'Ekonomi Ligi'nde Süper Lig Kaçıncı Sırada?

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

'Ekonomi Ligi'nde Süper Lig Kaçıncı Sırada?

'Ekonomi Ligi'nde Süper Lig Kaçıncı Sırada?

Uluslararası mali denetim firması Deloitte, yıllık futbol inceleme raporunu açıkladı. Rapora göre Süper Lig ekonomik açıdan Avrupa'nın en büyük sekizinci ligi.

Avrupa Futbolu kriz dinlemiyor. Özellikle 90'lı yılların sonlarından itibaren büyük bir büyüme gösteren Avrupa Futbol Ekonomisi, geçen yıl da %11 oranında büyüdü. Ekonominin duraksadığı dönemde bile büyüme hızını yitirmeyen futbol, ekonomideki genel büyümenin 10 katı civarı hızla büyümesini sürdürüyor. Geçen yıl Avrupa'da futbolun geliri 19 milyar 400 milyon Avro olarak gerçekleşti.

Birinci sırada yine Premier League var. Süper Lig ise sekizinci sırada. Ancak naklen yayınlarda yaşadığı kriz nedeniyle 3 yıllığına Türkiye'nin gerisine düşen Hollanda'nın naklen yayınlar konusunda sağladığı gelişme sonucunda, Türkiye'nin gelecek yıl Hollanda'nın yaklaşık 80 milyon Avro gerisinde dokuzuncu sırada olunması ön görülebilir.

Türkiye'de ilginç bir şekilde uzun süredir Süper Lig'in Avrupa'nın ekonomik açıdan en büyük altıncı ligi olduğunu iddia ediliyor, ancak UEFA tarafından yayınlanan resmi rakamlar bunun aksini gösteriyor ve Türkiye'yi "kendi kendine altıncı olduğunu iddia eden" bir ülke konumunda bırakıyordu. Bağımsız kuruluşların yaptığı araştırmalarda da Türkiye'nin altıncı olduğuna dair hiç bir emare yoktu. Nitekim konu üzerinde her yıl detaylı bir araştırma yaparak yayınlayan Deloitte'un daha önceki raporlarında da böyle bir ifade yer almamıştı. Bu yıl yayınlanan raporda ortaya konan rakamlar da böyle bir durumun söz konusu olmadığını bir kez daha gösteriyor.

Geçen yıl Avrupa'da operasyonel kâr elde eden ligler Bundesliga(190 milyon €) ve Premier League(121 milyon €) oldu. Bir Premier League kulübünün ortalama geliri 146 milyon € olurken Bundesliga için ortalama rakam 104 milyon € olarak gerçekleşti. Türkiye'de bugüne kadar 100 milyon barajı yalnızca bir kez Fenerbahçe tarafından kırılabildi. Ancak bu yıl Galatasaray'ın da bu barajı kırmasına kesin gözüyle bakılıyor. İspanya ise aşırı kutuplaşmış gelir dağılımı ile dikkat çekmekte. İki büyük kulübün ortalama geliri 500'er milyon civarındayken diğer 18 kulübün ortalaması bunun onda biri bile değil(45 milyon €). Serie A 160 milyon € operasyon zararı kaydederken Ligue 1 yılı 67 milyon € operasyonel zararla kapattı.

İngiliz kulüpleri 1,5 milyar € vergi öderken Alman kulüplerinin ödediği vergi 800 milyon €. 2011/12 sezounda en çok gelir elde eden liglerin sıralaması ve rakamlar ise şöyle:

ÜLKE LİG GELİR (MİLYON €) PAYI (%)

1 İNGİLTERE Premier League 2,920 15.1%
2 ALMANYA Bundesliga 1,872 9.6%
3 İSPANYA La Liga 1,800 9.3%
4 İTALYA Serie A 1,600 8.2%
5 FRANSA Ligue 1 1,100 5.7%
6 RUSYA Premier Lig 636 3.3%
7 İNGİLTERE Championship 588 3.0%
8 TÜRKİYE SÜPER LİG 444 2.3%
9 HOLLANDA Eredivisie 434 2.2%

TOPLAM İLK 9 LİG 11,394 58.7%

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaArda TuranFenerbahçeFransaİngiltereİspanyaİtalyaRusyaUEFAfutbolvergi
Görüş Bildir