Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Esed Rejimi İle IŞİD Gibi Örgütler İkiz Kardeştir'

 > 
7PAYLAŞIM

Esed Rejimi İle Işid Gibi Örgütler İkiz Kardeştir

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, "Esed rejimi ile IŞİD gibi örgütler, ikiz kardeştir. Her ikisinin de babası katliamdır, çocukları zulümdür" dedi.

ADANA

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin kaldığı Sarıçam Konaklama Merkezi'ni ziyaret etti, Suriyeliler ile bayramlaştı, çocuklara çikolata ve oyuncak dağıttı.

Çelik, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her noktasında vatandaşlarla bayramlaştıkları gibi Suriye'den gelen ve bu merkezde misafir olan kardeşleriyle de bayramlaştıklarını belirtti.

Suriyelilerin ölümden, katliamdan kaçarak kardeşlerinin yaşadığı Türkiye'ye geldiğini ifade eden Çelik, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümet adına buradakilerin bayramını kutladığını söyledi.

Çelik, "Biz, Suriye'ye dua ediyoruz, elimizden geleni yapıyoruz. Sizler de Türkiye'ye dua edin ama özellikle bu mübarek bayram gününde Suriye toprakları içindeki tek Türk toprakları olan Süleyman Şah Saygı Karakolundaki askerlerimize özel dualarınızı gönderin" dedi.

Türkiye'nin ilk günden beri Suriye'de barışın ve Suriye halkının iradesinin hakim olması için mücadele verdiğini, hiç bir etnik veya mezhebi, grubu, hiç bir bölgesini diğerinden ayırmadıklarını ifade eden Çelik, "Fakat Suriye'de bir katliam şebekesi gibi çalışan rejim, Türkiye'nin Suriye'ye dönük saldırgan amaçları olduğunu söyledi. Şunu bilin ki Suriye'ye karşı kardeşlikten başka bir duygu beslemiyoruz. Suriye halkının içindeki Arap, Kürt, Türkmen, diğerleri, Sünni, Nusayrisi, hepsine kardeş gözüyle bakıyoruz" diye konuştu.

"Esed rejimi, kendi halkını katlederken bir tek Türkiye sonuna kadar sesini çıkardı. Suriye halkına sahip çıktı. Uluslararası toplum ise bunun karşısında sessiz kaldı" diyen Çelik, şöyle devam etti:

"Dediler ki 'Eğer halkını katletmek için hava kuvvetlerini kullanırsan müdahale ederiz'. Hava kuvvetlerini kullandı, müdahale etmediler. Dediler ki 'Kimyasal silah kullanırsan müdahale ederiz'. Kimyasal silah kullandı, yine müdahale etmediler. Şimdi ise orada çeşitli örgütler birbiriyle savaşırken, IŞİD gibi terör örgütü orada halka kan kustururken uluslararası koalisyon kuruluyor. Halbuki IŞİD gibi terör örgütlerinin ortaya çıkmasının sebebi, Esed rejiminin katliam politikasıdır. Türkiye, Esed rejimine ne kadar karşıysa IŞİD gibi örgütlere de o kadar karşıdır."

Çelik, bugün IŞİD ile mücadele etmek için Esed rejimine destek vermekten bahsedenlerin yine aynı yanlışı yaptığına dikkati çekerek, "Esed rejimi ile IŞİD gibi örgütler, ikiz kardeştir. Her ikisinin de babası katliamdır, çocukları zulümdür. O sebeple Türkiye, IŞİD gibi terör örgütlerine sonuna kadar karşı olduğu gibi Esed rejimine de sonuna kadar karşı olmaya, Suriye'deki tüm kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecek" dedi.

"Çocuklarınıza gözbebeğimiz gibi bakıyoruz"

Zulmün, ebediyen iktidarda kalmayacağını, Esed rejiminin ayrılmasıyla Suriyelilerin topraklarına döneceğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

"Bir gün gelecek, Türkiye Cumhuriyeti devlet adamları Suriye'yi ziyaret ettiği zaman Suriye'deki devlet adamları onlara diyecekler ki 'Ben, çocukluğumu Adana'daki kamplarda bir müddet geçirmiştim. Sizin ülkeniz, benim hayatımı kurtarmıştı. Daha sonra Esed rejimi gitti, ben ülkeme döndüm ve bugün ülkemde idareci oldum, bugün sizi karşılıyorum, burada misafir ediyorum' diyecekler. O yüzden sizin çocuklarınıza gözbebeğimiz gibi bakıyoruz. Bir gün bu bölgeye tamamen barış gelecek, bir gün bu bölge özlediği zenginliğe kavuşacak ve o çocuklar sayesinde olacak. Hepinizin bayramı mübarek olsun. İnşallah bir daha ki bayramı sizlerle birlikte Şam'da ve Halep'te kutlamayı Allah bize nasip etsin."

Muhabir: Bekir Ömer Fansa

AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir