'Başörtülü Kızların Okula Girememesini Zulüm Olarak Görüyorduk'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

'Duran Adam' Olmadan Önce 'Türbanlı Adam'mmış

Taksim Meydanı'nda durarak "Duran Adam" eylemlerini başlatan Erdem Gündüz bir zamanlar başörtülülerin haklarını savunmak için turbanla derse girmiş.

Duran Adam’ın arkadaşı Alper Alpözgen’in facebook’ta söyledikleri. “Yıllar önce face’e yüklediğim bu fotoğrafta arkada bendeniz, önde arkadaşım Erdem Gündüz nam-e değer Duran Adam, üniversiteye başörtülü kızların sokulmamasını protesto etmek için derse turbanla giriyoruz. Yine aynı günlerde e-muhtıra verildiğinde sokağa dökülüp AKP’lilerle “bir daha asla” diye yürümüştük. Biz zamanında onlar ezilirken onların yanında mücadele ettik… Ben onların özgürlüğü için çok çabaladım ama sonra kendi özgürlüğümüz için 31 Mayıs akşamı sokağa çıktığımda suratıma gaz bombası yedim, şu an devletle mahkemeliğim. Erdem gibi zamanında Müslümanların hakları için de mücadele etmiş bir arkadaşım şimdi her yerde hedef g...

Haberin Tamamı İçin:

'Duran Adam' Erdem Gündüz Türban İçin de Durmuş

Taksim'de elleri cebinde hareketsiz durarak yaptığı eylem ile Türkiye'de ve dünyada "Duran adam" eylemlerini başlatan dansçı Erdem Gündüz'ün geçmişte benzer bir eylemi türbanlı öğrenciler için yaptığı iddia edildi.Erdem’in yakın arkadaşı Alper Alpözgen tarafından paylaşılan ve kısa sürede sosyal medyada ses getiren fotoğrafta, iki arkadaş başörtüsü ile derse giriyorlar.

Erdem Gündüz önceki akşam saat 18.00’de Taksim Metro çıkışında hareket etmeden ve konuşmadan beklemeye başladı. Sessiz eylem kısa sürede sosyal medyada fenomen oldu. Eylemler önce İstanbul’da sonra Türkiye’de ve dünyaya yayıldı ve ses getirdi. Erdem Gündüz, nam-ı diğer Duran Adam’ın yakın arkadaşı Alper Alpözgen bugün Facebook’tan yeni bir fotoğraf paylaştı. İki arkadaşın geçmişte üniversiteye başörtülü kızların alınmamasını protesto etmek için derse türbanla girerek yaptıkları eylemin fotoğrafı kısa sürede sosyal medyada yayıldı. Alper Alpözgen tarafından paylaşıldığı iddia edilen fotoğraf hakkında şu bilgilere yer verildi: Biz zamanında onlar ezilirken onların yanında mücadele ettik. Bana bir 20 gün önce AKP'lileri de anlamak lazım, diyalog lazım, empati lazım deseydiniz size hak verirdim...

Haberin Tamamı İçin:

'Duran Adam'ın Türbanlı Olay Fotoğrafı!

Duranadam Erdem Gündüz meğer başörtü eylemlerinde de varmış. Bu fotoğraf sanalda olay oldu.

Taksim'e gitti durdu... O durdukça ünü aldı başını gitti. Dünya gazetelerine dahi haber olan Erdem Gündüz meğer başörtü eylemlerinde de başrol oynamış. Üstelik de başına türban takıp derslere katılmış.

Duranadam eylemini başlatan dansçı Erdem Gündüz'le ilgili şehir efsaneleri de türemeye başladı. Yurt dışında eğitim almış ajan diyenler de çıktı, küfür edenler de...

TÜRBAN EYLEMİNDE

Bu fotoğraf ise bugün sanal alemi salladı. Erdem Gündüz, üniversitelerde türbanın serbest bırakılması için başını bağlayıp derse girmiş.

Fotoğrafı paylaşan aynı karede sol başta yer alan başörtülü arkadaşı Alper Alpözgen oldu. Alpözgen bu karenin hangi yılda ve hangi üniversitede çekildiğine dair ayrıntı vermedi. Haliyle de fotoğraf sahte diyenler de var.

FOTOĞRAF MİZANSEN Mİ?

İddialar arasında fotoğrafın bir mezansen olduğu ve ders sırasında çekildiği söylemi de var.

YÜRÜYÜŞE DE KATILDIK

Alpözgen Facebook sayfasına ise fotoğrafla ilgili şunları yazmıştı;

"Yıllar önce Face'e yüklediğim bu fotoğrafta arkada bendeniz, önde arkadaşım Erdem Gündüz nam-ı diğer Duran Adam, üniversiteye başörtülü kızların sokulmamasını protesto etmek için derse türbanla giriyoruz. Yine aynı günlerde e-muhtıra verildiğinde sokağa dökülüp AKP'lilerle "bir daha asla" diyerek yürümüştük. Biz zamanında onlar ezilirken onların yanında mücadele ettik.

Erdem gibi zamanında Müslümanların hakları için de mücadele etmiş bir arkadaşım şimdi her yerde hedef gösteriliyor, ajan olmakla ve akıl almaz iftiralarla suçlanıyor. Yarın başına bir iş gelirse tüm AKP''yi savunanlar ve onlarla empati kurulabileceğini iddia edenler sorumludur"

Haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu, Duran Adam’ın Oyunuymuş

O fotoğrafın aslı ortaya çıktı.

"Duran Adam" eylemlerini başlatan Erdem Gündüz’ün başörtülü bir fotoğrafı, sosyal medyayı karıştırdı.

Gündüz’ün başörtülülerin haklarını savunmak için başörtüsü takarak derse girdiği iddia edildi. Ancak olayın böyle olmadığı, Duran Adam’ın bir performans sırasında rolü gereği başörtüsü taktığı ortaya çıktı. Erdem Gündüz de, konuya ilişkin, “Sosyal medyada yayılan resimler başörtülü 2 kadın tiplemesidir. sahne görüntüleridir” dedi.

KAPLAN’DAN CEYDA KARAN’A İMALI CEVAP

Konu, sosyal medyada da tartışmaları beraberinde getirdi. “Duran adam başörtüsüne özgürlük eylemi yapmış” tweet’ini atan Gazeteci Ceyda Karan, bir süre sonra, “Duran Adam fotosu, başörtüsüne destek eylemi değil, performans fotoğrafı. Gerekli düzeltmeyi yapan arkadaşlara teşekkürler” yazdı.

Karan’a bir diğer gazeteci Hilal Kaplan’dan imalı bir yanıt geldi. Kaplan, “Ah canım ya, o kadar da dikkatlisindir, titizsindir halbuki. Topçu Kışlası (konusunda) Arınç’ın oğlu ihale haberini de yaymamıştın, değil mi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Haberin Tamamı İçin:

'Başörtülü Kızların Okula Girememesini Zulüm Olarak Görüyorduk'

Geçen pazar akşamı Taksim Meydanı'nda yaklaşık sekiz saat boyunca ayakta, hareketsiz durarak yaptığı eylem ile dillerden düşmeyen #duranadam Erdem Gündüz’ün, geçmişte benzer bir eylemi türbanlı öğrenciler için yaptığı ortaya çıkmıştı. Gündüz’ün üniversiteden arkadaşı Alper Alpözgen tarafından paylaşılan ve kısa sürede sosyal medyada ses getiren fotoğrafta, iki arkadaş başörtüsüyle derse girerken görünüyor.

Alpözgen, 2004 yılında gerçekleştirdikleri eylemi Radikal’e anlattı: “Ben ve Erdem gibi arkadaşlarım daima ezilenin yanında olduk. Herhangi bir siyasi partiye örgüte üye değiliz. Başörtülü kızların okula girememesi bizi üzüyordu, bunu da zulüm olarak görüyorduk. Ve üniversitede böyle bir görüntü oluşturarak insanları kısa süreliğine de olsa şaşırtmak düşündürmek istedik çünkü İslamcı erkekler rahatça girip çıkabiliyordu okula ama kızlar başörtüleri yüzünden hali hazırda fişlenmiş oluyordu. Sanat Fakültesi’nde bu tip eylemler performans sanatının da bir parçası olarak algılanır, kimse yadırgamaz açıkcası. Yıldız Teknik’in Sanat Fakültesi o zamanlar böyle özgür bir ortamdı, AKP ’nin atadığı rektör İsmail Yüksek iş başına geçene kadar... Başörtüsü eylemini de 2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Tasarım dersinde yaptık. Bu bütün Sanat Fakültesi öğrencilerinin dahil olduğu ortak bir ders... Erdem, dans bölümü öğrencisiydi, ben iletişim tasarımı. Bir de yine benim sınıftan Cansu Kaykaç adlı bir kız arkadaşımız vardı. Fikir benden çıktı... Erdem ve Cansu da katıldılar eyleme. Hocalarımızdan İnci Eviner önce ‘Çocuklar yapmayın, başımızı belaya mı sokacaksınız?’ filan dedi ama aydın bir insan olduğu için ses çıkarmadı eylemimize.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAydınCasusFacebookİstanbulolay
Görüş Bildir