'Evet, Elitim, Elitistim' Diyen İlber Ortaylı'dan Elitizm Üzerine Elit Alıntılar

1.3bPAYLAŞIM

Elitlik kavramının gün geçtikçe insanlar arasında farklı bir boyut alması ve sonuç olarak neredeyse toplumsal çöküşün gerçekleşmesi aslında hepimizin göreceği üzere ortada. Bu konuya açıklık getirmek isteyen Deniz Bayramoğlu, Tuhaf dergisinde İlber Ortaylı ile röportaj yaptı ve “Nedir hocam elit, kimdir?” diye sordu. İlber Ortaylı'dan gelen cevaplar ise herkesi aydınlatacak nitelikteydi. Hadi gelin, birlikte göz atalım! 

Kaynak

1. “Elit seçkindir. Her işin seçkinlerinin meydana getirdiği ve klasmanda yatayına değil dikeyine de düşünebileceğimiz bir sınıf. "

"İyi muslukçu da bu sınıfa girer, iyi bilgin de girer, falanca paşanın, kontun soyu da girer. Soyluluk yeterli değil elbette, eğer o değerler erimişse bu sınıfın dışında kalırlar.”

2. “Herediter(kalıtsal) olarak kendini koruyamamışsa gider. Mesela en sağlam gruplardan biri olan İngiliz aristokrasisinde bile eriyip dışarı kayanlar var.”

3. "Elitlik işini iyi yapan insanların toplumda dikeyine sınıflandırılmasıdır. Elit sistem demek irsi aristokratlılık, soyluluk değildir; paranın elitizmi değildir; aklın, yeteneğin elitizmidir."

4. “İşletme meselesini beceremediğinde bu iş olmaz. İki nokta var bu koruma konusunda, ilk olarak işleteceksin. Bir management class vardır orada. Oğlunu mu, yeğenini mi artık kimi alacaksan yetiştirip koyacaksın oraya."

5. "İkincisi yönetimin ahlaki, tradisyonel tarafları vardır. Bir fabrikatörün evinde, bir amelenin evindeki disiplin yoksa orada iş devam etmez."

6. “Türkiye şunu öğrenmek zorunda: Sizin içtimai kökeniniz önemli değil. Ama liyakatiniz ve tavrınızla içtimai kökeni aşamadığınız takdirde bir yerde barınamazsınız. Barınmamalısınız zaten, bu çok önemlidir. Buna riayet edilmediği takdirde felaket olur."

7. "Türkiye demokrasisi buna doğru gitti ve en kötü yere geldi. Daha kötüsü artık zaten felakettir. İnsanlar, yaşamayı bilmeyecek, davranmayı bilmeyecek, usul erkânı bilmeyecek.. ”

8. “Bunu sık sık beni tenkit etmek için söylerler ama ben hiç aldırış etmiyorum. Evet, elitim ve elitistim. Çünkü buna inanıyorum. Bir toplum ancak bunlarla yaşar. Bu senin babanın parasına ya da fizik güzelliğine bakmaz."

9. "Viyana Üniversitesi’nde köy kökenli profesör olmaz diye bir kural yok. Ama Viyana Üniversitesi’nde profesör olan diğerleri kadar bilgili olmak zorundadır. Bizde öyle bir şey yok. Burada adam ‘Mühim değil biz her yere gireriz’ diyor. Bu bir toplumu fevkalade yıpratır.”

10. "Çünkü üniversite üyelerinin beynelmilel vasıflara sahip olması gerekiyor. Bu benim gördüğüm en koyu Bolşevik anlayıştır. Bolşevizm illa kızıl olacak diye bir şey yoktur. Yeşil de olabilir. Liyakate ve yetişmeye dikkat edilmezse topluma felaket getirir."

11. "Bizde açıkça ve organize olarak elitizme saldırılar devam etti. Elit olmak zorundasın. Bu bir kafa işidir. Bunu ayak takımıyla yürütemezsin. Bu çok açıktır."

12. “O öyle masada oturup halledilmez. İş yapacaksın. Okullar felaket vaziyette. Birtakım bilgisiz ve şarlatan insanlar okullar kuruyorlar. İyileri de var tabii ama çok azınlıkta.”

13. "Bütün sistemi birden düzeltmek mümkün değil. Derhal pilot tatbikata gidilmeli. Bu çok uzun bir zaman almaz. Ama üç senede bir sistem değiştirerek olmaz. Başlayacaksınız, o devam eder."

14. “Böyle her üç senede bir bakan değiştiren iktidarlar bunu yapamazlar. Ben bunlarla ilgili bir istikrar getirirler umudu içindeydim. İddiaları çok ileri, çok büyük bir dünya görüşü ortaya koyuyorlar kendilerince. Tatbik etmek için teşkilatlanmaları ve metotları büyük zaaf içinde. Eskiden de beter. Üç seneden geç değişen Milli Eğitim Bakanı görmedim.”

15. “Türkiye durmadan elit kaybediyor. İnsanlar dışarıda yaşamak için yetiştiriliyor. Burası çok acayip bir ülke.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emir-guzel1

bence mantıklı gayet mantıklı

enk-capital

Seçkin olmanın illa ki bentley otomobile binmek demek olmadığını açıklamış. Bunun için kral soyundan gelmeye de gerek yok. Aklen elit olmak gerek. Aşağıda ilber ortaylı için kibirli diyenler, ortadoğu ülkelerinde mütevazılığın beş para etmediğini bilmiyolar galiba. Bu topraklarda mütevazı olursan anca ezilirsin, alay edilirsin, dikkate alınmazsın. Kısacası kimse seni götüne takmaz. Kibirli mi değil mi analiz edemiycem ama kibirliyse de haklıdır. Bize böylesi lazım. Çünkü insanımız mütevazılığı eziklik, nezaketi korkaklık olarak algılıyor.

gokhan-koyu

Hoca haklı.

ulas-c.-cakmak

Seçkinciliğin olmadığı toplumlar çökmeye mahkumdur.

aysun-ozbakir-murat

O kadar haklı ki... Elitlikten kastı bilgi,birikim, bilim; yani bizi toplum olarak ileriye götürecek lokomotifler. Bunu bile kibir olarak algılayanlar var. Bilgi insana kibir değil asalet getirir. insan olmak yetisi kazandırır. Cahillik bu ülkeye neler yaptı, yapacak hep beraber uygulamalı olarak görüyoruz.

Görüş Bildir