir çıkar vardır, bir siyasi gaye vardır’ diye yanlış düşündüler. Dedikodu yaptılar. İftira ettiler, gıybet ettiler. Ama Hoca Efendi ve ona inanlar hep müspet hareket etti. Gayelerini açıkça ortaya koydu. ‘Biz misyoner değiliz. Biz o ülkelerin insanları içerisinde Türkiye için özel bir gaye beslemiyoruz. Tek gayemiz var. O ülkenin çocuklarına iyi bire eğitim vermek ve onların gönlünü Türkiye’ye ısındırmak ve dostluk köprüsü kurmak. Bugün her siyasi görüşte olan insanlar 11 yıl önce atılan adımların bugün ne kadar faydalı olduğunu Türkiye’ye ne kadar büyük prestij sağladığını görüyor ve muhterem hocamıza teşekkür ediyor. Dün iftira atanlar çok şükür bugün gül atmaya başladılar. Onu kutlamaya başladılar. Bu organizasyonlar devam etmeli, genişlemeli.

15 gün önce kendilerini ziyaret ettiğim, dualarını talep ettiğim muhterem Gülen Hoca Efendinin sizlere çok selamları var. Bu selamları çok büyük memnuniyetle ifade ediyorum. Bu gecelerde bizde ona olan sevgimizi ve selamlarımızı ileteceğiz. Rabbim ona uzun ömürler versin, memleketimizin, milletimizin üzerinden Rabbim dualarını eksik etmesin."

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan YardımcısıBirleşmiş MilletlerBülent ArınçBursaSuriyeTerör
Görüş Bildir