Arjantin'den Kınama: ‘Emperyalist İngiltere Antarktika'nın Peşinde’

 > Amerika-
1 dakikada okuyabilirsiniz

‘Emperyalist İngiltere Antarktika'nın Peşinde’

‘Emperyalist İngiltere Antarktika'nın Peşinde’

İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in adının Antarktika’nın bir bölgesine verilmesine Arjantin tepki gösterdi. İngiliz büyükelçiye Buenos Aires’te kınama notu verildi

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiltere ve Arjantin arasında 1980’lerde silahlı çatışmaya dönüşmüş Falkland Adaları’nın aidiyeti tartışmasına Antarktika kıtası da eklendi. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in tahttaki 60. yılı şerefine salı günü Antarktika’nın büyük bölümüne ‘Kraliçe Elizabeth Ülkesi’ adı verilmesine Arjantin’in tepkisi sert oldu.

İnsanların yaşamadığı bölgeyle ilgili Dışişleri Bakanı William Hague’un yaptığı açıklama üzerine İngiltere’nin Buenos Aires büyükelçisi Arjantin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

‘Anlaşma ihlal edildi’

Büyükelçi John Freeman’a verilen mektupta İngiltere, ‘çağdışı kalmış emperyalist hırslarla eski uygulamalara geri dönmekle’ suçlandı. Mektup ‘Antarktika’nın Arjantin’e ait bölgesinin adının değiştirme konusunda İngiliz hükümetinin haksız iddiasını’ şiddetle kınadı. Üç gün önce Arjantin senatosu da bölgeye verilen yeni adı oybirliğiyle reddetmişti.

Las Malvinas adıyla topraklarına ait olduğunu öne sürdüğü Falkland adaları için İngiliz birlikleriyle savaşmış olan Arjantin, Londra’yı 1959 yılında 50 ülke tarafından Washington DC kentinde imzalanan uluslararası anlaşmayı ihlal ettiği için de yerden yere vurdu.

Araştırmaya ayrılmıştı

İngiltere ve Arjantin’in de imzacısı olduğu anlaşmaya göre Antarktika üzerinde hiçbir ülke egemenlik talep etmeyecek, güney yarımkürenin dibindeki kıtada sadece bilimsel araştırmalar yürütülecekti. Fakat İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesine konuşan bir diplomatik kaynak “Bölgeye verilen yeni isim İngiltere ve Arjantin arasında zaten zedelenmiş ilişkileri bozabilir ama anlaşmaya zarar vermez” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arjantinİngiltere
Görüş Bildir