'Fazıl Say'ın İsmi Yalova'da Bir Caddeye Verilsin' Önerisi Reddedildi: 'Allah Uzun Ömür Versin, İnşallah Vefatından Sonra'

 > 
98PAYLAŞIM

Yalova Belediyesi Meclisi Ocak Ayı Toplantısı'nda Belediye Başkanı CHP'li Vefa Salman piyanist ve besteci Fazıl Say'ın adının kentte bir caddeye verilmesi önerisini sundu. Öneri oy çokluğu ile reddedildi. AKP Grup Sözcüsü Kasım Avar, yaşayanların isminin bir yere verilemeyeceğini belirterek 'İnşallah vefatından sonra böyle bir değerlendirme yapabiliriz' dedi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Fazıl Say'ın isminin Yalova'da bir caddeye verilemesini önerdi.

CNN Türk'ün haberine göre Meclis toplantısında konuşan Vefa Salman Fazıl Say'ın 'Yürüyen Köşk' bestesiyle iyi bir ses getirdiğini belirterek, ''Fazıl Say da yaptığı 'Yürüyen Köşk' bestesiyle iyi bir ses getirdi. Dünyada kendi alanında deha olarak bilinen bir insan. Yürüyen Köşk bestesinin prömiyerini 10 Kasım'da Ankara'da yaptı. Bu anlamda konserler de vermeye devam edecek. Yaptığı jeste karşılık bir Yalovalı olarak ne yapar ne ederiz diye düşündüğümde bir caddeye isminin verilmesinin uygun olacağını düşündüm'' dedi.

'Yaşayan kişilerin isimlerini cadde ve sokaklara vermiyoruz.'

Salman'ın ardından söz alan AKP Grup Sözcüsü Kasım Avar ise grup olarak teklifi reddedeceklerini söyleyerek, "Piyanist ve besteci olan Sayın Fazıl Say'a Yürüyen Köşk eserini yaptığı ve bunu icra ettiği için biz Yalova halkı olarak çok teşekkür ederiz. Kendisi halihazırda yaşayan birisi. İsim Komisyonu'nun bir prensip kararı var. Yaşayan kişilerin isimlerini cadde ve sokaklara vermiyoruz. Allah uzun ömür versin. İnşallah vefatından sonra böyle bir değerlendirme de yapabiliriz" diye konuştu.

'Gerekçe haksız ve masum değil.'

Toplantıda söz alan bağımsız meclis üyesi Faruk Kırtay ise geçmiş dönemlerde yaşayan kişilerin isimlerini kentte bazı cadde ve sokaklara verildiğini hatırlattı. Gerekçenin haksız ve masum olmadığını söyleyen Kırtay, karşı çıkanların başka gerekçeler sunmaları gerektiğini belirtti.

Teklif, oy çokluğu ile reddedildi.

Mecliste yapılan oylamada teklif oy çokluğu ile reddedildi. Oylamanın ardından konuşan Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, belediye başkanının bir parka veya kültür merkezine meclis kararı olmaksızın isim verebileceğini belirterek, "CHP grubu olarak sanatçıyla ilgili gereğini yapacağımızı kamuoyuna bildirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Yalova Belediye Başkanın sunduğu ve reddedilen önerisi sosyal medyanın gündeminde...

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir