'Esad'ı Mutlaka Durdurmamız Gerek'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Esad'ı Mutlaka Durdurmamız Gerek'

'Esad'ı Mutlaka Durdurmamız Gerek'

Geçtiğimiz günlerde Roma’da İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino ile Suriye ve Mısır hakkında acilen görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “Sivillerin katliamı ve gaz kullanımı için şimdi Esad’ı mutlak durdurmamız gerek. Yaptıklarına bir tepki ile cevap vermemiz şart ” dedi.

İtalyan “La Repubblica” gazetesine konuşan Davutoğlu, “Gerçek şu ki kimyasal silah kullanıldı. Yoksa bu kadar ölü toplu halde olmazdı. Ama önemli soru bunu kimin yaptırdığı. Bunu anlamak için BM’nin yerinde, derin ve ayrıntılı bir denetimde bulunması mutlak gerek” eklemesi yaptı.

Davutoğlu özetle şunları söyledi:

“Aralarında İtalya ve Türkiye’nin de bulunduğu “Suriye’nin Dostları Grubu” olarak BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’dan halen Suriye’de bulunan denetimciler ekibinin alanlarını genişletip soruşturmalarını derinleştirmelerini istedik. İran Dışişleri Bakanıyla da konuyu görüştüm ve isteklerimizi destekleyeceklerine inanıyoruz. Bu Esad rejimi için de bir sınav olacaktır. Suriyeliler kimyasal silah kullanmadıklarını söylüyorlar. Gerçekten suçsuzlarsa o zaman denetim için bütün kapıları açmalıdırlar. Eğer BM’ye denetimini yasaklarlarsa o zaman suçlu olduklarının kanıtını vermiş olurlar. Esad bugüne kadar Obama’nın ‘Kırmızı Hat’ olarak belirttiği sınırları çok kez geçti. Halkın üzerine ateş açıldı. Bombaladı. Kurşun yağdırdı. Ve uluslararası toplum maalesef bunlara hiçbir şekilde yanıt vermedi. Ama şimdi Güvenlik Konseyi teknik adamlarını gönderdi. BM şimdi kesin ve bitirici bir tutum göstermelidir. Yoksa bir aynı görüşü savunan Gönüllüler Koalisyonu ile Srebrenica’da olduğu gibi Esad’ın bu sorumluluğuna karşı bir reaksiyon gösterilebilir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluBarack ObamaBeşer EsadBirleşmiş MilletlerİranİtalyaMısırSuriye
Görüş Bildir