Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Erkek Meslekleri"ni Bileklerinin Hakkıyla İcra Eden Muhteşem Kadınlarla Tanışın!

4.7bPAYLAŞIM

"Elinin hamuruyla erkek işine karışma!"
"Kadın dediğin oturur evinde; çocuğuna bakar, kocasıyla ilgilenir."
"Öğretmenlik bir kadın için en güzel meslek." ve niceleri...

Günlük hayatta bu ve bunlar gibi birçok cinsiyetçi tavır ile karşılaşıyoruz. Kadınların meslek hayatına katılmasının işsizliğin temel nedeni olduğunu düşünenlerden tutun da hangi mesleklerin kadınlar için hangi mesleklerin de erkekler için daha uygun olduğunun değerlendirmesini yapmaya kalkan yine birçok insanla karşılaşıyoruz. Kadınların evde oturması gerektiğini düşünenlere inat, şimdi sizinle kaportacılık, kamyon şoförlüğü, inşaat ustalığı gibi "erkek meslekleri"ni başarıyla sürdüren kadınlarımızın hikayelerini paylaşıyoruz.

Muazzez Külahçı-Minibüs Şoförü

Denizli'nin Sarayköy ilçesinde yaşamakta olan Muazzez Külahçı, henüz gençken ekonomik sıkıntılar dolayısıyla bu işe başladığını söylüyor. Haftanın 3-4 günü Sarayköy-Denizli hattında yolcu taşımacılığı yapan Külahçı, şoförlüğe yeni başladığı zamanlarda kadın olması sebebiyle çok tepki almış olsa da pes etmemiş ve bu sayede 4 çocuğunu büyütebilmiş.

Seda Söğüt-Kaporta Ustası

2010 yılında bir mini onarım atölyesine sekreterlik için başvurmasıyla başlıyor Seda Söğüt'ün hikayesi. İşe alım sürecinde atölyeye sık sık gidip gelen Söğüt, yapılan iş ilgisini çekince patrona kaporta ustası olmak istediğini söylüyor. Sonrasında boyasız kaporta onarım eğitimi alıyor ve 11 Avrupa ülkesini gezerek mesleğiyle ilgili farklı bilgiler ediniyor. 2017 yılında kendi boyasız kaporta onarım şirketini faaliyete geçiren Söğüt, şimdilik Türkiye'nin tek kadın kaporta ustası.

Derya Kıransoy-Maden Mühendisi

Derya Kıransoy, 2006 yılında üniversite tercihi yaparken, maden ocağında metan gazından zehirlenerek ölen maden mühendisi Huriye Güney'in durumundan etkilenerek maden mühendisliği okumaya karar veriyor. Birçok maden mühendisinin yaptığı gibi masa başında oturmak istemeyen Kıransoy, yer altına inmekten çekinmiyor ve diğer kadın maden mühendislerine de maden ocaklarına girmelerini tavsiye ediyor.

Sevinç Mayda-Pompacı

Hasta olan ailesine bakabilmek için 4 yıldır pompacılık yapan Sevinç Mayda, aslında ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunu. Ancak kendi alanında iş bulamayınca bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bir akaryakıt istasyonuna iş başvurusunda bulunuyor ve kabul edilince burada çalışmaya başlıyor. Sevinç Mayda da diğer örneklerde olduğu gibi işe ilk başladığı zamanlarda kadın olduğu için çok tepki alıyor; ancak zamanla yaptığı işi sevmeye başlıyor ve bu sebeple aldığı tepkilere rağmen işine devam ediyor.

Zeynep Topçu-Sıva Ustası

Zeynep Topçu 15 yıl önce sıvacı olan kocasının kendisine yardımcı bulamaması üzerine eşine yardımcı olmak üzere işe başlıyor. Bu 15 yıllık süreçte harç taşıyor, karıyor ve zamanla dört katlı binaların iç ve dış sıvalarını iskele kurarak rahatlıkla yapacak kadar ustalaşıyor. Eşiyle çalışmaya devam eden Topçu, ilk başta zorlansa da artık işine alıştığını ve mesleğini zevk alarak yaptığını dile getiriyor.

Özlem Fişeker-Çöp Kamyonu Şoförü

Asıl mesleği inşaat teknikerliği olan ve 10 yıllık direksiyon öğretmenliği tecrübesi bulunan Özlem Fişeker, Karşıyaka Belediyesi'nde ilk olarak süpürge makinelerini kullanmak için işe başlıyor. 6 yıl boyunca bu mesleği sürdüren Fişeker, son 1 yıldır da belediyenin bilgisayar sistemi ile çalışan çöp kamyonunun şoförlüğünü yapıyor.

Gülsüm Dinç ve Fadim Şahan-Erkek Berberleri

2 yıl boyunca kadın kuaförü olarak çalışan Denizlili Dinç ve Şahan, kadın kuaföründe yaptıkları işlerin çok zahmetli olduğunu düşündükleri için erkek berberi olarak çalışmaya karar veriyorlar ve Yakup Güleç'e ait berberde yeni işlerine başlıyorlar. Müşterilerin ilk başta duruma şaşırdıklarını ama zamanla alıştıklarını belirten ikili, erkek berberi olmaktan memnun görünüyor.

Meral Doğan-İnşaat Ustası

Meral Doğan eşinden ayrıldıktan sonra kızına ve annesine bakabilmek için inşaatlarda karo ve fayans işi yapmaya başlıyor. İnşaattaki ustası Yalçın Eşsiz önce beceremeyeceğini düşünmüş olsa da yanıldığını kabul ediyor. Çıraklıkla başladığı işinde zamanla ustalaşan Meral Doğan, 10 yıl boyunca inşaatta çalıştıktan sonra rahatsızlanıyor ve artık boncuklardan bileklik yaparak geçimini kazanıyor.

Songül Yakut-Yarbay

1976 yılında Malatya'da dünyaya gelen Songül Yakut, 1997 yılında Kara Harp Okulu'nun jandarma sınıfından teğmen rütbesiyle mezun oldu. Görev yaptığı bölgelerde sık sık köy gezilerine çıkarak köylü kadınların sorunlarını dinleyip, aile içi şiddete karşı mücadele etti. Türkiye'nin ilk kadın ilçe jandarma komutanı olan Yakut, 2017 yılında Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen helikopter kazasında şehit oldu. Ruhu şad olsun. 🙏

İçlerindeki Wonder Woman'ları ortaya çıkarabilen tüm kadınlarımızı alkışlıyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anime_severler

Kadın erkek ne fark eder ? Bir insan yapmak istiyorsa o işi yapar. İnsanların yapamayacağı şeyler yoktur. Yeter ki istesinler.

Gizli Kullanıcı

Türk Yıldızları'nın filo komutanı Esra Özatay da liste de olabilirmiş...

ysnakorman

Kadın erkek eşit olamaz kadın daha üstündür çünkü annedir kadın

vedat-ersin-bozdogan

İnfaz ve Koruma Memurluğunu da eklemelisiniz.

kisa-boylu-at-bukucu

oğlan ve kız çocukları sanayi devriminden itibaren aynı tarzda yetiştiriliyorlar zaten . erkeğin genelde kadınların uğraştığı bir meslekte başarı sağlaması gibi bir kadınında genelde erkeklerin başarılı olduğu bir meslekte başarı elde etmesi gayet normal . sorun başlıkta ...

Görüş Bildir