'İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğine Uyulmayacaksa Kömürümüzden Vazgeçmeye Hazırız'

 > 
53PAYLAŞIM

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, maden faciasının meydana geldiği Ermenek'in ekonomi ve ticaretin maden sahalarından elde edilen gelirle sağlandığını söyledi. Yıldız, "Ama hiçbir işçi kardeşimizin canı, hiçbir işçi kardeşimizin gördüğü zarar, bizim kömürümüzden daha değersiz değil. Tam tersi daha da değerli. Eğer işçi sağlığı ve iş güvenliğine uyulmayacaksa, biz Enerji Bakanlığı olarak oradaki kömürümüzden vazgeçmeye hazırız" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ak Parti Karaman Merkez İlçe Olağan Kongresi'ne katılmak için Karaman'a geldi. Yunus Emre Konferans Salonu'nda gerçekleşen kongrede partililerine seslenen Bakan Yıldız, Ermenek'te yaşanan maden kazasının Türkiye’yi derinden üzdüğünü ifade ederek, bu tür kazaların bir daha yaşanmamasını diledi.

"Gerekirse kömürden vazgeçeriz"

Bakan Yıldız, maden faciasının meydana geldiği Ermenek'in, ekonomi ve ticaretin maden sahalarından elde edilen gelirle sağlandığını ancak, bakanlık olarak gerekirse oradaki kömürden vazgeçebileceklerini belirtti. Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

"Çalışma Bakanlığımızın yaptığı çok güzel çalışmalar var ve kanunlaştırılmak üzerede bakanlar kuruluna sunuldu. Ondan sonra da meclisten geçecek. Biz işçi sağlığına uymayan yerlerin kapatılmasından yanayız. Biliyorum Ermenek’in ticareti, özellikle maden sahalarından gelen gelirlerle beraber orada ticaret ve ekonomi oluşuyor. Ama hiçbir işçi kardeşimizin canı, hiçbir işçi kardeşimizin gördüğü zarar, bizim kömürümüzden daha değersiz değil. Tam tersi daha da değerli. Eğer işçi sağlığı ve iş güvenliğine uyulmayacaksa biz Enerji Bakanlığı olarak oradaki kömürümüzden vazgeçmeye hazırız."

"Karaman'da iş imkanı var"

Karaman'da iş imkanı olduğunu ve Ermenekliler'in, Karaman'a gelip çalışabileceğini ifade eden Bakan Yıldız, Karaman’da iş, istihdam, iş bulma olanağı bulunduğunu söyledi. Yıldız, "O yüzden Ermenek’teki kardeşim de gelip burada çalışabilecek. Eğer o maden ocakları o şartlara uyabiliyorsa, o maden ocakları devam edecek. Eğer o şartlara uymuyorsa, o maden ocakları kömür üretimi yapamayacaklar" dedi.

Soma'daki kesilen zeytin ağaçlarına değinen Bakan Yıldız, kendilerine, "Siz ağaçları mı, zeytinliği mi yoksa santralleri mi tercih edersiniz ?" diye sorulduğunu anlatırken şöyle konuştu:

"Biz ne zeytinimizden vazgeçeriz, ne yeşilimizden vazgeçeriz, ne de santrallerimizden vazgeçeriz. Bunların her birisi bizim. Bu Ayrancı’daki kömürler, Soma’daki kömürler, Ak Parti’nin kömürü falan değil. 77 milyonun kömürü. Biz aldığımız Ak Parti oylarıyla 77 milyonumuza hizmet götürüyoruz. Oradaki bir kısım üslup hatalarını, bir kısım usul hatalarını görmemezlikten gelemeyiz. Çok iyi niyetli insanlarımız orada feveran ettiler. Hepsinin iyi niyetli olduğunu tabii ki söyleyemem. Ama bilelim ki orada bir kaynağın değerlendirilmesi söz konusu vardır."

Bakan Yıldız, konuşmasının ardından Ankara'ya hareket etti.

DHA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir