'Evde Bira Üretimi Satışları Düşürüyor' Diyen Özilhan'dan Yeni Açıklama: 'Hobi Olarak Yapılması Faydalı'

 > 
80PAYLAŞIM

Efes'i de bünyesinde barındıran Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, evde bira yapımının hem bira satışlarını düşürdüğünü hem de vergi kaybına yol açtığını söylemiş, konuyu yetkililer görüştüğünü ifade etmişti. Özilhan gelen tepkilerin ardından yeni bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamasında vergilerin yüksek olmasının sahte içki üretimini artırdığını, bunun da insan sağlığını tehdit ettiğini söylediğini belirten Özilhan, "Evde hobi olarak yapılan biraların da bira kültürünün bir parçası olarak sektörün gelişmesine katkı sağladığını düşünüyoruz" dedi.

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, bira satışlarındaki düşüşte evde bira yapımının etkisinin artmasının büyük olduğunu ifade etmiş ve “Bira satışı düşüyor ama tüketim konusunda emin değilim. Bunun nedeni de evde bira yapımının artması. Çok ucuza alınan cihazlarla evde bira yapılıyor. Bugün 7.5 liralık biranın 4 lirası vergi. Evde bira üretimi vergi kaybına da neden oluyor. Bu konudaki görüşlerimizi yetkililerle de paylaştık” demişti.

Tuncay Özilhan 'Evde Bira Üretimi Satışları Etkiliyor' Dedi ve Ekledi: Bu Durum Vergi Kaybına da Yol Açıyor' - onedio.com
Tuncay Özilhan 'Evde Bira Üretimi Satışları Etkiliyor' Dedi ve Ekledi: Bu Durum Vergi Kaybına da Yol Açıyor' - onedio.com

Özilhan'ın açıklamaları tepkiyle karşılanmış, Efes için boykot çağrıları yapılmıştı...

"Temennim yeni vergiler gelmesi değil, mevcut vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesidir"

Tepkiler üzerine Tuncay Özilhan yeni bir açıklama yaptı ve sözlerinin yanlış anlaşıldığını ifade etti. Özilhan açıklamasında şunları söyledi:

"Frankfurt Paperworld Fuarı’nda basın mensubu arkadaşlarımla yaptığım görüşmenin yansımalarını üzülerek takip ediyorum. Görüşmeler sırasında konu alkollü içeceklerdeki vergilerin yüksekliğinden açıldı, ben de vergilerin yüksek olmasının merdiven altında kaçak ve sahte içki üretimini artırdığından, bunun insan sağlığını tehlikeye attığından bahsettim. Yasa dışı ticaret hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de vergi kayıplarına yol açıyor dedim. Asıl dikkat çekmek istediğim konu buydu.

Biz Anadolu Efes olarak, ülkemizde bira sektörünün gelişmesi, bira kültürünün yaygınlaşmasına önem veriyor ve bu konuda çalışma yapan herkesi destekliyoruz. Evde hobi olarak yapılan biraların da bira kültürünün bir parçası olarak sektörün gelişmesine katkı sağladığını düşünüyoruz.

Görüşmeler esnasında da vurgulamak istediğim gibi; alkollü içeceklerdeki vergi yüksekliği sektörümüzü her anlamda olumsuz etkiliyor, biz de bunu her platformda dile getiriyoruz. Temennim yeni vergiler gelmesi değil, mevcut vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesidir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir