"F Tipi Film" 21 Aralık'ta Vizyonda

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

"F Tipi Film" 21 Aralık'ta Vizyonda

"F Tipi Film" 21 Aralık'ta Vizyonda

Grup Yorum yapım koordinatörlüğünde Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder, Barış Pirhasan, Reis Çelik'in de aralarında bulunduğu 9 yönetmenin 10'ar dakikalık kısa filmlerinden oluşan "F Tipi Film", 19 Aralık'ta Atlas Sineması'nda yapılacak Gala'nın ardından 21 Aralık'ta tüm Türkiye'de vizyona girecek.

F Tipi Hapishaneler, 19 Aralık 2001'de devrimci tutsakların kaldığı tüm hapishanelere aynı anda yapılan operasyonla açılmıştı. "Hayata Dönüş" adı verilen bu operasyonda 28 kişi, kurşunlarla, dövülerek ya da diri diri yakılarak hayatını kaybetmiş, yüzlercesi de ağır yaralanmıştı. Ve kan revan içinde sağ kalan tutsaklar, karga tulumba bu "yeni" ve "yüksek güvenlikli" hapishanelere nakledilmişti. Bu süreç ve hapishanelerde sonrasında yaşananlar, Grup Yorum'un koordinatörlüğünde bir araya gelen 9 yönetmen tarafından filme çekildi.

Grup Yorum, F Tipi hapishaneleri, "emperyalizmin politikalarının önünde engel olmaktan çıkartmak istediklerini, önce tecrit edip yalnızlaştırmanın, sonra da terörizm demagojilerini de kullanarak imhaya yönelmesinin" aracı olarak görüyor. Grup Yorum'un yapım koordinatörlüğünü yaptığı filmde, "Ya düşünce değişikliği ya ölüm"ün dayatıldığı F Tipi hapishanelerdeki zulmün en ağırı ve onun karşısında en yoğun yaratıcılığın sergilendiği direniş konu ediliyor.

Projede 9 yönetmen yer alıyor

Grup Yorum’un tasarlayıp geliştirdiği ve koordine ettiği bu proje içinde Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder, Barış Pirhasan, Aydın Bulut, Hüseyin Karabey, Reis Çelik, Vedat Özdemir, Mehmet İlker Altınay, Grup Yorum (FOSEM) olmak üzere 9 yönetmen yer alıyor. Yönetmenlerin her biri F Tipi hapishanedeki Tecrit uygulamasını konu alan 10’ar dakikalık kısa filmler çekti. Ancak ortaya çıkan filmler birbirine bağlanıyor ve tek bir uzun metraj film oluşturuluyor. Filmin adı F TİPİ FİLM olarak belirlendi. Filmlerde Tansu Biçer, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Gizem Soysaldı, Erkan Can, Fırat Tanış, Civan Canova gibi birçok oyuncu rol aldı.

Filmin rejisinden prodüksiyonuna kadar tüm aşamalarında teknik ekiplerin yanı sıra Sinema-TV öğrencileri de aktif olarak çalıştı.

Filmlerin tamamında Grup Yorum’un eski ve yeni müzikleri kullanıldı. Her filmde başka bir müzisyen Grup Yorum’un şarkılarını düzenliyor.

Yönetmenlerin, öğrencilerin ve oyuncuların yanı sıra birçok müzisyen bu büyük kolektifin bir parçası durumunda.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınGrup YorumSinema
Görüş Bildir