Başbuğ: 'O Kararı Savunamazsınız'

 > 
121PAYLAŞIM
Başbuğ: 'O Kararı Savunamazsınız'

İlker Başbuğ: Ergenekon davasının gerekçeli kararı hakkında bana soru sormayın, o mahkemenin verdiği kararları tanımıyorum

Ergenekon davası sanıklarından 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ , 8 ay sonra açıklanan gerekçeli karar için, "Ben iddianameyi de, mahkemenin kararını da ciddiye almamıştım. Gerekçeyide almıyorum. O mahkemenin vermiş olduğu karar mı, yoksa onlara emredilen karar mı bilemiyorum. Onlara da acıyorum, 16 bin sayfa değil, 116 bin sayfada yazsanız siz o kararı tanımıyorum ve o mahkemede o kararı savunamaz" dedi. Başbuğ, Ergenekon, Balyoz ve Askeri Csusluk gibi davalar ve tutuklu yargılamalar için "Artık yeter" ifadesini kullandı.

Başbuğ, Ankara Sincan Açık Cezaevinde tutuklu bulunan MHP Milletvekili Engin Alan 'ı ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, "Engin Alan, 11 yaşında Türk ordusunun şerefli üniformasını giyen ve bu üniformayı 49 yıl şerefiyle ve onuruyla tamamlayan, ülkesine ve milletine değerli hizmetlerde bulunan, seçime giren ve Türk halkının oylarıyla milletvekili seçilen ama bugün Meclis’te bulunmayan tek milletvekilidir. Engin Alan, cezaevindeki duruşuyla ve tavrıyla adeta abideleşen arkasdaşlarımızdan bir tanesidir. Engin Alan da bugünkü hukuk cinayetleri karşısında süngü olmuş arkadaşımızdır" şeklinde konuştu.

Başbuğ'un açıklamaları şöyle

"Bugün Engin Alan ve tüm silah arakdaşlarımızın cezaevinde tutuluşu TSK’ya ve altını çiziyorum Türk milletinin iradesine yapılan sadırıdır. Kararları hala tartışılan mahkemelerin kararlarıyla bu arkadaşımız görevini yerine getiremiyor. Buradaki saldırılar Türk ordusu ve milletine saldırıdır. Başta Balyoz ve diğer casusluk davalarıyla alakalı diğer tutukların da çıkmasının artık zamanı geldiğini düşünüyorum."

"Ben Özel Yetkili Savcıların hazırladığı iddianameyi ciddiye almadım. Mahkemenin 5 Ağustos 2013 günü verdiği kararı ciddiye almadım ve savunma da yapmadım. Bu soruyu sormayın. Bugün Türkiye’de süregelen davaların kumpas olduğu ve de seçilmiş polis, savcı ve yargıçlar olduğu hakkında görüş varken bana soru sormayın bu dava hakkında. Ciddiye almıyorum çünkü."

"Bu mahkemenin vermiş olduğu karar mı yoksa onlara emredilen karar mı bilemiyorum. Onlara da acıyorum, o mahkeme yetkilileri ben onlara 16 bin sayfa değil 1116 bin sayfada yazsanız siz o kararı savunamazsınız."

T24

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir