Dink Ailesi Avukatı: 'Etkin Soruşturma Örgütü Açığa Çıkarır'

 > 
16PAYLAŞIM

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin üzerinden dokuz yıl geçti. Dink'in cinayet davasını ve soruşturmayı yakından takip eden arkadaşları ve avukatı gelinen aşamayı değerlendirdi. Avukat Hakan Bakırcıoğlu, "Örgüte yönelik soruşturmada çok ciddi deliller elde edildi ve sona gelindi. Etkin soruşturma yapılırsa örgüt açığa çıkarılır" diyor.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in suikast sonucu hayatını kaybetmesinin üzerinden dokuz yıl geçti. Dink, çalıştığı ve saldırıya uğradığı Agos Gazetesi önünde yüzlerce kişi tarafından anıldı.

Hrant Dink, Ölümünün 9. Yılında Anıldı - onedio.com
Hrant Dink, Ölümünün 9. Yılında Anıldı - onedio.com

Cinayetin tetikçilerinin ve teşvik edenlerin ceza aldığı dava dışında cinayette ihmâli oldukları iddia edilen 26 kamu görevlisi yargılanmaya başlayacak. Ayrıca cinayete dair soruşturma da hâlâ devam ediyor. 

Al Jazeera Türk'ten Umay Aktaş Salman, cinayet sonrası hukuki süreci yakından takip eden arkadaşları ve Dink ailesi avukatının gelinen noktaya ilişkin değerlendirmelerini aldı.

"Etkin soruşturma yapılırsa örgüt açığa çıkar"

Dink’in avukatı Hakan Bakırcıoğlu:

"2014’ten beri görece etkin soruşturma yapıldı. Hakkında iddianame düzenlenmesini talep ettiğimiz tüm kamu görevlilerini içermese de 26 kamu görevlisi hakkında bir iddianame hazırlandı. Bu iddianame önemlidir. Soruşturmada örgüte dair önemli delillere ulaşıldı. Bu işlemlerin büyük çoğunluğu da Savcı Gökalp Kökçü döneminde gerçekleştirildi. Savcı Kökçü, genel soruşturma bürosunda görevlendirildi. Dolayısıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın en az Savcı Kökçü’nün yürüttüğü etkinlik içinde bu soruşturmayı devam ettirme ve sonlandırma yükümlülüğü bulunuyor. Başsavcılığın tutumunu zaman içinde hep birlikte göreceğiz. Örgüte yönelik soruşturmada çok ciddi deliller elde edildi ve sona gelindi. Etkin soruşturma yapılırsa sonlandırılır. Örgüt açığa çıkarılır. Kovuşturmaya yer olmadığına dair yaptığımız itiraz da kabul edilirse bu durumda hem kamu görevlilerinin büyük bir kısmının yargılanması hem de cinayeti icra ve organize eden örgütün yargılanması söz konusu olur ki, Dink cinayetinin tüm boyutları ile aydınlatılması mümkün hale gelir. Bunun olanağı vardır. Asıl olan etkin soruşturma yapılması, örgütün açığa çıkarılması."

"Hâlâ bazı devlet kurumları koruma altında"

Gazeteci Ali Bayramoğlu:

"Gelinen nokta tatmin edici diyemeyiz. Yine de bir miktar iyi durumdayız. AİHM’nin kamu görevlilerinin soruşturulmadığı kararından sonraki süreçte hazırlanan iddianame olumlu. Korunan, kollanan kişilerin yargılandığı bir iddianame var. Ancak cemaat polisleri dışında MİT, askeri görevlilerle ilgili bilgiler muğlak. Soruşturmada bulunan olay yerinde ve Dink’in evinin önünde Jandarmanın bulunduğuna dair deliller var. Bu kişilerin üstüne gidilirse somut netice alınır. Devletin bazı kurumları hâlâ koruma altında. MİT’e, Genelkurmay’a sorulacak çok ciddi sorular var."

"Jandarma görevlilerinden merkeze ulaşılmalı"

Gazeteci Oral Çalışlar:

"Diğer faili meçhul cinayetlerle karşılaştırıldığında epey mesafe alındı. Cinayette ihmâli olanla, planlayanlar soruşturuluyor. Ancak esas cinayeti işleten merkez netleşmiş değil. Paralel yapının cinayete zemin hazırladığı, izlediği, kaydettiği ortada. Ancak asıl kritik olan, önemli olan Dink’in evinin önünde ve olay yerindeki jandarma görevlilerinden yola çıkarak merkezin ortaya çıkarılması. Savcılar gerçekten kararlı, iradeli ciddi takip ederlerse sonuç alınacaktır. Endişelendiren nokta, siyasi iktidarın belli kurum ve kişileri kollayabilir mi? Devlet, iktidar, asker ilişkileri engel oluşturur mu? Şu ana kadar böyle bir şeyden bahsetmek mümkün değil."

"Cinayetin çözülmesi irade meselesi"

Gazeteci Yazar Ümit Kıvanç:

"İktidar düzeyinde bir çatışma oldukça yeni bir takım bilgiler ortaya dökülüyor. Yine öyle oldu. Bu öğrenilen şeylerin hemen hepsi bizim önceden ‘bu böyle oldu’ dediğimiz şeyler. Katille birlikte burada birilerinin olduğunu biliyorduk. Ancak adını bilmiyorduk. Şimdi onlar da adıyla sanıyla çıktı. Şu ana kadar en az 100 tane şey var, bu cinayetin nasıl organize şekilde işlendiğini gösteren. Buradan bir yere varılır mı bilmiyorum. Dürüst ve güçlü bir savcı ekibi ortaya çıkar, her şeyi toparlasa bir hafta sonra cinayet tüm ayrıntılarıyla çözülmüş olur. Bilinmeyen, bulunmayan bir şey yok. Kamu görevlilerinin ve sivil sanıkların bir arada yargılandığı, birbirleri hakkında ifade verebileceği ciddi caydırıcı dava ortamının olması gerekiyor."

Haber: Al Jazeera Türk / Umay Aktaş Salman

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir