Dünya Türkiye'yi Konuşuyor

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

'Erdoğan'ın Ülkesi Sultanlığa Benziyor'

'Erdoğan'ın Ülkesi Sultanlığa Benziyor'

T24 - ABD'nin New York Times ve AP gazeteleri Türkiye'de yaşananları analiz etti...

ABD'li New York Times gazetesinde çıkan bir makalede, "Eğer Erdoğan’ın Türkiye’yi ‘sultanlığa’ dönüştürmesi engellenmezse Türk demokrasisi zarar görecek" yorumu yapıldı. ABD'de yayımlanan AP gazetesinde ise, "Hükümet, Atatürk’ün sözlerinin ve geleneksel saygı gösterilerinin dokunulmaz olduğu fikrini aşamalı olarak yok etti" diye yazdı.

İşte dünya basınında çıkan Türkiye yorumları:

Erdoğan’ın ülkesi ‘sultanlığa’ benziyor

New York Times ABD

AKP’nin Türkiye’yi on yıl içerisinde güçlü bir ekonomiye dönüştürdüğünü en sert muhalifler bile kabul ediyor. Fakat sorun şu; Başbakan Tayyip Erdoğan aynı zamanda bağımsız yargıyı devredışı bıraktı. Basına da gözdağı verdiği için siyasi kontrol mekanizmaları artık yok. Ortadoğu’nun karışıklığı nedeniyle AKP’nin artan otoritarizmine dışarıdan uyarı da gelmiyor. İstanbul’da Türklerle sohbetim hep “Aman adımı yazma. Erdoğan çok kindar olabiliyor” cümleleriyle bitti. Eğer Erdoğan’ın Türkiye’yi ‘sultanlığa’ dönüştürmesi engellenmezse Türk demokrasisi zarar görecek. Obama’nın Erdoğan’a açık kart vermesi şu anlama geliyor: “Ekonomik büyümeyi sağla, sonra adım adım demokratik kurumları sınırlayabilir ve dini istediğin kadar dayatabilirsin.”

Türkler Atatürk efsanesini yıkıyor

AP ABD

Bir zamanlar Türk devlet ideolojisinin temel taşı olan Atatürk kültü yavaşca, bazen de fark edilmeyecek derecede seyreltiyor. Yerine de kısmen Osmanlı İmparatorluğu döneminden ilham alan İslamcı kökenli hükümetin modernite, ahlak ve dinin toplumdaki yeri hakkındaki düşünce sistemi geliyor. Atatürk’ün ateşli inananlarının hayranlığının kaynağı ‘Türklerin babasının’ nüfusu ağırlıklı olarak Müslüman olan bir ülkede laik değerleri dayatmasıydı. Atatürk’e hakaret hâlâ ceza yasasında olsa da yargılamalar yumuşatıldı. Hükümet, Atatürk’ün sözlerinin ve geleneksel saygı gösterilerinin dokunulmaz olduğu fikrini aşamalı olarak yok etti.

Kürtaj tartışması bir Erdoğan klasiği

Newsweek ABD

Türkiye’deki kültür savaşlarının son raundunda İstanbul’da binlerce kadın sokağa döküldü. Türban tartışmasında Erdoğan, AB’nin desteğine sahipti. Kürtaja karşı son kampanyası ise Brüksel’den çok farklı yanıt aldı. Avrupa Erdoğan’ın dini bir gündem empoze etmeye çalışmasından kaygı duyuyor. İstanbul’daki bir diplomat, ‘İktidarının ilk yıllarında AKP’nin önceliği, ordunun siyasi rolünü azaltarak totalitarizmin mirasını ortadan kaldırmaktı. Şimdi ise dini temelli toplum mühendisliği yetkisi olduğuna inanıyor, bu da kaygı uyandırıyor’ diyor. AKP’nin kürtaja saldırısı bir Erdoğan klasiği yani, ima edilen dini tonlar destekli kaba bir Türk milliyetçiliği.” * Owen Matthews’un haberinden kısaltılmıştır.

Türk kadınlar kürtajı tartışıyor

El Cezire KATAR

Kürtaj yasağı Türkiye’yi kutuplaştıran en son konu. 74 yaşında rahim kanseri tedavisi gören ev kadını Zehra Özer “Tecavüz için istisna olmaz. Dikkat etsinler. Biz niye tecavüze uğramıyoruz?” dedi. Türbanlı öğrenci Afra Akay “Kürtaj benim dini inançlarıma uymuyor. Ama kürtaj olmak isteyen kadınlar bu yasaktan kötü etkilenecek” yorum yaptı. Hükümetin 2004 yılında zinayı suç sayma girişimi kamuoyu ve AB’nin tepkisi sonucunda engellenmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Dünya Türkiye'yi Konuşuyor

Dünya Türkiye'yi Konuşuyor

Türkiye'nin yoğun gündemi uluslararası yayın kuruluşlarının da dikkatini çekiyor. İşte öne çıkan haberlerden bazıları...

İngiliz gazetesi The Guardian:
Başlık: Türkiye'de ifade özgürlüğü kayboluyor

"Dünyada hangi ülkede şuan diğerlerinden daha fazla gazeteci hapiste? Çin Halk Cumhuriyeti mi? Hayır. İran mı? Yine yanlış. Daha üzücü yanıt Türkiye Cumhuriyeti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na göre, ülkede demir parmaklıklar arkasında yaklaşık 100 gazeteci var. Evet doğru: modern, laik ve batı eğilimli Türkiye demokratik yollarla iktidara gelen hükümetiyle Çin ve İran'dan daha fazla basın mensubunu içeri attı. Gerçek, Türkiye'nin Müslüman çoğunluklu Tunus ve Mısır gibi ülkelere, kendi içinde düzene girmeden model ya da örnek olamayacağı. Dışarıdaki özgürlüklere ilham verebilmek için, önce Türk hükümetinin kendi ülkesindeki özgürlükleri garanti altına alması gerekir."

Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi Gulfnews:
Başlık: Türkiye Somali'nin yeniden inşasına öncülük ediyor

"Somali'ye barış ve istikrar getirmek için Mayıs ayında 57 ülke temsilcisi İstanbul'da biraraya geldikten sonra, bir ülke Somali'ye daha özel çaba gösterdi. O da Türkiye. Somali'nin pekçok ülke için çalışma bakımından tehlikeli kabul ettiği başkenti Mogadişu'ya geçen yıldan bu yana hastane, okul ve devlet binası inşa etmek üzere pekçok Türk işçi ve gönüllü gitti. Somali'nin geçici Başbakanı Abdül Veli Muhammed Ali, "Afrika Birliği güçleri ülkenin El Şabab örgütüne yönelik savaşını sürdürürken, Türkiye bu durumda da inşaat ve yardım çalışmalarının yürütülebileceğini kanıtladı"

İngiliz Haber Ajansı Reuters:
Başlık: Türkiye'nin güneybatısındaki depremde 6 kişi yaralandı

Haberin Tamamı İçin:

"Türkiye'de ifade özgürlüğü hakkı kayboluyor"

Anka Haber Ajansı, The Guardian'ın Türkiye'deki basın özgürlüğüne ilişkin yazısını mercek altına almış...

New Statesman dergisinin siyasi editörü, yazar ve El Cezire İngilizce gelecek ay başlayacak "The Cafe" programının sunucusu Mehdi Hasan imzasını taşıyan "Türkiye'de İfade Özgürlüğü Hakkı Kayboluyor" başlıklı makalede şu ifadelere yer verildi:

"Dünyanın hangi ülkesinde en çok gazeteciyi cezaevine konuluyor? Çin Halk Cumhuriyeti mi? Hayır. İran mı? Yine yanlış. Oldukça moral bozucu yanıt, AGİT'e göre 100'ye yakın gazetecinin hapiste bulunduğu Türkiye Cumhuriyetidir. Evet, doğru: modern, laik, yönü Batı'ya dönük, demokratik biçimde seçilmiş bir hükümeti olan Türkiye, Çin ve İran'ın toplamından fazla basın mensubunu, cezaevinde kilit altında tutuyor."

Ancak bu durumun sadece basın ile ilgili olmadığını belirten Hasan, "Öğrenciler, akademisyenler, sanatçılar ve muhalefet milletvekilleri de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ılımlı İslami Adalet ve Kalkınma Partisi AKP'ye karşı konuşmaya cesaret ettikleri için tümü hedef haline geldi" diye yazdı.

"İstanbul'da yeni bir korku iklimi var"

Mehdi Hasan, "İstanbul'da yeni bir korku iklimi var" iddiasına da yer verdiği makalesinde bir program hazırlamak üzere geçen hafta İstanbul'a yaptığı ziyaret sırasında gazetecilerin "ifade özgürlüğüne baskılara ilişkin alçak sesle konuştuklarını" kaydetti.

Ekibiyle birlikte İstanbul'a geldiği ilk 24 saat içinde polislerin, El Cezire meslektaşlarından birinin çantasını aradıklarını anlatan Hasan, çantada bulunan kendi senaryolarından birinde yer alan "ülkenin giderek daha otoriterleşen hükümeti" ifadesine "yüksek sesle" itiraz ettiklerini yazdı.

AKP hükümetinin, yargıyı sorumlu tuttuğunu ancak bakanların "yüksek profili bazı davalara karışmaktan korkmadıkları"nı savunan Hasan, Başbakan Erdoğan'ın da Avrupa Konseyi'ndeki konuşmasında Ahmet Şık'ın henüz yayımlanmayan kitabını "bir bombaya benzettiğine" dikkat çekti.

"Sahne arkasında medyaya baskı yapılıyor"

Makalede "Hükümetin sahne arkasında medyaya baskı yaptığı" öne sürülürken işlerini kaybeden bazı köşe yazarları örnek gösterildi.

Hasan, ifade özgürlüğüne yönelik "kısıtlamaların medya ile sınırlı olmadığı" görüşünü dile getirirken de 8 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılan öğrencilere ve Fazıl Say hakkındaki davaya da dikkat çekti. Makalede şu iddialar da yansıtıldı:

"Paranoya tam haksız değil"

"Geçen Haziran yeniden Başbakan olarak seçilen ve halen, Kemal Atatürk'ten bu yana en güçlü Türk lideri olarak değerlendirilen Erdoğan, eleştirilere hoş görüsüz hale geldi ve iç muhalefeti ezmeye meyilli görünüyor."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet ŞıkAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBarack ObamaBaşbakanBirleşik Arap EmirlikleriÇinFazıl SayİngiltereİranİstanbulKatarMısırRecep Tayyip ErdoğanTecavüzTunusgündemkadınlar
Görüş Bildir