'Eyalet Skandalı' Haberlerine Tunç Soyer Cevap Verdi: 'Montaj Siyasetine Prim Vermeyeceğiz'

 > 
237PAYLAŞIM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medyada "Eyalet skandalı" başlığıyla yayınlanan haberlere ilişkin açıklama yaptı. Soyer yaptığı yazılı açıklamada, "Yönettikleri belediyelerin tabelalarından bizim gururla taşıdığımız “TC” ibaresini silme gafletini gösteren ve geçmişte paralel devlet organizasyonu için hatıra para bastıranlar, bizim vatan ve millet sevgimizi asla sorgulayamaz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bugün özellikle 'havuz medyası' olarak adlandırılan iktidara yakın medya kuruluşlarında çıkan 'eyalet skandalı' başlıklı haberlere karşın yazılı bir açıklama yaptı.

Soyer, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Geçtiğimiz günlerde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin düzenlediği çevrimiçi bir etkinlikte kent turizmini geliştirmek adına yapmış olduğum çalışmalar ve projeleri anlattığım konuşmanın sadece küçük bir bölümünü alıntılayarak tarafıma yöneltilen saldırılar her türlü ahlaki anlayışın dışında, akıl ve vicdan sınırlarını da zorlayan bir boyuta ulaşmıştır.
Sadece kente ve kentliye hizmet kaygısıyla hareket eden bir yerel yönetici olarak bugüne dek kısır tartışmaların içine girmemeye özen gösterdim ve bel altından vurmaya yönelik birçok eleştiriyi bile yanıtlama gereksinimi duymadım.
Ancak yaşanan bu son olay bardağı taşırmış, sadece beni değil temsil etmekten onur duyduğum İzmirlileri de töhmet altında bırakacak bir noktaya ulaşmıştır.
Oyun bellidir. Ne yazık ki siyasetteki ve ekonomideki tükenişlerini gündemden düşürebilmek isteyenlerin yaratmayı hedefledikleri kavga ortamına çekilmeye çalışıyoruz. Montaj hileleriyle sözlerimi çarpıtarak bu tartışmaya zemin hazırlayanların kimler olduğu da hepimizce bilinmektedir. Hala anlamayanlar için hatırlatayım, ulusal sınırlar içinde vatan bir bütündür, kesinlikle bölünemez. __Ülkemizin başkenti Ankara, para birimi Türk Lirası, bağımsızlığının sembolü ise ay-yıldızlı al bayraktır."

"Paralel devlet organizasyonu için hatıra para bastıranlar, bizim vatan ve millet sevgimizi asla sorgulayamaz"

"Yönettikleri belediyelerin tabelalarından bizim gururla taşıdığımız “TC” ibaresini silme gafletini gösteren ve geçmişte paralel devlet organizasyonu için hatıra para bastıranlar, bizim vatan ve millet sevgimizi asla sorgulayamaz.
Montajlanarak çeşitli mecralara servis edilen konuşmamın içinde iki ana başlık bulunmaktadır. Öncelikle İzmir bayrağı diye bir meselenin gündemimizde olması ve düşünülmesi bile söz konusu değildir. Osmanlı döneminde kullanılmış İzmir bayrağı, belediyemizle ilgili bir çalışma değil, bir tarih dergisinde yayımlanan akademik makaleyle gün yüzüne çıkmış tarihsel bir veridir.
İkinci konu ise bir katılımcının sorusu üzerine dijital alışveriş araçlarına ilişkin teknik bir değerlendirmedir. Kesilerek montajlanmış konuşmamın devamında da ifade ettiğim gibi, bahsettiğim konu ayrı bir para birimi değil, şehrimizdeki dayanışma ve beraberliği artırıcı bir gönüllülük sistemidir. Biz Puan sistemi, Şubat 2020'den beri faaldir, tümüyle yasaldır ve İzmirlilere hizmet vermeye devam edecektir. Nitekim iktidar partisine mensup Konya Büyükşehir Belediyesi de benzer sistemi kullanacağını geçen Ocak ayında açıklamıştır. Yapılan montaj hilesi gösteriyor ki, İzmir'deki ittifakımızın başarısı arttıkça, İzmirlilerin yaşam kalitesi yükseldikçe saldırılar da büyüyor. İzmir birlik ve bütünlüğüne düşkün, milli değerlerimizin büyük bir coşku ve sevgiyle yaşatıldığı bir şehirdir. Bu duruşumuz, montajcılık gibi gayrı ahlaki ve toplumumuzda hiçbir karşılığı olmayan karalamalarla gölgelenemez, siyasete malzeme edilemez.
Bu yapılan, İzmir'de hiçbir siyasi görüş ayırt etmeden özen ve sabırla inşa ettiğimiz, icraat ve kalkınma odaklı kent koalisyonumuza yönelik açık bir saldırıdır. Suni gündemlerle ne benim ne de İzmirlilerin kaybedecek vakti ve enerjisi yok. Bu tip paçadan çeken, montaj siyasetine prim vermeyeceğiz."

Soyer'in sanal para projesi 'eyalet skandalı' başlığı ile haber yapılmıştı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Ege BTK moderatörlüğünde online bir platformda düzenlenen ‘Normalleşme Sürecinde İzmir Turizmi’ konulu toplantıda anlattığı sanal para projesi ile İzmir'in 1800'lü yıllarda bayrağının olduğu ifadeleri, Takvim gazetesinde 'Eyalet skandalı' başlığıyla haber yapılmıştı.

Videonun bazı bölümleri kesilmişti

Gazetenin 'Eyalet skandalı' başlığıyla verdiği haberde, Soyer'in kent ekonomisi için planladıklarını söylediği sanal para, 'İzmir parası', 1800'lü yıllarda İzmir'in bir bayrağı olduğu ifadesi ise 'İzmir bayrağı' olarak aktarıldı. Gazetenin "CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den ‘eyalet’ skandalı! "İzmir bayrağı" ve "İzmir parası" ile ne demek istiyor?" başlıklı haberiyle birlikte servis ettiği videoda ise Soyer'in "Bunu şaka olsun diye anlattım tabii" sözlerinin yer almaması dikkati çekmişti.

Soyer ne demişti?

Toplantı sırasında kentteki turizmcilerin sorularını ve taleplerini dinleyen Soyer'e, e-ticaret yapan bir seyahat acentesinin temsilcisi, kendilerinin kripto para ödemesi aldıklarını, salgın sürecinde banka işlemlerinde değişim yaşandığını ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin blockchain projesini hatırlatıp İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir projesi olup olmadığını sormuştu.

Soruya yanıt veren Soyer, bir akademisyenin tarihte bayrak kullanan kentler üzerinde yaptığı çalışmadan söz ederek, İzmir’in de kendi bayrağı bulunan çok az sayıda kentler arasında yer aldığını söylemişti.. Sözlerinin devamında soruya yanıt veren Soyer, belediye olarak  blockchain teknolojisini kullanarak 'İzpoint' adında bir sanal para çıkarmanın gündeme geldiğini ancak bunun ‘eyalet kurma çabası’ olarak yorumlanabileceği uyarısı üzerine ‘hizmet takası’ olarak değiştirdiklerini aktarmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir