Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Dünyanın En Kalabalık Kahvaltı Sofrası' Van'da

 > -

Yerli ve yabancı misafirlerin ilgi odağı olan Van kahvaltısı, yöreye özgü 20 farklı ürünle hem göze hem de mideye hitap ediyor. Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Van kahvaltısı, şimdi markalaşma yolunda...

Bölgede yetişen endemik bitkilerin karışımıyla yapılan "otlu peynir", yüksek rakımlı yaylalardan elde edilen "karakovan balı", un, tereyağı ve yumurtanın karışımıyla oluşan "murtuğa" ve bölgeye özgü tereyağında kavrulan ve öğütülmüş buğdayla hazırlanan "kavut" gibi 20 çeşit ürünün yer aldığı Van kahvaltısı, kentin tanıtımında önemli rol oynuyor.

Yılların birikimine sahip ustaların hazırladığı kahvaltı, misafirlerin vazgeçilmezi

Kentteki kahvaltı merkezlerinde yılların birikimine sahip ustalarca yöreye özgü ürünlerle hazırlanan kahvaltı, kenti ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerin vazgeçilmezleri arasından yer alıyor.

'Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası' etkinliğinde rekor kırarak Guinness'e girdi

Tarihi kentle özdeşleşen ve 2014'te gerçekleştirilen "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" etkinliğinde rekor kırarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Van kahvaltısı, Türk Patent Enstitüsünden (TPE) "Van Kahvaltısı Marka Tescil Belgesi" alarak markalaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

35 çeşide kadar ulaşıyor

35 çeşide kadar ulaşıyor
35 çeşide kadar ulaşıyor

Kenti ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerin Van kahvaltısına yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Kahvaltı salonu işletmecisi Faris Gül  "Tamamen endemik bitkilerden oluşan otlu peyniri, bölgede yüksek rakımlı yaylalarda üretilen balımız, yine bölgeye has ürünlerden elde edilen tereyağı, kavurmalı yumurta, kavut, cacık ve murtuğa gibi ürünlerimiz kahvaltımızın en önemli çeşitleri arasında yer alıyor. Van kahvaltısında sadece yöreye ait 20 çeşit ürün yer almaktadır. Ama kaşar peyniri gibi farklı ürünleri de katarak misafirlerimize yaklaşık 35 çeşit ürünle kahvaltımızı sunuyoruz" dedi.

'Kahvaltı Van'da güzel'

Müşterilerine sorduğu bilmece, anlattığı fıkra ve verdiği hediyelerle birçok ülkede Van kahvaltısını tanıtan 39 yıllık kahvaltı salonu işletmecisi Yusuf Konak da "Van güzel, kahvaltı Van'da güzel" sloganıyla yıllardır kahvaltı kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını anlattı.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir