Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'O İfadeyi Obama'dan Duymak İstemem'

 > -

AA

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'u Ankara'da ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ermenistan'da bir araya gelecekler, kendileri çalıp oynayacaklar. Biz dünya barışını konuşacağız, farkımız bu" dedi. IŞİD'in kullanıldığını savunarak "Nereden geliyor bu silahlar?" diye soran Erdoğan ayrıca Obama'dan 24 Nisan'da "soykırım" ifadesini kullanmasını beklemediğini söyledi ve ekledi: O ifadeyi Obama'dan duymak istemem. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'u, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşıladı.

'Ben 12 yıldır bu arşivleri her an açmaya hazır olduğumuzu söylüyorum'

Erdoğan, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Masum ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Ermenistan'da 1915 olaylarına dair düzenlenecek etkinliklere ilişkin, "24'ünde de ne yapacaklar; Ermenistan'da bir araya gelecekler, kendileri çalıp kendileri oynayacaklar. Konuşacaklar, edecekler, Türkiye'ye hakaretler edecekler. 24 Nisan'da biz de Çanakkale'de bir araya geleceğiz ama biz Çanakkale'de bizim gündemimizde Ermenistan yok. 23 Nisan'da yani yarın İstanbul'da biz dünya barışını konuşacağız, bizim farkımız bu" dedi.

Çanakkale'deki anma törenlerine çok sayıda ülkeden liderlerin katılacağını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"24 Nisan Çanakkale 100'üncü kutlamalarını Ermenistan, hani 'Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış' kabilinden, güya onlara misillime yapıyormuşuz havasında konuşuyor, böyle bir değerlendirmenin içine giriyor. Bizim öyle bir derdimiz yok. Bizim böyle bir endişemiz de yok. Orada ne konuşurlarsa konuşsunlar, 24 Nisan'da Türkiye'ye gelen 100'e yakın devlet başkanı, başbakan, bakanlar, büyükelçiler orada ne yapıldığını gayet iyi görecekler."

"Ermenistan arşivi varsa açsın"

Türkiye'nin 1915 olaylarına ilişkin devlet arşivini açmaya hazır olduklarını defalarca dile getirdiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Avrupa Birliği bizim arkamızdan değil, çok çok gerimizden geliyor. En son yaptıkları açıklama, 'arşivlerin açılması' diyor. Ben 12 yıldır bu arşivleri her an açmaya hazır olduğumuzu söylüyorum. Ya bunların kulağı var duymuyor veya başka şeylerle meşguller. Biz arşivlerimizi açmaya hazırız, Ermenistan'ın varsa bu noktada arşivi, onlar da arşivlerini açsınlar."

"Fetret devri bitti"

Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin ivme kazandığına işaret eden Erdoğan, "İlişkilerimizde bir dönem yaşanan fetret devri artık tamamen geride kaldı. Hamdolsun kaybettiğimiz ivmeyi yeniden yakalamanın heyecanı ve memnuniyetini yaşıyoruz. Hangi dinden, etnik kökenden, ırktan ve mezhepten olursa olsun, her Iraklı bizim için aynı mesafededir" dedi.

"Nereden geliyor bu silahlar?"

"Terörün dini, milleti yoktur. IŞİD'in ana hedefi medeniyetimiz olmuştur. Bu bela ile mücadeler palyatif tedbirlerle mümkün değil. Küresel boyutta bataklığın kurutulacağı bir strateji şart. DEAŞ'ı dağıtsanız da başka isimlerle yeniden ortaya çıkarlar. Tikrit DEAŞ'tan alındı. DEAŞ mezhepsel fay hatlarını ve farkları kışkırtarak mevzi kazanam peşinde. DEAŞ ümmetimizi parçalama amacında olan bir virüstür. Başkaları aynı yolu izlemektedir. Burada da bunlar DEAŞ'ı kullanmaktadır. Sonuçta DEAŞ kazançlı çıkıyor. Bu parasal kaynaklar nerede? Kendilerinin böyle bir kaynağı yok. Nereden geliyor bu silahlar? Bu örgütün içinde yer alanlar burayı benimsedikleri için yer almıyorlar. Bizim bu soruya da cevap aramamız lazım." 

"Kararlılık Fırtınası' amacına ulaşmış görünüyor"

Erdoğan, Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonun sona ermesinden memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Türkiye'nen harekatı başından itibaren desteklediğini hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Suudi Arabistan'ın, Husilere ve Ali Salih destekçilerine yönelik hava harekatını sonlandırma kararından duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Başından beri desteklediğimiz ve siyasi çözüm sürecinin önünün açılmasına vesile olmasını temenni ettiğimiz bu harekat, askeri amaçlarına ulaşmış görünüyor."

ABD’nin soykırım demeyeceğini nasıl değerlendirirsiniz?” sorusu üzerine Erdoğan, “Obama’dan zaten böyle bir şeyi gerçekten duymak istemem. Böyle bir şeyi de beklemiyorum. Çünkü Türkiye’nin Amerika’nın nezdindeki yeri bellidir, bu olaylar karşısındaki tavrı bellidir” dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“6 yıllık başkanlığı süresince yaptığımız görüşmelerde bu işin tarihçilere bırakılması, Ermenistan’la yakından uzaktan hiçbir ilgisi olmayanların, benim ülkemde yaşayan Ermenilerle uzaktan yakından ilişkisi olmayanların bunu kendi parlamentolarına taşıyanları her zaman kınadık. Böyle bir yanlış olamaz. Bir çok girişimimiz olmuştur. Şu anda AB arkamızdan değil çok çok gerimizden geliyor. En son arşivlerin açılması diyor. Ben 12 yıldır bu arşivlerin her an açılmasına hazır olduğunu söylüyorum. Biz bu noktada rahatız. Tarihçilerimiz çalışsın. Bu konu ile ilgili verilecek kara ne ise bu kararı vermeye hazırız. Bir kuru tatmin ile uğraşıyorlar.” 

DHA, AA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir