Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

“Dünyayı Kurtaran Adam” Gibi Filmleri Beğeniyorsanız, Zeki Bir İnsan Olabilirsiniz!

SinemaSanat-

Bazen bir insanın, bir olayın veya bir olgunun “çok kötü” olması onun iyi yönü de olabilir (mi?). Sinema söz konusu olduğunda bu mümkün görünüyor...

Muhtemelen kasıtlı olarak kötü şarkılar dinlemek, edebî açıdan değersiz kitaplar okumak ya da birçok insanın “Berbat bir film, sakın izleme!” dediği filmleri izlemek çoğumuzun yaptığı eylemler olmasa gerek.

Ancak mesele yine de filmlere gelince şöyle biraz derin nefes alıp temkinli davranmakta fayda var.

Örneğin, "Dünyayı Kurtaran Adam" gibi filmleri izlemekten tuhaf bir zevk alıyorsanız, bu size kendinizi iyi hissettirecek bir haber olabilir.

Çünkü, yapılan son bir araştırma "trash" (çöp/saçma) türü olarak değerlendirilen, bu tarz filmlerin kendine özgü, kemik bir izleyici kitlesinin olduğu hatta bu kitlenin ortalamaya göre daha eğitimli ve daha zeki olabileceğini gösterdi.

Trash filmler için hem ses benzerliği hem de anlam açısından "tıraş" filmler demeyi öneriyorum. Ne dersiniz?

Güzel fikir, kullanılabilir.
Çekimserim.
Kötü fikir, kullanılmaz.

Dünyaca meşhur Max Planck Enstitüsü’nde doktora sonrası çalışmalarını yürüten Keyvan Sarkhosh’un, Poetika adlı dergide trash filmlerin izleyici kitlesi üzerine yazdığı bir makalesi yayımlandı.

İronik görünse de, araştırmaya göre bu filmlerin müptelalarının birçoğunun sinema uzmanları ve sinefiller olduğu görülmüş.

Yine araştırmaya göre bu filmlerden alınan zevk, daha çok filmin prodüksiyonunun analizi, diyaloglar ve olay öyküsünden kaynaklanıyor.

Araştırmaya göre, katılımcılar “trash” filmlerin en belirgin özelliklerinin “ucuzlukları” (düşük bütçeli filmler olması) olduğunu belirtmişler.

Bunun en tipik örneği ise düşük bütçeli korku filmleri.

"(...) Medyanın ve sanatın her türüne ilgi duyan çok kültürlü ve yüksek eğitimli insanlardan söz ediyoruz..."

Sarkhosh, bu tip izleyiciler için şu yorumu yapıyor: 

"İlk bakışta kasten kötü çekilmiş veya utanç verici derecede başarısız olmuş filmlerden böylesi bir zevk almak paradoksal görünüyor.
Burada hem yüksek hem de popüler kültürün geleneksel sınırlarının dışında, geniş bir yelpazede medyanın ve sanatın her türüne ilgi duyan çok kültürlü ve yüksek eğitimli insanlardan söz ediyoruz."

"Eh, idare eder", dediğimiz filmler için de bir çalışma bekliyoruz... İyi seyirler! 🎥

Kaynaklar

12

Siz bu türden filmleri izlemekten keyif alıyor musunuz?

Ihım ıhım evet, büyük keyif alıyorum!
Hem evet hem hayır. Tuhaf duygular içindeyim...
Ne yalan söyleyeyim hiç hazzetmiyorum.
Hiç düşünmedim.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
goofy

trash film önerisi olan varsa - izlemediklerimden tabi ki - seve seve öneri kabul edilir :D

zeliha-akman

battal gazi kara murat malkoçoğlu tarkan tarzı düşük bütçeli çekim hatalarının olduğu bu tarz filmleri seviyorum. çöp olabilir ama izlemekten bıkmıyorum. şimdi ki türk filmlerine kıyasla bence harikalar. bi de şöyle bi durum var. o zamanlarda çok film çekilirmiş. kısa zamanda kısıtlı bütçeyle bence harika bi dönem yaşatmışlar sinema adına.

corpse-bride

bunu bılmemde su aklıma geldı okuyunca japonyada her yıl pek cok proje tasarımına yatırım yapılır o kadar çok -sana bana gore-cöp dıyebılecegınız proje basvurur kı aklınız şaşar ama adamlar buna para akıtmaktan cekınmezler amac ıclerınden bırı belkı dunyanın gormedıgı bır seyı gorur bunu ulkeye mal eder ve boylece dıgerlerıde kurtulur mantıgı bana gore bir nevı arge calısması gıbı .bence guzel bırsey ınsanlara farklı deneyımler yasamaları ıcın fırsat tanınıyor ufuk acıcı

palimoglu

Çevrildiği döneme göre değerlendirilirse motosiklet kaskıyla uzay gemisi sürdükleri, inişe geçiyorum diye merkeze bildirip kafalarını eğerek efekt verdikleri, ışın tabancası sahnelerinde silahtan çıkan ışının negatif filmleri sivri bir aletle çizerek bu efekti verdikleri, filmdeki oyuncu isimlerinin elle çizildiği falan filan. Evet seviyorum bu filmleri.

doc-brown

ben aksiyon olanlarını severim , saçma sapan dövüş sahneleri filan olur , ucuz aksiyon derim ben bunlara ve izlerken çok eğlenirim ama bunun zeka ile bir alakası olduğuna inanmıyorum. Saçma şeylere karşı zevk duymak sadece.

Görüş Bildir