ABD Suriyeli Muhaliflere Silah Verecek

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

ABD'den Kimyasal Silah Açıklaması

ABD'den Kimyasal Silah Açıklaması

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sorumlusu Ben Rhodes, Esad Rejimi’nin geçen yıl kimyasal silah kullandığını ve kimyasal silah kullanılan saldırılarda 100-150 Suriyeli’nin öldürüldüğünü açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

'Esad Kimyasal Silah Kullandı'

Beyaz Saray: Suriye'de Esad rejimi muhaliflere karşı kimyasal silah kullandı.

Beyaz Saray, Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminin, sarin sinir gazı da dahil olmak üzere kimyasal silah kullandığının belirlendiğini açıkladı. ABD Başkanı Barack Obama'nın, 'kırmızıçizgi' olarak açıkladığı kimyasal silah kullanımına ilişkin açıklama Ulusal Güvenlik Danışmanı Ben Rhodes'dan geldi. Açıklamada, Esad rejimine karşı mücadele veren muhaliflerin kimyasal silah kullandığına ilişkin bir kanıta ulaşılmadığı belirtildi. Kimyasal silah kullanımı sonucu yaklaşık 10 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada, kimyasal silahın az miktarda kullanıldığı da dile getirildi.

Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

ABD: 'Esad Güçleri Kimyasal Silah Kullandı'

Amerika Birleşik Devletleri'nde Beyaz Saray, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı birliklerin, direnişçilere karşı 'küçük ölçüde' kimyasal silah kullandığını açıkladı.

Başkan Barack Obama'nın danışmanlarından Ben Rhodes, bu tür silahlar kullanılan farklı saldırılarda 100-150 kişinin öldüğünü tahmin ettiklerini belirtti.

Rhodes, niteliğini ve niceliğini açıklamamakla birlikte, Başkan Obama'nın, direnişçilere askerî destek sağlamaya karar verdiğini de söyledi.

Beyaz Saray'dan daha önce yapılan açıklamalarda, kimyasal silah kullanımının, 'kırmızı çizgilerin aşılması' olarak değerlendirileceği belirtilmişti.

Başkan Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, direnişçilerin de kimyasal silah kullandığına dair Amerika Birleşik Devletleri'nin elinde 'güvenilir' bir kanıt olmadığını söyledi.

Bu açıklama öncesinde Birleşmiş Milletler, Suriye’deki çatışmaların başlangıcından bu yana geçtiğini açıklamıştı.

Ben Rhodes, Başkan Obama'nın, muhalif grup Suriye Yüksek Askerî Konseyi'ne, askerî yardım da dâhil olmak üzere desteğini arttırma kararı verdiğini söyledi. Bu konuda ayrıntı vermeyi reddeden Rhodes, "Hem kapsam hem de miktar olarak bugüne kadar verdiğimiz desteğin çok üzerinde olacak" demekle yetindi.

"Başkan, kimyasal silahların kullanımı ya da bu silahların terörist gruplara temin edilmesinin 'kırmızı çizgilerin aşılması anlamına geleceğini' çok açık şekilde ifade etti" diyen Rhodes, "Amerikan istihbarat birimlerinin yaptığı değerlendirme sonucu, Esad rejiminin 'küçük ölçüde' kimyasal silah kullandığı kanaatine varılmıştır. Başkan kimyasal silah kullanımının hesapları değiştireceğini söylemişti ve bu hesaplar değişti" dedi.

Rhodes, bundan sonra atılacak adımlar konusundaki değerlendirmelerin devam ettiğini belirtti.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBeşer EsadBirleşmiş MilletlerSuriye
Görüş Bildir